Zakopane – 25.06.2022 r.

Zwykle na tatrzańskie wycieczki z Zakopanego wybieraliśmy schyłek lata lub początek jesieni. W tym roku zdecydowaliśmy na porzucenie tej tradycji, choć samą logistykę wyjazdu planowaliśmy pozostawić bez zmian. Jednak problemy z zaparkowaniem autobusu spowodowały trochę opóźnienia i konieczność rozpoczęcia wędrówki z Alei 3-go Maja, skąd również wyruszyliśmy w drogę powrotną. Mimo tego zamieszania udało się zmierzyć z większym lub mniejszym sukcesem z zamierzonymi planami, które tym razem bez jakichkolwiek sugestii pozostały w zakresie własnych pomysłów. Pomocą posłużyły : plan Zakopanego oraz mapy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dodatkowo, otwierając portale : mapy.cz lub mapę szlaków turystycznych, można było przed wyjazdem łatwo i szybko wyznaczyć trasę spaceru, uzyskując wszystkie niezbędne informacje o jej przebiegu. Pomocą w odpowiednim przygotowaniu posłużyły również aktualizowane codziennie informacje publikowane przez TOPR oraz Portal Tatrzański.

Fotoreportaże dokumentujące dokonane wybory tras i przebieg wędrówki, są dostępne w autorskich galeriach fotografii, linkowanych poniżej.

zakopane_2022_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Krynica Zdrój – 16.07.2022 r.

Wędrowaliśmy już kilkukrotnie po szlakach Beskidu Sądeckiego, nie docierając jednak w pobliże Krynicy, oficjalnie mającej w swojej nazwie przydomek Zdrój, a potocznie określenie „górska”. Warto moim zdanie poznać tę atrakcyjna miejscowość i interesujące okolice, urozmaicone malowniczymi beskidzkimi pasmami wzniesień. Samo miasto jest znane nie tylko z leczniczo – sanatoryjnej oferty, ale również jako centrum spotkań biznesowych i miejsce sportowej rywalizacji w ramach corocznych Festiwali Biegowych. Jest zatem seans, by tym razem dojechać na parking położony w centrum (przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Szkolnej), co zapewne wynagrodzi dodatkowy koszt (ok. 2,50 zł na osobę), dając możliwość łatwego dotarcia zarówno do węzłów szlaków turystycznych, jak i wielu atrakcji zlokalizowanych nieopodal. Będziemy mieli zatem alternatywy pozwalające dostosować oczekiwania do zastanych warunków terenowych i atmosferycznych, a także ofertę dla młodzieży, której takim wyjazdem można uatrakcyjnić czas wakacji. Skierujmy więc uwagę na arkusze map turystycznych (tutaj lub tutaj), by rozejrzeć się w okolicy. Pobieżny rzut oka koncentruje cel trekkingu na szczyt Jaworzyny Krynickiej, a mniej wyczerpującego spaceru – na Górę Parkową, choć przy większej determinacji, schodząc z Jaworzyny da się wygospodarować trochę czasu na rzut okiem na historyczne centrum zdrojowe miasteczka (ok. 300 m od parkingu). Biorąc to pod uwagę, a także fakt dysponowania na wędrówkę czasem 9-ciu godzin, proponuję trzy trasy, z początkiem i końcem w miejscu parkowania autobusu.

  • 1. Żółtym przez Górę Krzyżową na niebieski do Bacówki pod Wierchomlą, skąd fragmentami trasy rowerowej i nieznakowanej ścieżki leśnej do szlaku czerwonego prowadzącego do centrum Krynicy przez szczyt Jaworzyny. Trasa liczy ok 26 km, przy szacowanym czasie przejścia w granicach 9 godzin i sumie podejść 1 050 m. Jest to propozycja wymagająca dobrego przygotowania, optymalnych warunków, umiejętności nawigowania na nieoznakowanych ścieżkach i zmierzenia się z koniecznością skracania sugerowanych przez mapy czasów przejść. Szczegóły tutaj.
  • 2. Podejście żółtym i zielonym na szczyt Jaworzyny Krynickiej oraz znajdującego się tam schroniska PTTK i zejście czerwonym do centrum miasteczka. Trasa liczy ok. 15,5 km, przy sugerowanym czasie przejścia w granicach 6 godzin i sumie podejść 870 m. Szczegóły tutaj.
  • 3. Żółtym na Górę Parkową skąd nieoznakowanymi alejkami i ścieżkami spacerowymi do centrum strefy uzdrowiskowej i reprezentacyjnej. Proponowana trasa, którą można wariantowo urozmaicić liczy 6 km przy sumie podejść ok. 230 m. Jest to propozycja klasycznego spaceru ze zwiedzaniem napotkanych atrakcji, wiec sugestie czasowe nie mają w tym przypadku realnych odniesień. Szczegóły tutaj .

Wyjazd z Blachowni o godzinie 4.30, z pod kościoła parafialnego przy ulicy Sienkiewicza. Godzinę odjazdu autobusu z Krynicy ustali kierowca przed opuszczeniem pojazdu przez podróżujących. Na wędrówkę można zaplanować 9 godzin, gdyż w takim reżimie czasu pracy kierowcy będzie realizowany przejazd autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

Informację o tej propozycji sobotniego wyjazdu zamieszczam celowo wcześniej, by wysondować zainteresowanie takim projektem, zdając sobie sprawę z ewentualnymi kolizjami tego terminu z indywidualnymi planami urlopowego, czy wakacyjnego wypoczynku.

krynica_2022_min

 

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Beskid Wyspowy – Rabka Zdrój 04.06.2022 r.

Kontynuując wiosenne spacery beskidzkimi szlakami, odwiedziliśmy tym razem okolice Rabki Zdrój i górujący nieopodal Luboń Wielki. Spójrzmy na mapę turystyczną, konfrontując ją z trasą dojazdu do Rabki, zwracając uwagę na ostatni odcinek po opuszczeniu „Zakopianki”, gdzie w Lubieniu autobus skierował się do Rabki zmierzając w stronę Mszany Dolnej. Ten manewr praktycznie nie wydłużył drogi, ale pozwolił uatrakcyjnić wędrówkę, umożliwiając wariantowo start z bezpiecznych, przydrożnych zatok przystankowych. Biorąc to pod uwagę, zasugerowałem cztery opcje spaceru, z których trzy prowadziły przez szczyt i schronisko na Luboniu Wielkim, a wszystkie kończyły się w centrum Rabki Zdrój, nieopodal Parku Zdrojowego i stacji kolejowej. Podążając za drogą dojazdu wyglądalo to następująco :

  • 1. Lubień – Szczebel – Luboń Wielki – Rabka Zaryte – Królewska Góra – Rabka Zdrój. Trasa o długości ok. 19 km, z czasem przejścia 7,5 godz i sumą podejść ok. 1 200 m (szczegóły tutaj). Początek na przystanku za rondem po zjeździe z S7 („Zakopianka”) na Mszanę. Następnie dojście do szlaku czarnego na Szczebel, zielonym do Przełęczy Glisne, czerwonym na Luboń Wielki, żółtym do Rabki Zaryte, niebieskim do Parku Zdrojowego i czerwonym na parking.
  • 2. Rabka Zaryte – Luboń Wielki – Rabka Zaryte – Królewska Góra – Rabka Zdrój. Początek na przystanku PKS Rabka Zaryte przy drodze 28, skąd wejście żółtym szlakiem na Luboń Wielki, a zejście do centrum Rabki niebieskim i od Parku Zdrojowego – czerwonym. Trasa o długości ok 12.5 km, z czasem przejścia 5 godzin i sumą podejść ok. 700 m (szczegóły tutaj)
  • 3. Rabka Zdrój (parking) – Park Zdrojowy – Luboń Wielki – Rabka Zaryte – Królewska Góra – Rabka Zdrój. Trasa o długości ok. 18,5 km, z czasem przejścia 7 godz i sumą podejść 750 m. (szczegóły tutaj).  Początek z parkingu po dojeździe do centrum Rabki, skąd za znakami czerwonymi do Parku zdrojowego, a dalej zielonym na Luboń Wielki, żółtym zejście do Rabki Zaryte, niebieskim przez Królewską Górę do czerwonego i na parking.
  • 4. Zakładając dłuższy pobyt w Rabce , kosztem skróconego, choć widokowo interesującego spaceru, można było zmodyfikować wariant drugi, wyłączając z niego podejście na Luboń Wielki. Wówczas po opuszczeniu autobusu w Rabce Zaryte należało dojść do szlaku niebieskiego i za jego znakami podążać w kierunku centrum Rabki. Po drodze można było podejść na wieżę widokową na Królewskiej Górze (Polaczkówce) i stamtąd po dojściu do czerwonego odwiedzić Park Zdrojowy z jego atrakcjami oraz nieopodal (tuż za stacją kolejową, przy czerwonym szlaku) stojący stary kościół pw. św. Marii Magdaleny, pełniący obecnie funkcję Muzeum Regionalnego im. W. Orkana. Cała trasa spaceru to ok.8 km, do pokonania w mniej niż 3 godziny, podchodząc jedynie ok. 200 m. (szczegóły tutaj)

Parking , na którym autobus pozostał na 9-cio godzinny postój został zlokalizowany przy ulicy Piłsudskiego 1, . Wariant nr. 3 nie znalazł zainteresowanych, bowiem uznano, że pozostałe lepiej wpisują się w zamierzone oczekiwania. Pomimo zmiennej pogody, znacząco lepszej od prognoz, spacer został udokumentowany ciekawym dorobkiem fotograficznym, dostępnym poniżej w autorskich galeriach.

rabka_2022_1_min

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Beskid Żywiecki – Pasmo Policy 14.05.2022 r.

Niecierpliwie czekając na nadejście prawdziwie wiosennej pogody, która ozdobi przyrodę świeżą zielenią, dopełniając ją  barwami i zapachem rozkwitających roślin, zdecydowaliśmy poszukać takich klimatów na beskidzkich szlakach. Oczekiwanie, że górskie krajobrazy prezentują się wówczas wyjątkowo pięknie, nie pozostało jedynie w sferze życzeń. Odkryte połacie łąk pokryte kępami kwiatów, zalesione zbocza ubarwione niedostępną gdzie indziej,  przebogatą w odcienie mozaikę zieleni, towarzyszyły wędrowce. Im dalej od ucywilizowanych siedlisk, tym mocniej natura zdołała zdominować górski pejzaż, oferując w przelotnych obrazach pierwotne piękno i harmonię. Takie właśnie wrażenia towarzyszyły spacerowi beskidzkimi ścieżkami przebiegającymi przez  Pasmo Policy. Cele wyjazdu stanowiły : szczyt Policy, Równia Krupowa z uroczym schroniskiem, Okrąglica z Kaplicą Matki Bożej Opiekunki Turystów i Skansen w Sidzinie. Właśnie pod ten ostatni obiekt autobus dojechał na całodzienny postój, wykorzystując miejsce parkingowe przy skansenie. Tę okolicę obrazuje mapa, która można przeglądać korzystając z rożnych warstw kartograficznych, z których opcja : „MAPY SYGNATURA” oferuje turystyczną mapę fizyczną. Również na tym portalu można było samodzielnie wyznaczyć  ślad wędrówki z opisem i danymi przejścia. Można było również rozpocząć wędrówkę  po drodze, wysiadając z autobusu na bezpiecznej zatoce przystankowej i biorąc również tę opcję pod uwagę, zasugerowałem następujące trasy spaceru :

  • 1. Sidzina – Polica – Równia Krupowa – Okraglica – Judaszka – Sidzina  -  21 km, 7 godz 40 min , suma podejść 980 m , szczegóły tutaj Ta opcję miała możliwość skrócenia drogi, poprzez rezygnację  z wejścia na szczyt Policy i wówczaspozostawało do przejścia 16,8 km w 6 godzin , przy sumie podejść 760m – szczegóły tutaj
  • 2. Kojszówka – Judaszka – Okrąglica – Polica – Równia Krupowa – Sidzina – 21,8 km, 8 godzin, suma podejść 1 190 m, szczegóły tutaj.
  • 3. Osielec – Judaszka – Okrąglica – Polica – Równia Krupowa – Sidzina – 21,8 km, 8 godzin 10 minut, suma podejść 1 190 m, szczegóły tutaj.

Analogicznie do wariantu wyłączającego podejście na szczyt Policy przedstawionego w propozycji nr.1 dwie pozostałe pętle (nr.2 i 3) można było również w podobny sposób skrócić, zyskując 4 kilometry i ok. półtorej godziny. Dodatkową atrakcją stało się zwiedzanie skansenu w Sidzinie, który będąc otwarty do godziny 18-tej, zapraszał w tę sobotę na darmowe zapoznanie się z prezentowanymi tam obiektami i ich wyposażeniem. Fotoreportaże zamieszczone w autorskich galeriach szczegółowo obrazują jak spędziliśmy ten piękny wiosenny dzień, wypełniony aktywna rekreacją.

polica_2022_1_min Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe