Z OSIR-em w Beskidy 09.05.2015 r.

Przez wiele miesięcy poprzedzających tę majową sobotę, prezes OSiR-u  wielokrotnie wspominał złożoną przed rokiem obietnicę o organizacji wyjazdu na beskidzkie szlaki i niepokoił się, czy będzie mógł dotrzymać danego słowa. Czas umykał krętymi ścieżkami,  aż przyszedł dzień, gdy pełen pasażerów autobus dotarł bez przeszkód do miejscowości Bystra. Tuż za granicę Bielska-Białej, a bardziej precyzyjnie – zatrzymał się u wrót Beskidu Śląskiego. Tutaj, na niewielkim parkingu można było dostrzec kto wybrał się na tę całodzienną wędrówkę górskimi szlakami. Nasi sąsiedzi, znajomi, twarze zapamiętane z ulicy, czy ze sklepu, a pośród nich liczna grupa dzieci. Ten widok najbardziej radował serce. My, starsi, czasem pragmatycznie wybieramy aktywny wypoczynek, by zrzucić zbędne kilogramy,  coś ciekawego zobaczyć, niebanalnie spędzić dzień. Takie podejście ma oczywiście swój sens i wartość, ale dzieciaki być może chętniej usiadłyby przed komputerem, lub telewizorem, zamiast doświadczać męczącego, 15-to kilometrowego spaceru.  Chwała więc ich rodzicom i organizatorowi wyjazdu, że dano im szansę na inne przeżycie krótkiej chwili dzieciństwa. Z przyjemnością  spoglądaliśmy na ich dumę na stromych podejściach, gdzie starsi pozostawali w tyle. Na satysfakcję pokonania wysokości 1 000 metrów w partiach szczytowych Klimczoka i Szyndzielni, gdzie w schroniskach można było ich obdarować certyfikatami potwierdzającymi ten wyczyn. Z zadowoleniem spoglądałem na ich twarze, widząc jak są zainteresowani widokiem odległych dolin i miejskiej zabudowy Bielska, ścielącej się w oddali, niczym pod skrzydłami samolotu schodzącego do lądowania. Może utkwią im te obrazy w pamięci, stając się impulsem do kolejnych odwiedzin górskich krain. Pewnie się zdarzy, że po latach poprowadzą beskidzką ścieżką swoje dzieci, wspominając o tej pierwszej wyprawie w góry. A my, którym lata młodości pozostały jedynie ulotnym wspomnieniem, również mieliśmy dużą przyjemność pospacerować w piękny wiosenny czas po pełnych uroku stokach Beskidów. Dziękując prezesowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni za organizację wyjazdu i finansowe wsparcie, podzielamy jego stanowisko i w pełni akceptujemy podejmowane działania prowadzące do rozbudzania w społeczności naszej gminy zachowań sprzyjających różnym formom aktywnego spędzania wolnego czasu. Również tym, które umożliwiają zorganizowanie turystycznego wyjazdu, połączonego z górskim trekingiem.
Fotografie dokumentujące wycieczkę oraz zastane na szlakach pejzaże prezentuję w galerii. Do obejrzenia filmu zaprasza Robert Biś. Chętnych do podzielenia się swoimi fotkami, które zostały zaprezentowane na serwisach społecznościowych lub autonomicznych serwerach, proszę o linki (krzysztof@bankowa.net). Dociekliwi mogą zanalizować pokonane trasy otwierając linki : przez Klimczok, Szyndzielnię i Kozią Górę ,  przez Szczyrk Klimczok, Szyndzielnię i Kozią Górę.

bystra_2015_min


„Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni zaprasza w sobotę, 9-tego maja, na rekreacyjny spacer szlakami Beskidu Śląskiego, prowadzącymi z pogranicza Bielska-Białej w okolice Klimczoka i Szyndzielni. OSiR Sp. z o.o. zapewnia przejazd, partycypując w jego kosztach w ten sposób, by opłata wyniosła 10 zł od osoby. Posiłek wyjeżdżający zabezpieczają we własnym zakresie. Każdy z uczestników decyduje samodzielnie o wyborze trasy spaceru, planując racjonalnie czas jego trwania, aby zdążyć na umówioną godzinę powrotu. Można oczywiście liczyć na wskazówki i porady osób znających tę okolicę, którzy będą w gronie spacerowiczów (wsparcie logistyczne : Katolicki Klub Turystyki Aktywnej, więcej informacji – www.kkta.pl). Zaproszenie skierowane jest przede wszystkim do mieszkańców gminy Blachownia i osób im towarzyszących, a w miarę wolnych miejsc w autobusie, również do pozostałych. Zgłoszenia należy kierować bezpośrednio do recepcji OSiR w Blachowni tel.: 34 327 04 15 lub 605 883 222, do dnia 06.05.2014. Liczba miejsc jest ograniczona. Wyjazd autobusu z parkingu OSiR w Blachowni ul. Sportowej 1 o godz. 6.00. Godzina odjazdu z miejsca postoju w Bystrej, zostanie ustalona przed wyruszeniem na trasę, z uwzględnieniem 9 godzin na planowany spacer.”

Wyjazd będzie zorganizowany podobnie jak imprezy przygotowywane przez KKTA, tzn. autobus wyruszy z Częstochowy pół godziny wcześniej. To informacja dla osób niemieszkających w Blachowni, którzy mieliby ochotę przyłączyć się w miarę wolnych miejsc i dosiąść po drodze, jadąc na takich samych warunkach jak pozostali. W pierwszej kolejności, do środy 06.05,  organizator będzie zapisywał miejscowych. Pozostali mogą się zgłaszać na listę rezerwową, tak jak przy naszych klubowych wyjazdach. Od czwartku 7-mego maja będę mógł potwierdzić ich obecność na liście wyjeżdżających.

Miejscem początku i zakończenia spaceru będzie parking przy restauracji „Pod Źródłem” w Bystrej (miejscowość sąsiadująca od południowego zachodu z Bielskiem-Białą. Spoglądając na mapę zauważymy, że z tego miejsca można zaplanować wiele wiele tras, wędrując po dłuższych lub krótszych pętlach, bądź spacerując na sąsiadujące z Bystrą szczyty. Osobiście zachęcam do wybrania się na ciekawą, 14-to kilometrową pętlę prowadzącą przez Klimczok, Szyndzielnię (szlak czerwony), Kołowrót (szlak żółty), Kozią Górę (szlak niebieski) z zejściem z Równi na parking w Bystrej (szlak czerwony). Mapka z tym wariantem jest dostępna tutaj, a profil wysokościowy pod tym linkiem. Po początkowym, dość mozolnym podejściu na Klimczok, reszta drogi nie powinna sprawić kłopotów. Tym bardziej, że będzie można skorzystać z odpoczynku i posiłku w trzech schroniskach : na Klimczoku, Szyndzielni i pod Kozią Górą (pełne uroczej beskidzkiej atmosfery Schronisko Stefanka). Można wybrać tę propozycję, lub inny, dowolny wariant spaceru, pod warunkiem powrotu na umówioną godzinę odjazdu autobusu.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni przygotowuje jedynie logistyczną oprawę wycieczki, związaną z zapewnieniem transportu. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, finansując częściowe koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Proponowana trasa spaceru stanowi jedynie sugestię, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające poruszanie się w terenie .

Dla użytkowników urządzeń do nawigacji turystycznej przygotowałem do pobrania: ślad trasy sugerowanej w opisie wycieczki, zapisany w uniwersalnym w formacie gpx, oraz mapę dla oprogramowania TwoNav. Oryginalny arkusz  mapy topograficznej okolic trasy dla TwoNav’a, można pobrać bezpłatnie z serwera dystrybutora programu. Procedura wymaga mejlowej rejestracji i wyboru z mapy mozaikowej Polski żądanych fragmentów . W tym wypadku jest to : POLAND_TOPO_ 14-06-402.

Wszystkie wcześniejsze uzgodnienia związane z wyjazdem pozostają aktualne.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.