W Wysokie Tatry ze Szczyrbskiego Jeziora – 17.08.2019 r.

Opis lipcowego wyjazdu sygnalizował kolejną okazję do wysokogórskiego trekingu ze słowackiego Szczyrbskiego Jeziora. Tym razem autobus dojechał w pierwszej kolejności w okolice przystanku „elektriczki” zwanego Popradske Pleso, gdzie bierze początek niebieski szlak turystyczny prowadzący w Dolinę Mięguszowiecką. Rzut oka na mapę sugeruje, że jest to dogodne miejsce na pójście w stronę Koprowego Wierchu lub Rysów. W związku z tym, że samochód udał się na dziewięciogodzinny postój do centrum Szczyrbskiego Jeziora , warianty tras lipcowych były również dostępne. Dojazd do niebieskiego szlaku otworzył najdogodniejszą możliwość podjęcia wspinaczki na wierzchołek Rysów. Zastane warunki terenowe i korzystna pogoda prowokowały do podejścia pod na szczyt, z zamiarem jego zdobycia. Jednak zaskoczeniem dla wielu był tłok na trasie i prawie godzinna kolejka przed wejściem na trawers ubezpieczony łańcuchami. Ta sytuacja skłoniła kilkanaście osób do powrotu tak z miejsca zatoru, jak i później z samego szczytu, rezygnując z wcześniejszego zamiaru zejścia nad Morskie Oko. Pomimo takich przeciwności udało się jednak zrealizować tę bardziej ekstremalną opcję, z przejściem przez wierzchołek, kończąc treking długim spacerem do Łysej Polany, gdzie autobus dojechał w drodze powrotnej ze Szczyrbskiego Jeziora (szczegóły tutaj). Podjęcie tego wariantu było możliwe dzięki dobrej i stabilnej pogodzie oraz pewności w sprostaniu trudnościom towarzyszącym schodzącym z Rysów turystom. Niezapomniane widoki wynagrodziły wysiłek, a satysfakcja z pokonania tej mitycznej góry, dowartościowała każdego po jej pokonaniu.

rysy_2019__min

Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Przełajowa Ósemka 2019 – 25.08.2019 r.

Z dnia na dzień spotykamy coraz więcej biegających, truchtających, czy maszerujących, a to znak, że zbliża się kolejna edycja Przełajowej Ósemki. Impreza , z którą Blachownia zrosła się przez ostatnie kilkanaście lat, wciąż przyciąga liczne grono startujących, stanowiąc wspaniałą wizytówkę gminy, kierującej swoją ofertę w kierunku ludzi poszukujących aktywnych form wypoczynku. Jest ponadto doskonałym narzędziem promującym walory rekreacyjne naszego miasta, co znajduje swój wyraz w postach, jakie na forum najważniejszego krajowego portalu dedykowanego miłośnikom biegania (maratonypolskie.pl) zamieszczają startujący. Nie byłoby tej imprezy, atmosfery jej towarzyszącej i zainteresowania, gdyby nie wysiłek, zmysł organizacyjny i bezkompromisowość pomysłodawcy i dyrektora biegu – Jacka Chudego. Również w tym roku prezes OSiR-u serdecznie zaprasza do uczestnictwa, czy to w biegu, czy też w marszu z kijkami, choćby po to, by zmierzyć się z nową, moim zdaniem atrakcyjniejszą trasą i dowartościować swoją samoocenę. Oprócz trasy, nowością jest również profesjonalnie przygotowany bieg dla najmłodszych. Szczegóły całego przedsięwzięcia oraz formularz do zapisu na listę startujących są dostępne tutaj.

p8_2019_min

Jak co roku służymy pomocą dyrektorowi Przełajowej Ósemki przy porządkowaniu otoczenia trasy. Zapraszam zatem chętnych na czwartek 22 sierpnia przed budynek OSiR-u na godzinę 17.00.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Tatry Bielskie – 07.09.2019 r.

Po raz kolejny chciałbym zaprosić na wędrówkę szlakami Tatr Bielskich. To prawda, że już odwiedzaliśmy tę okolicę. Jednak nie wszyscy wyjeżdżający ostatnio mieli wcześniej taką okazję. Co więcej, piękno krajobrazów Tatr Bielskich i niezwykła przyroda jaka je zdobi, przemawiają za kolejną wizytą. Na ich szlakach można liczyć na spotkania z kozicami i świstakami, ignorującymi turystyczny zgiełk, a przy korzystnej pogodzie, niezbyt odległe granie dwutysięczników dopełniają pięknem napotkane krajobrazy. Kolejnym argumentem prowokującym nawet do powtórnego przejścia trasy analogicznej jak 2013 roku, jest możliwość jej pokonania w odwrotnym kierunku. Co prawda mapy powielające nieaktualne informacje sugerują o jednokierunkowości przejścia pomiędzy Doliną Bielskiego Potoku a Przełęczą pod Kopą (zielono znakowana ścieżka przyrodnicza), ale oficjalna decyzja słowackiego zarządcy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP), dopuszcza obecnie ruch dwukierunkowy. Spójrzmy zatem na mapę, zwracając uwagę na miejsce początku wędrówki jakim jest zatoka parkingowa przy przystanku autobusowym o nazwie Biela Voda (Biała Woda). Tutaj, na początek żółtego szlaku dowiezie nas autobus, który wróci na miejsce postoju zlokalizowane na pograniczu mijanej wcześniej miejscowości Zdiar – parking ośrodka narciarskiego Strednica. Żółty szlak doprowadzi do schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. Stamtąd szlakiem czerwonym do Doliny Białych Stawów, skąd dalej (znaki czerwone i niebieskie) na Przełęcz Pod Kopą (Kopske sedlo). Od tego miejsca dalej za znakami czerwonymi pieszego szlaku turystycznego i równocześnie zielonymi ścieżki przyrodniczej, dotrzemy do parkingu, zwracając uwagę w końcowym odcinku, by zejść do drogi Doliną Bielskiego Potoku (od końca ścieżki przyrodniczej w Dolinie Monkovej wychodzimy na parking szlakiem zielonym). Opis, profil i mapowa charakterystyka tej trasy jest dostępna tutaj.

Innym wariantem, szczególnie dla tych, którym znane są okolice Zielonego Stawu Kieżmarskiego, byłoby rozpoczęcie wędrówki w miejscowości Tatranska Kotlina i przejście zielonym szlakiem do Chaty Plesnivec (Schronisko Szarotka) i dalej do Wielkiego Białego Stawu, skąd należałoby zejść do parkingu trasą opisaną wyżej.

Bardziej ekstremalnym pomysłem, skierowanym do najlepiej przygotowanych i możliwym do realizacji w optymalnych warunkach, przy znaczącym skracaniu mapowych czasów przejść, jest podejście pod lub na Jagnięcy Szczyt. Ten projekt został dokładnie opisany tutaj.

Do szczegółów tras odsyłam na portal mapy.cz. Po otwarciu linka należy zmienić wygląd mapy na turystyczną (lewe górne menu). Później aktywując środkowy wiersz w prawym dolnym rogu obejrzymy profil trasy, sumę podejść i zejść. Klikając nieco wyżej pojawią się na trasie ikonki z aktualnymi informacjami pogodowymi.

Przed podjęciem decyzji o wyborze spacerowych ścieżek, warto przejrzeć portale internetowe : Horska Zachranna SluzbaTatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, by zapoznać się z komunikatami turystycznymi, prognozą pogody oraz telefonicznymi numerami ratunkowymi (HZS – 18 300, TOPR – 985) i aplikacjami na telefon komórkowy, mogącymi zaoferować skuteczną pomoc w sytuacjach zagrożenia.

Ze względu na prawdopodobieństwo wyłączenia z ruchu lub ograniczenia przejazdu przez most drogowy na Łysej Polanie, granicę przekroczymy w Jurgowie, kierując się na miejscowość Podspady. Droga powrotna będzie przebiegać analogicznie i dlatego proszę nie planować opcji spaceru z dojściem do Morskiego Oka.

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza autobus odjedzie o godzinie 4.00. Szczegóły dotyczące powrotu ustalimy przed dojazdem na miejsce docelowe, biorąc pod uwagę konieczność 9-cio godzinnego postoju autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięc i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki. Tym razem trasa prowadzi poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj. Wędrówka w wysokich partiach Tatr wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia turystycznego (obuwie, odzież, prowiant i napoje, sprawny telefon komórkowy) oraz dostosowania posiadanej odzieży do nagłej, drastycznej zmiany temperatury oraz obfitych opadów.

tatry_bielskie_2019_minDla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami OruxMaps oraz TwoNav.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Wysokie Tatry, ze Szczyrbskiego Jeziora przez Bystrą Ławkę – 20.07.2019 r.

Po serii wyjazdów na niezbyt wymagające górskie szlaki, czas na tatrzańskie wędrówki, co wyzwoli więcej wysiłku, ale zostanie nagrodzone radością obcowania z majestatem skalistych grzbietów i kamienistych turni sięgających obłoków. Uciekając od wakacyjnego tłoku panującego w okolicy Zakopanego (które również odwiedzimy, ale pod koniec września), udaliśmy się do Szczyrbskiego Jeziora, skąd można było wyruszyć na pokonanie pętli szlaków prowadzących dolinami Młynicką i Furkotną, z przejściem przez przełęcz zwaną Bystrą Ławką (Bystre sedlo). Spoglądając na mapę i ciekawy opis dostrzegamy wymuszoną bezpieczeństwem pokonania grzbietu masywu Furkota jednokierunkowość pokonania tej pętli, przebiegającej prawie w całości  za żółtymi znakami pieszego szlaku turystycznego. Obecnie to ograniczenie jest już nieaktualne. Autobus dojechał do centrum Szczyrbskiego Jeziora i tam na parkingu położonym w sąsiedztwie stacji kolejki tatrzańskiej (tzw. elektriczka) i placu manewrowego komunikacji autobusowej, pozostał na dziewięciogodzinny postój. W tym czasie można było pokonać sugerowaną trasę, lub zrealizować własny projekt spaceru. Wiele osób przy indywidualnym planowaniu wzięło pod uwagę koncepcję sierpniowego wyjazdu, którego celem (choć niekoniecznie dla wszystkich) mogą być Rysy. Wtedy dojedziemy pod stację „elektriczki” o nazwie Popradske Pleso, gdzie ma swój początek szlak podejściowy na Rysy, a autobus odjedzie na ten sam parking do centrum miasteczka. Pomocnym możne być rzut oka na obszerniejszy arkusz mapy. Szczegóły przejścia przez Bystrą Ławkę zostały udostępnione tutaj. Można było również tę koncepcję nieco zmodyfikować podchodząc w końcówce do Chaty Pod Soliskiem, a później niebieskim szlakiem zejść nad Szczyrbskie Jezioro (szczegóły tutaj). Jeżdżący z nami od lat zapewne pamiętają, że w 2013 roku zrealizowaliśmy identyczny projekt, co zostało udokumentowane postem na blogu KKTA. Zrodziła się jeszcze jedna koncepcja, szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy znają przejście przez Bystrą Ławkę. Jej kulminacyjnym miejscem była Przełęcz pod Osterwą, a wcześniej spacer u podnóża Gerlacha. Ten zamiar można zrealizować krótszą bądź dłuższą trasą wysiadając z autobusu w miejscowości Vysne Hagy lub Tatranska Polianka. Schodząc z Osterwy, odgałęzienie szlaku prowadziło na niezwykle urokliwy symboliczny cmentarz ofiar gór. Przed zejściem do Szczyrbskiego Jeziora interesujące miejsce stanowią okolice Popradzkiego Stawu, skąd bierze początek najciekawszy widokowo szlak czerwony.

bystra_lavka_2019__min

Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe