„Ścieżka w Obłokach” i „Sky Bridge 721″ ; Dolni Morava pod Śnieżnikiem – 13.04.2024 r.

Mając możliwość skorzystania z dojazdu na terytorium Republiki Czeskiej, pojawia się okazja poznania interesujących atrakcji turystycznych jakimi są najdłuższy na świecie, bo liczący 721 metrów most linowy dla pieszych, przewieszony między górskimi szczytami Pasma Śnieżnika nad prawie stumetrową doliną oraz wzniesioną obok ażurową, wyniosłą konstrukcję zwaną „Ścieżką w Obłokach„. Towarzyszą im jeszcze dodatkowe oferty i ciekawostki skierowane w stronę turystów, ale te dwa obiekty są w tym rejonie najbardziej oblegane przez odwiedzających. Zainteresowanych wyjazdem proszę o dokładne zapoznanie się z informacjami, które są dostępne na linkowanych w tym wpisie stronach internetowych i wskazanych na nich odnośnikach. Aby szybciej odnaleźć się w prezentowanej treści i móc optymalnie zaplanować logistykę pobytu w tym miejscu, należy wziąć pod uwagę harmonogram dostępności gdzie „duben” to miesiąc kwiecień, a okres zimowy kończy się 30 marca. Musimy więc wziąć pod uwagę zastrzeżenie, że od 1 kwietnia przejście przez most jest możliwe tylko w jednym kierunku (bez powrotu po moście) oraz wkalkulować w koszty pobytu ewentualny zakup biletów wstępu. Oczywiście spacery i wędrówki okolicznymi ścieżkami, po których prowadzą liczne szlaki pisze i rowerowe nie będą wymagały takiej zapobiegliwości i obciążeń. Miejscowe publikatory sugerują odwiedzającym kilka opcji, ale jak zwykle pozwolę sobie dodać własne sugestie jak aktywnie zagospodarować dzień. Zacznijmy od mapy dojazdu, na której w końcowym odcinku śladu drogi dostrzeżemy parking dla autobusów. Prawdopodobnie w tym miejscu pojazd pozostanie na 9-cio godzinny postój. Zainteresowani mostem i ścieżką mogą stąd po 5,5 km spaceru dotrzeć do najbardziej interesujących obiektów trasami : pierwszą lub drugą (sugeruję pierwszą opcję ). Można również podejść do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Śnieżnik i ponad 380 metrów różnicy wzniesień pokonać wygodnie i szybko. Będąc już na górze, w pierwszej kolejności należy skierować się na „Ścieżkę w Obłokach” a później na „most” ze względu na wymuszony na nim kierunek przejścia. Z mostu na parking możemy zejść trasą prezentowaną tutaj. Rezygnując z płatnych atrakcji, ale zaspakajając ciekawość przez obejrzenie ich z zewnątrz, można przejść malowniczą , niemal 16-to kilometrową pętlę spacerową. Decydując się na pełną ofertę, należne opłaty najlepiej (taniej niż na miejscu) dokonać drogą internetową, wskazując docelową datę na dzień 13 kwietnia, rezerwując bilety kilka dni przed planowanym wyjazdem. Przed podjęciem decyzji o płatności proszę zwrócić uwagę na na opcje ofert w pakietach (np. wyciąg + most + ścieżka) i zarejestrować się celem uzyskania zniżki. Wykupując bilety na miejscu trzeba dysponować miejscową walutą lub bankową kartą płatniczą.

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z miejsca postoju zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Pamiętajmy o konieczności posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Przydatne mogą być jakieś zasoby miejscowej gotówki lub bankowa karta płatnicza i dodatkowe jednodniowe ubezpieczenie turystyczne, które można zakupić drogą internetową na przykład tutaj, albo wybrać najkorzystniejszą ofertę na portalu „Rankomat.pl” . Prognozę pogody można śledzić tutaj.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji miejsc jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

sky_bridge_2024_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

W tatrzańskie doliny – 16.03.2024 r.

Tegoroczna zima dość skąpo obdarza nas swymi urokami. Nawet na beskidzkich, czy Sudeckich tysiącznikach trudno napotkać śnieg, czego świadkami byliśmy wędrując w połowie lutego w okolicach Bielska-Białej, a na początku marca w masywie Śnieżnika. Co będzie się dziać dalej – trudno wyrokować. Tym niemniej warto spróbować poszukać zimy w Tatrach. Może będzie tak, jak na fotce poniżej, która dokumentuje nasz pobyt w Tatrach w 2009 roku, albo przedwiosenna aura ubarwi już te krajobrazy łanami kwitnących krokusów. Dylemat ten zostanie rozstrzygnięty 16 marca, gdyż w tę sobotę będzie możliwy wyjazd w okolice Zakopanego, z możliwością spaceru dolinami : Kościeliską i Chochołowską, oraz w miarę możliwości w ich okolicach. Autobus dojedzie na parking u wrót Doliny Chochołowskiej, zatrzymując się również w zatoce autobusowej przy wylocie Doliny Kościeliskiej. W drogę powrotną również i w tym miejscu będzie można wsiadać. Zastane warunki pogodowe i terenowe będą determinować wybór tras spacerowych tak, by zachować bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Patrząc na mapę tej okolicy wybierajmy szlaki w niższych partiach i odpowiednio przygotujmy niezbędne wyposażenie. Autobus wyruszy w drogę powrotną z parkingu po 9 godzinach postoju. Tym razem nie sugeruję żadnych konkretnych tras, gorąco zachęcając do korzystania z portali internetowych : www.mapy.cz oraz www.mapa-turystyczna.pl, pozwalających na wykreślenie i oszacowanie wybranej trasy pod kątem czasu przejścia (dla optymalnych warunków letnich), długości, sumy podejść, profilu itp. Ułatwiając to zadania zapraszam do otwarcia trzech zalinkowanych wariantów : 1, 2, 3 co może pomóc w przygotowaniu wędrówki pomiędzy dolinami.  Oprócz posiadania klasycznych, drukowanych map, warto korzystać z nawigacji turystycznej GPS obsługiwanej przez zainstalowaną w telefonie aplikację (np. mapy.cz, OziExplorer i inne). Telefon w czasie wędrówki czyni ją bezpieczniejszą, dając również możliwość kontaktu i połączenia z numerem alarmowym -  TOPR 985 lub 601 100 300. Bezpośrednio przed wyjazdem zapoznajmy się komunikatami turystycznymi i prognozą pogody z internetowej strony Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz z informacjami zamieszczonymi na Portalu Tatrzańskim. Zapewne kijki trekkingowe, stuptuty, raczki będą przydatne.

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Dolinie Chochołowskiej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

doliny_tatrzanskie_2024_min

 

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2024 – 22.03.2024 r.

Podobnie jak w latach ubiegłych, poczynając od 2009 roku, ks. Jacek Stryczek wraz ze Stowarzyszeniem „Wiosna” zaprasza do organizowania i uczestniczenia w specyficznym, modlitewnym przeżyciu nabożeństwa Drogi Krzyżowej w formule wielokilometrowej, nocnej wędrówki. Ekstremalna Droga Krzyżowa”, bo taką nazwę nosi to przedsięwzięcie, osiągnęła wymiar międzynarodowy i gromadzi na trasach dziesiątki tysięcy uczestników. Po szczegóły najlepiej sięgnąć do informacji zamieszczonych na internetowej stronie organizatora. Niejednokrotnie osoby ze środowiska KKTA uczestniczyły w EDK w nieodległych od nas miejscach. W tym roku koordynator okręgu częstochowskiego zasugerował odwrócenie kierunku dla tras tradycyjnie kończących się pod Klasztorem Jasnogórskim. Spowodowało to trochę komplikacji, szczególnie związanych z logistyką powrotu z odległych, często słabo skomunikowanych miejsc. Miedzy innymi dlatego uczęszczana przez nas trasa Św. Huberta prowadząca z Kochcic przez Blachownię do Częstochowy nie została w tym roku zgłoszona. Jest jednak okazja, by skorzystać innej, równie ciekawej oferty, jaką jest Ekstremalna Droga Krzyżowa „Świętej Rodziny” prowadząca po zamkniętej pętli z Herb, przez sąsiadujące również z nami miejscowości i leśne ostępy. Co więcej, fragmentem pokrywa się na kilku stacjach z trasą kochcicką, a przez Pietrzaki prowadzi skrajem blachowniańskiej parafii św. Michała Archanioła. To ciekawa i inspirująca propozycja, ale zainteresowanych proszę o rozważne zapoznanie się z informacjami kierowanymi przez organizatorów do uczestników EDK.  Korzystając ze swojego doświadczenia, gorąco zachęcam do zainstalowania w telefonie komórkowym dedykowanej temu przedsięwzięciu aplikacji, wraz z pobraniem rozważań modlitewnych w w formacie audio.

edk_2024_min

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe

Ze Straconki w Pasmo Beskidu Małego – 17.02.2024 r.

Życząc wszystkim zwolennikom górskich wędrówek wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, dopełnionych satysfakcją i zadowoleniem z aktywnego wypoczynku, podjęliśmy decyzje o wyjeździe tym razem na beskidzkie szlaki. Zimowa pora, której zwykle towarzyszą nieprzewidywalna pogodą oraz trudne warunki dla turystyki pieszej, zawsze generuje dylematy natury logistycznej – bezpieczny dojazd i miejsce parkowania, dostępność szlaków, schronisko na trasie, atrakcyjność miejsca, zainteresowanie propozycją itd. Biorąc to pod uwagę oraz dysponując możliwością transportu, zaproponowałem wyjście na szlaki Beskidu Małego. Spójrzmy na mapę, gdzie niebieskim pinem zostało oznaczone miejsce dojazdu autobusu, zlokalizowane przy kościele parafialnym w Bielsko-Bialskiej dzielnicy Straconka, położonej na południowo-wschodnim obrzeżu miasta. Oceniając zastaną pogodę i jej prognozy, przyjęliśmy 6 godzin na czas wędrówki. Planując trasę, można było dostrzec na mapie wiele znakowych ścieżek, zarówno dla kwalifikowanej turystyki pieszej jak i spacerowych oraz rowerowych. Wiele odcinków wspólnych i nagłe rozejścia mogą w terenie stworzyć pewien dyskomfort, dlatego wcześniej należało starannie przemyśleć obrany wariant. W planach spaceru uwzględniono nieodlegle schronisko PTTK na Magurce, gdzie obok miejsca na posiłek i odpoczynek, można przy dobrej widoczności znaleźć ciekawe miejsca. Aby pomóc wyjeżdżającym w przygotowaniu własnych projektów, przedstawiłem dwie klasyczne pętle spaceru, odpowiednie dla tej okolicy.

  • 1. Szlak czerwony przez Czupel, Gaiki do przełęczy, od Przełęczy Gaiki szlak niebieski do schroniska na Magórce Wilkowickiej przez Przegibek, a dalej żółtym (Szlak Papieski) przez Rogacz do Straconki. Długość drogi : ok. 12,5 km, przy sumie podejść 660 m. Dla warunków letnich, nie uwzględniając pobytu w schronisku sugerowany czas przejścia to ok. 4,5 godz.  Szczegóły tutaj lub tutaj. Gdyby drugi link uniemożliwiał pobranie opisu trasy w formacie PDF (do wydruku lub zapisania w telefonie), można to ograniczenie obejść aktywując ten link.
  • 2. Szlak zielony przez Jałowcową do czerwonego – po przejściu ok 3,5 km, przy wiacie turystycznej („Narciarskie Rozstaje”), dalej czerwonym do schroniska na Magurce Wilkowickiej, a stamtąd żółtym („Papieskim”) przez Rogacz do Straconki. Długość drogi : ok. 9,5 km, przy sumie podejść 500 m. Dla warunków letnich, nie uwzględniając pobytu w schronisku sugerowany czas przejścia to ok. 3,5 godz. Szczegóły : tutaj lub tutaj. Gdyby drugi link uniemożliwiał pobranie opisu trasy w formacie PDF (do wydruku lub zapisania w telefonie), można to ograniczenie obejść aktywując ten link.

Zastane warunki zaskoczyły nas całkowitym brakiem śniegu i dżdżystą, mglistą aurą. Na przemian deszcz i mżawka pozwoliła fotografującym na jedynie skromne udokumentowanie wędrówki, o czym można się przekonać otwierając fotogalerie.

straconka_2024_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe