Spacerem w Pieniny lub w Beskid Sądecki – 25.05.2019 r.

Kończący się maj powinien jeszcze przyozdabiać górskie pejzaże w wiosenne akcenty. Rozejrzyjmy się w poszukiwaniu takich klimatów ze ścieżek wiodących z okolic Szczawnicy na okoliczne szczyty Pienin zwanych Małymi lub Pasma Radziejowej.  Rzut oka na mapę i dalej podane informacje, wyjaśnią tę dowolność proponowanego wyboru. Miejscem, do którego dojedzie autobus na dziewięciogodzinny postój, będzie parking zlokalizowany w miejscowości Jaworki. Jeżeli inne okoliczności nie zniweczą tych planów, zatrzymamy się tutaj, to jest na „Parkingu Pod Dębem„. Dojazd do tego miejsca drogą prowadzącą z centrum Szczawnicy pozwoli wybrać którąś z proponowanych poniżej tras, jak również opracować jakiś własny wariant spaceru. Moje sugestie to :

  • 1. Rezerwat Homole – Wysoka – Smrekowa – Rezerwat Białej Wody. Niedługa, bo licząca ok 13 km trasa, z czasem przejścia około 5 godz., w towarzystwie pięknych widoków skalnych formacji i niezwykłego krajobrazu. Prowadzi wzdłuż znaków zielonych, niebieskich i żółtych (szczegóły tutaj). Dokładniejsza mapa turystyczna dla tego obszaru jest dostępna pod tym linkiem. Gdyby długość spaceru była mało satysfakcjonująca, można dołożyć około 6,5 km schodząc do słowackiej miejscowości Litmanova i wrócić tą samą drogą za żółtym szlakiem na Przełęcz Rozdziela
  • 2. Rezerwat Homole – Wysoka – Smrekowa – Litmanova – Hora Zvir – Eliaszówka – Sucha Dolina – Obidza – Hurcałki – Rezerwat Białej Wody. Trasa długa, bo licząca ok. 29 km przy szacowanym mapowym czasie przejścia ok 11 godzin i sumie podejść blisko 1 300 m. Będzie wymagała optymalnych warunków pogodowych, więcej wysiłku i dyscypliny czasowej pozwalającej skrócić jej pokonanie do 9-ciu godzin. Dodatkowo w okolicy miejsca pielgrzymkowego  Hora Zvir oraz Suchej Doliny proponuję pokonać odcinki ścieżek nieznakowanych szlakiem turystycznym. Szczegóły tego projektu tutaj.
  • 3. Szczawnica – Przehyba – Radziejowa – Wielki Rogacz – Jaworki. Trasa licząca ok. 23 km (8,5 godziny) wiodąca wzdłuż znaków : zielone, czerwone, niebieskie, czerwone. Prowadzi w obszar Beskidu Sądeckiego, a ściślej przez Pasmo Radziejowej. Ten wariant będzie możliwy wysiadając na pograniczu Szczawnicy, w zatoce autobusowej przy skrzyżowaniu ulic : Szlachtowej i Sopotnickiej. Szczegóły tego wariantu są dostępne tutaj.

Wyjedziemy z Blachowni, jak zwykle z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, o godzinie 5.00. Do dyspozycji na wędrówkę będziemy mieli ok. 9 godzin.  Godzinę odjazdu doprecyzujemy bezpośrednio przed opuszczeniem autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.   Tym razem trasa prowadzi w obszarze przygranicznym, a miejscami nawet poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając tutaj.

Wszystkie ustalenia dotyczące wyjazdu pozostają aktualne.

pieniny_jaworki_2019_minDla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z aplikacjami OruxMaps i TwoNaw.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z OSiR-em w Pieniny – 11.05.2019 r.

Kontynuując już kilkuletnią tradycję wiosennych wyjazdów na górskie wycieczki, w tym roku Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni złożył zaproszenie na wyjazd w Pieniny. Wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu zostały zamieszczone na stronie internetowej OSiR-u. Tam również przedstawiono propozycję trasy spaceru, prowadzącego z Czorsztyna do Krościenka przez najbardziej malownicze miejsca tzw. Pienin Właściwych. Z tej sugestii skorzystało wielu uczestników wycieczki, ale sporo było również pomysłów całkowicie autorskich, bądź wariantów sugerowanej trasy. Kilka osób, którzy bywali już na Trzech Koronach i zdecydowali nie wchodzić kolejny raz na platformę widokową, nadkładając ok. 2,5 km pokonali bardzo atrakcyjny Wąwóz Szopczański prowadzący do schroniska, skąd można było wrócić pod Zamek Pieniński i podążyć dalej na Sokolą Perć. Inni wybrali podejście z Jaworków na Wysoką i stamtąd atrakcyjny spacer do Kroscienka. Te szlaki dokumentują fotografie prezentowane w autorskich galeriach. Można na nich dostrzec urocze pejzaże Pienin, których bez życzliwości i wsparcia Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni nie byłoby nam dane kontemplować. Dziękujemy prezesowi Jackowi Chudemu i niecierpliwie przychodzi nam czekać na kolejne zaproszenie.

pieniny_2019_osir__min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Spacer na Śnieżnik – 27.04.2019 r.

Na poprzedniej wycieczce spoglądaliśmy ze szczytu wieży widokowej na Borówkowej Górze na majestatycznie wznoszącą się na horyzoncie ośnieżoną kopułę szczytową Śnieżnika. Wielu z nas uznało, że może to być cel kolejnego wyjazdu, pomimo faktu, że  dziesięć lat temu ostatni raz wędrowaliśmy grupą KKTA szlakami tego masywu. Pojawiło się przypuszczenie, że człowiek i siły przyrody przyczyniły się przez ten czas do zmian w krajobrazie, które warto byłoby zobaczyć. Co więcej, intrygowała mnogość możliwych do wyboru dróg dając szansę przejścia ścieżek dla nas wówczas niepoznanych. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom, mając dodatkowo na uwadze atrakcyjność projektu i dostępność propozycji niemal dla wszystkich miłośników aktywnej, górskiej rekreacji, wybraliśmy się na śnieżnicki trekking, którego początkowym miejscem była niewielka wioska o nazwie Bolesławów. Rzut oka na mapę pozwala zlokalizować zatokę autobusową z przystankiem, wskazaną na dogodne miejsce dla początku naszego spaceru. Stąd udaliśmy się się żółtym szlakiem  w kierunku kościoła i Przełęczy Staromorawskiej. Dalsze szczegóły trasy, która miała liczyć ok 18 km są dostępne tutaj. Realia zweryfikowały jednak te założenia, dokładając ponad 3,5 km i potwierdzając przypuszczenie, że czas poczynił trochę zmian. Co prawda, nie doświadczyliśmy ich w przyrodzie i krajobrazie, bo szczyt Śnieżnika nadal jest pokryty bezładnym rumowiskiem po wieży widokowej, ale w zmiennej sytuacji lokalnego biznesu. Umówiliśmy się bowiem na powrót w okolicy kultowego obiektu gastronomicznego „Biker’s Choice” usytuowanego u wrót Kletna , po którym pozostał jedynie zdewastowany, opuszczony budynek i nieaktualna strona internetowa.  Miłośnicy „Harlejów” przenieśli się do centrum wsi, przypadkowo przekonując naszego kierowcę, że tam powinien na nas czekać. Stąd te dodatkowe kilometry, za co przepraszam zaskoczonych i utrudzonych koniecznością wydłużenia spaceru. Wracając do jego początkowego odcinka, żółty i zielony szlak doprowadził na masyw szczytowy Śnieżnika, skąd niebieskim zeszliśmy do schroniska, a później znów żółtym dotarliśmy do Kletna, w sąsiedztwo będącej atrakcją turystyczną tego rejonu – Jaskini Niedźwiedziej. Wbrew powielanym w wielu źródłach informacjom o konieczności wcześniejszej rezerwacji, jaskinię można było zwiedzić z przysłowiowego marszu. Po przejściu dalszych ok. 5 km, droga biegnąca wzdłuż szlaku doprowadziła do miejsca postoju autobusu. Ten projekt można było rozbudować wydłużając trasę o 2 km, odchodząc z Przełęczy Staromorawskiej w kierunku leżącej na granicy Przełęczy Płaszczyna – szczegóły tutaj,  co pozwoliło dotrzeć na lokalne przejście graniczne,  z barem i przyjemnym zapleczem turystycznym. Mapowa rejestracja obu tras oraz galerie fotografii dokumentacyjnych ich przebycie, są jak zwykle dostępne pod linkiem poniżej.

snieznik_2019__min Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Wielkanoc 2019

Wędrując górskimi ścieżkami, jakże często spotykamy krzyże i kapliczki. Zazwyczaj otoczone troską ludzi ciężkiej pracy, czasem dożywających w samotności swych dni. Rozpostarte w męce ramiona Chrystusa, wzniesione ponad przestworem odległej przestrzeni dolin, pozwalają im wierzyć w obietnicę Zmartwychwstałego. W domu Mojego Ojca jest mieszkań wiele, zdaje się słyszeć pośród szumu wiatru. Niczym przyrzeczenie niesione echem odbitym od lesistych zboczy. Ci zwyczajni, przygnieceni ciężarem kłopotów i nierzadko biedy, zwani bez szacunku dla człowieczeństwa „prostymi ludźmi”, trwają niestrudzenie przy przydrożnej figurze Bożego Prawa, nadziei i miłosierdzia. Są strażnikami tradycji i wiary, które chciałby zniweczyć bezkrytyczny liberalizm, niosący na sztandarach tak zwanej nowoczesności  ateizm i lewacką inżynierię społeczną, godzącą w naturalny ład i porządek świata. Gdy niebawem staniemy przy symbolicznym Chrystusowym Grobie, spowitym całunem śmierci spod Krzyża na Golgocie, nie trwajmy w smutku. Pan Jezus nie zostawił nas samym sobie. Uwierzmy w Jego zmartwychwstanie. Tak dziś, celebrując tę Wielką Noc wybawienia z niewoli zła, jak i zawsze – gdy powędrujemy w cieniu Krzyża od rozstaja dróg. Brońmy tego znaku pokoju i narodowej tożsamości, by kolejnym pokoleniom wskazywał jak żyć i gdzie szukać prawdziwego piękna, dobra i spokoju. Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

wielkanoc_2019_1

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe