Polanica Zdrój i okolice – 18.05.2024 r.

Mając nadzieję, że wiosna obdarzy świat swymi urokami i korzystając z możliwości dojazdu, odwiedziliśmy tym razem okolice Polanicy Zdrój. Ta niewielka miejscowość leżąca na pograniczu Gór Bystrzyckich i Stołowych znana jest od ponad stu lat ze swych walorów uzdrowiskowych i turystycznych. Stamtąd możemy wybrać się się na zróżnicowane długością interesujące pętle spacerowe, prowadzące poprzez wzniesienia sięgające niemal 800 m npm i malownicze formacje skalne. Można tak rozplanować czas, aby starczyło go jeszcze na zapoznanie się z urokami samego miasteczka, pośród których najciekawszym jest Park Zdrojowy i towarzyszące mu obiekty. Dojechaliśmy na parking, z którego po niespełna 700 m spaceru było można dotrzeć do Parku i centrum miejscowości.  Spoglądając na mapy turystyczne linkowane : tutaj oraz tutaj, można dostrzec mnogość szlaków turystycznych i znakowanych ścieżek spacerowych bądź rowerowych, prowadzących z parkingu gdzie pozostawał autobus, do ciekawych miejsc w bliższym i dalszym sąsiedztwie. Przy planowaniu dnia, warto było również zapoznać się z propozycjami prezentowanymi na portalu uzdrowiska, a także odwiedzanej przez nas wielokrotnie stronie „Hasające Zające„. Do tych wielu sugestii pozwoliłem sobie dołożyć jeszcze dwie opcje spaceru w formule zamkniętych pętli, prezentowane poniżej :

  • 1. Trasa o długości ok. 21 km, czasie przejścia 6,5 godz., sumie podejść 550 m (szczegóły tutaj)
  • 2.Trasa o długości ok. 16 km, czasie przejścia 4,5 godz., sumie podejść 330 m (szczegóły tutaj)

Wielość możliwości i przyjazna pogoda pozwoliły poznać urokliwe miejsca tak samej Polanicy Zdrój, jak i otaczających ją wzgórz sudeckiego pasma Gór Stołowych. Dokumentują to autorskie galerie fotografii, do obejrzenia których zapraszam.

polanica_2024_min1

Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rowerem na „Brzozę” i stanowisko kwitnących rododendronów – 19.05.2024

Wracając do historii naszych aktywności, nie sposób nie pamiętać, że prawie corocznie wybieraliśmy się w kierunku Kochcic i Pawełków, żeby podziwiać kwitnące rododendrony. Co prawda lokalny Festyn Kwitnącego Różanecznika odbędzie się dopiero za dwa tygodnie, ale różaneczniki w pełnym rozkwicie ujrzymy już teraz. Wyruszyliśmy z parkingu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Blachowni w niedzielę 19 maja o godzinie 12.00, na trasę liczącą ok. 60 km, którą można prześledzić na mapie, otwierając ten link. Prowadziła dobrymi , w większości asfaltowymi drogami o małym natężeniu ruchu oraz doskonałą ścieżką rowerową z Herb do Kochanowic. Prognozy pogody nie były optymistyczne, ale ostatecznie udało się bez deszczu i burzy w pełni zrealizować założone plany, co dokumentują dostępne poniżej fotografie autorstwa Zbigniewa Karońskiego.

rododendrony_2024_min1

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

„Ścieżka w Obłokach” i „Sky Bridge 721″ ; Dolni Morava pod Śnieżnikiem – 13.04.2024 r.

Mając możliwość skorzystania z dojazdu na terytorium Republiki Czeskiej, pojawiła się okazja poznania interesujących atrakcji turystycznych jakimi są najdłuższy na świecie, bo liczący 721 metrów most linowy dla pieszych, przewieszony między górskimi szczytami Pasma Śnieżnika nad prawie stumetrową doliną oraz wzniesioną obok ażurową, wyniosłą konstrukcję zwaną „Ścieżką w Obłokach„. Towarzyszyły im jeszcze dodatkowe oferty i ciekawostki skierowane w stronę turystów, ale te dwa obiekty są w tym rejonie najbardziej oblegane przez odwiedzających. Wyjeżdżający zapoznali się wcześniej z informacjami dostępnymi na linkowanych poniżej stronach internetowych oraz z kosztami biletowanych atrakcji. Oczywiście spacery i wędrówki okolicznymi ścieżkami, po których prowadzą liczne szlaki pisze i rowerowe nie wymagały takiej zapobiegliwości i obciążeń finansowych. Miejscowe publikatory sugerują odwiedzającym kilka opcji, ale jak zwykle pozwoliłem sobie dodać własne sugestie jak aktywnie zagospodarować dzień. Zainteresowani mostem i ścieżką mogli z miejsca postoju autobusu po 4,5 km spaceru dotrzeć do najbardziej interesujących obiektów trasami : pierwszą lub drugą. Można było również podejść do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Śnieżnik i ponad 380 metrów różnicy wzniesień pokonać wygodnie i szybko. Będąc już na górze, w pierwszej kolejności należało skierować się na „Ścieżkę w Obłokach” a później na „most” ze względu na wymuszony na nim kierunek przejścia. Z mostu na parking można było zejść trasą prezentowaną tutaj. Rezygnując z płatnych atrakcji, ale zaspakajając ciekawość przez obejrzenie ich z zewnątrz, można było przejść malowniczą , niemal 16-to kilometrową pętlę spacerową. Decydując się na pełną ofertę, należne opłaty najlepiej było (taniej niż na miejscu) dokonać drogą internetową, rezerwując bilety kilka dni przed planowanym wyjazdem. Wykupując bilety na miejscu trzeba dysponować bankową kartą płatniczą.

sky_bridge_2024_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Wielkanoc 2024

Czas Wielkiego Tygodnia i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Chrystusa, skłania chrześcijan do głębszej refleksji. Tak historycznej, jak i  duchowej, gdy w tym postępowaniu sięgamy po raz kolejny do fundamentów naszej wiary. Wydaje się, że wizerunek Ukrzyżowanego i dogmat Jego zmartwychwstania przez minione dwa tysiące lat  nie uległ żadnym przeobrażeniom. Przecież nie odbieramy splendoru wielkim dziełom sztuki, muzyki, literatury, dla których męka Pana Jezusa i przesłanie płynące z Golgoty było zaczynem obiektywnego piękna i harmonii.  Generalnie nie poddajemy w wątpliwość  wydarzeń spisanych na kartach Ewangelii, w aspekcie rzymskich kronik okupowanej wówczas Judei i Jerozolimy. Aprobujemy milcząco – bo jakże polemizować z twardymi faktami – wpływ etyki chrześcijańskiej na kodyfikację prawa, ale jakże przez wielu, a w czasach obecnych coraz powszechniej, podnoszone są głosy, by o tym wszystkim zapomnieć. Zmarginalizować, budując jakiś nowy świat, z odmiennym społecznym ładem, odwróconymi zasadami moralności, z odejściem od konstruowanego przez tysiąclecia porządku i odpowiedzialności. Świat owładnięty szaleństwem kulturowego marksizmu, globalizmu, trnashumanizumu, w którym nie znajdzie się już miejsce na Krzyż , mogący krępować nieokiełznaną wolność człowieka. Konstrukt, poskładany z doraźnych przyjemności, sterowany skomercjalizowaną ideologią,  wyzbyty z moralności w oczywistym rozumieniu tego pojęcia. Gdy w kościołach rozdzwonią się rezurekcyjne dzwony, spróbujmy poszukać odpowiedzi na pytanie : czy takiego świata oczekujemy dla naszych dzieci, wnuków ? Stańmy z odpowiedzialnością za swoje czyny przed Chrystusowym Grobem z odwieczną, a dziś jakże wymowną rozterką – Panie, co czynić. Jeżeli nie usłyszymy w ten świąteczny czas klarownej odpowiedzi – poczekajmy. Przygotujmy serce na ten moment, gdy gdzieś na wędrownym szlaku, w skwarze i zmęczeniu ujrzymy przydrożną figurę Ukrzyżowanego i wówczas nasza dusza napełni się jasnością prawdy o człowieczeństwie i Bogu – jego stwórcy. Błogosławionych Świąt .

wielkanoc_2024_min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe