Rowerem z Przystajni – 01.07.2017 r.

Gmina Przystajń oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przystajni zapraszają na rajd rowerowy po Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą. Trasa licząca ok 34 km prowadzi przez : Przystajń (Skwer marszałka Józefa Piłsudskiego) – Kuźnica Nowa – Stany – Ługi-Radły – Brzegi – Kamińsko – Dąbrowa – Bór Zajaciński – Przystajń (stadion festyn).

przystajn_20170701_min

Mapa trasy i szczegóły organizacyjne są dostępne tutaj. Skorzystajmy z okazji  spotkania z przyjaciółmi z Przystajni, Panek i okolic, możliwości poznania ciekawych zakątków i aktywnego spędzenia sobotniego popołudnia. Chętnych zapraszam na wspólny wyjazd grupą rowerową. Trasę dojazdu (ok 30 km) i powrotu (ok. 28 km) można prześledzić na mapie. Organizatorzy planują start na godzinę 13-tą, więc my wyruszymy z parkingu OSiR w Blachowni o godzinie 10.45.

Osoby korzystające z urządzeń do nawigacji GPS, tutaj mogą pobrać pliki ze śladami proponowanych tras dojazdu i powrotu z Przystajni. Możemy je oczywiście zmienić lub modyfikować. Wyjazd będzie aktualny przy sprzyjającej pogodzie.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

W Karkonosze i na Śnieżkę – 24.06.2017 r.

Przeglądając historyczne wpisy na naszym blogu, nietrudno odnaleźć notkę z końca lipca 2009 roku o wycieczce na Śnieżkę, która kończy się stwierdzeniem, że jeszcze wiele ciekawych miejsc w tej okolicy pozostało do poznania. Przez te osiem lat pewnie i te, w których wówczas byliśmy też się zmieniły, a co więcej, tworzymy obecnie liczniejszą grupę, coraz to nowych osób. Będzie więc sens, by po raz wtóry wybrać się w Karkonosze. Śnieżka jest najwyższym szczytem tego niewielkiego sudeckiego pasma, wznosząc się na wysokość 1 602 m. npm. Spoglądając na na mapę dostrzeżemy wiele znakowanych szlaków prowadzących jej zboczami. Najciekawsze krajobrazowo są te, które wychodzą z Karpacza. Poprzednio wspinaliśmy się na grzbiet, idąc ze Skalnego Osiedla na Sowią Przełącz. Tym razem proponuję bardziej klasyczny wariant z Karpacza Górnego, gdzie autobus zostanie zaparkowany na cały dzień, gdzieś na parkingu w okolicy Świątyni Wang. Stamtąd mamy do dyspozycji wiele krótszych, bądź dłuższych wariantów wycieczek na szczyt Śnieżki, lub w jego okolice pamiętając, że będziemy dysponować dziewięcioma godzinami na spacer. Analizę czasu przejść poszczególnych odcinków szlaków mnożna dokonać w oparciu o ten schemat. Dla przykładu przedstawiam poniżej dwa przykładowe warianty, moim zdaniem prowadzące w najciekawszymi widokowo ścieżkami, dostępne z miejsca dojazdu.

  1. Trasa o długości ok. 27 km prowadząca przez Pielgrzymy na Przełęcz Karkonoską, skąd dalej Śląskim Grzbietem na szczyt Śnieżki i zejście do Karpacza dawnym torem saneczkowym. Szczegóły tutaj  oraz tutaj
  2. Trasa o długości ok. 21 km, będąca krótszym wariantem poprzedniej propozycji. Szczegóły tutaj oraz tutaj

Ze względu na dość długą drogę do Karpacza, wyjedziemy z Blachowni (jak zwykle spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza) o godzinie 4.00 udając się w kierunku Opola. Godzinę powrotu i miejsce postoju autobusu ustalimy będąc już u celu przejazdu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem wybieramy się  w obszr przygraniczny, gdzie znakowane szlaki turystyczne prowadzą również terenami Republiki Czeskiej, co zobowiązuje do posiadania ważnego dokumentu tożsamości oraz wskazanym jest wykupienie na ten dzień indywidualnej, turystycznej polisy ubezpieczeniowej.

Wszystkie ustalenia dotyczące wyjazdu pozostaje aktualne.

sniezka_2017_min

 Dla osób korzystających z urządzeń do nawigacji turystycznej przygotowałem do pobrania plik ze śladami dwóch proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami TwoNaw i OruxMaps.

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Tatry Słowackie. Przez Lodową Przełęcz – 08.07.2017 r.

Po spacerach w niższych górach, czas na Tatry. Coraz trudniej znaleźć w nich miejsca i szlaki, dokąd jeszcze w ramach wyjazdów KKTA nie dotarliśmy. Może więc warto powtórzyć szczególnie te przejścia, które zapisały się w pamięci pięknem zastanych pejzaży, lub rozczarowaniem z powodu pogody, która skutecznie wyeliminowała tę przyjemność, prowokując do powtórnego spaceru. Sięgając do pierwszej formuły wspomnień, Lodowa Przełęcz, przebyta na trasie spaceru z września 2008 roku jest wzorcowym przykładem. Tym razem wyjedziemy liczniejszą grupą, o bardziej zróżnicowanych dyspozycjach i oczekiwaniach i doświadczeniach, więc wychodząc temu na przeciw proponuję kilka różnorodnych wariantów. Spójrzmy zatem na mapę, ogniskując uwagę na drogę okalającą po słowackiej stronie łańcuch Tatr (tzw. Droga Wolności, biegnąca od Łysej Polany do Szczyrbskiego Jeziora). Wzdłuż jej biegu odnajdujemy miejscowości : Tatranska Javorina, Biela Voda (Kiezmarskie Zlaby) oraz Tatranska Lesna. Ta pierwsza będzie punktem docelowym, gdzie w okolicy kościoła i budynku urzędu gminy będzie parkował autobus, a dwie kolejne stanowić będą miejsca wyjścia na trasy spacerów. Jak zwykle sugeruję alternatywne warianty tras, o zróżnicowanej długości i skali trudności. Analiza mapy podpowiada kolejne ich modelowanie. Na spacer będziemy dysponowali dziesięcioma godzinami, licząc ten czas od momentu opuszczenia samochodu. Moje propozycje przedstawiają się następująco :

  • 1. Trasa łatwa, biegnąca z zatoki przy przystanku autobusowym Biela Voda przez Dolinę Białych Stawów, Przełęcz pod Kopą, Dolinę Zadnich Koperszadów, Dolinę Javorową do miejscowości Tatranska Javorina. Początkowo znaki żółte, a po 25 min spaceru dochodzące znaki niebieskie, prowadzić będą do końca szlaku. Szczegóły tutaj i tutaj.
  • 2. Trasa trudna, biegnąca z miejscowości Tatranska Lesna przez Doliny Studenną i Pieciu Spiskich Stawów, Lodową Przełęcz oraz Jaworową Dolinę do centrum miejscowości Tatranska Javorina. Początkowo znaki żółte, a później zielone, aż do końca trasy. Szczegóły tutaj i tutaj.
  • 3. Trasa bardzo trudna, wymagająca doświadczenia w poruszaniu się na skalnych półkach z ubezpieczeniami i odpornością na  ekspozycje oraz dobrego przygotowania wytrzymałościowego. Praktycznie jest przedłużeniem wariantu drugiego o przejście miedzy Rainerową Chatą a Lodową Przełęczą przez Dolinę Staroleśną i Czerwoną Ławkę. Szczegóły tutaj i tutaj. Przejście tej trasy będzie możliwe jedynie w optymalnych warunkach terenowych i pogodowych, przy założeniu krótszego niż sugerowany na mapach czas pokonywania kolejnych odcinków. Mapa linkowana we wpisie oraz wiele starszych publikacji nie uwzględnia dokonanej w 2013 zmiany dopuszczającej dwukierunkowy ruch powyżej Zbójnickiej Chaty i przy przechodzeniu Czerwonej Ławki (dwa równoległe łańcuchy).

Każda z propozycji prowadzi w obszary skaliste, wysoko położone, oddalone od schronisk, co wymaga posiadania stosownego prowiantu i wyposażenia (ubiór, obuwie, telefon z roamingiem). W najwyższych partiach konieczne będą rękawice (Czerwona Ławka), kijki trekingowe i być może nawet raczki na obuwie. Koniecznym będzie również śledzenie prognoz pogody i komunikatów publikowanych na internetowych portalach słowackiej Górskiej Służby , TOPR-u  oraz na Portalu Tatrzańskim.

Z Blachowni, spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza wyjedziemy o godzinie 4.00. Godzinę odjazdu z Jaworzyny ustalimy przed dojazdem na miejsce.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem wybieramy się poza granice kraju, co zobowiązuje do posiadania ważnego dokumentu tożsamości oraz wskazanym jest wykupienie na ten dzień turystycznej polisy ubezpieczeniowej.

lodowa_2017_min1

Korzystający z urządzeń do nawigacji GPS mogą pobrać ślady sugerowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami OruxMaps i TwoNav.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rowerem do Kochcic i rezerwatu rododendronów – 11.06.2017 r.

Wyruszyliśmy w niedzielę, 11 czerwca na rowerową wycieczkę prowadzącą trasą o długości ok 66 km, po spokojnych, leśnych drogach, dającą możliwość poznania interesujących przyrodniczo i historycznie miejsc. Jej przebieg można prześledzić na mapie, a raport z urządzenia gps jest dostępny tutaj. Wyjechaliśmy w południe z parkingu przy budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni, kierując się przez Cisie-Nowiny, Łebki, Zborowskie, Kochcice, na leśne uroczysko Brzoza, gdzie na polanie biwakowej, nieopodal rezerwatu rododendronów spędziliśmy chwilę przy ognisku, przed wyjazdem drogę powrotną. Stuletnie krzewy różaneczników na leśnej plantacji hrabiego Ballestrema, niestety w tym roku ze względu na pogodowe anomalie z początków wiosny nie zakwitły.  Tym niemniej, jak zwykle warto było się wybrać na przejażdżkę ścieżkami Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, a co więcej, zobaczyć pierwsze efekty rewitalizacji budynku, pozostałego po osiemnastowiecznej manufakturze zajmującej się produkcją znakomitych na ówczesne czasy fajek ceramicznych. Ten zabytkowy obiekt, będący obecnie chlubą miejscowości Zborowskie i jego historię – tę sprzed wieków i obecną, udało mi się poznać dzięki spotkaniu przed kilku tygodniami z jego kustoszem Andrzejem Rojkiem. Była więc okazja, by podzielić się nabytą wówczas wiedzą i wzbogacić galerię fotografii o zdjęcia wykonane w maju we wnętrzu budynku. Sądzę, że będą ciekawym uzupełnieniem treści przekazanej w czasie wycieczki.

kochcice_2017__minDla osób korzystających z urządzeń do nawigacji satelitarnej i chcących powtórzyć trasę tej wycieczki, przygotowałem do pobrania pliki ze śladem, oraz mapą kompatybilną z programami OruxMaps oraz TwoNav.

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe