Z Wisły na szlaki Beskidu Śląskiego – 22.02.2019 r.

Ze zdziwieniem spoglądamy na kalendarz i w okno, gdzie widok daleko odbiega od malowanych tradycją styczniowych pejzaży. Doświadczyliśmy jednak, że nawet w niewysokich w górach, trochę zimy można napotkać. Wybierzmy się zatem w dogodne dla dojazdu miejsce, skąd przyjazne ścieżki pozwolą dotrzeć do takich miejsc. Proponuję więc spacer po Beskidzie Śląskim, wyznaczając jego początek w miejscowości Wisła. Spójrzmy na mapę, gdzie wskazałem możliwe miejsce parkowania autobusu. Na całodzienny postój sugeruję zatokę przy skrzyżowaniu ulic Juliana Ochorowicza i 1-go Maja w dzielnicy Wisła-Dziechcinka, skąd niedaleko do niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego w kierunku kopuły szczytowej Stożka. Zastane okoliczności mogą zmusić kierowcę do niewielkiej zmiany tej lokalizacji, ale miejsce dojazdu i odjazdu w drogę powrotną pozostanie niezmienne. Analizując mapę oraz biorąc pod uwagę 15-to godzinny reżim czasu pracy kierowcy, co przełoży się na ok. 7,5 godzinny spacer, możemy skoncentrować się przy planowaniu trasy na trójkącie wyznaczonym miejscem parkowania, Stożkiem Wielkim i stacją narciarską Soszów. Te dwie ostatnie lokalizacje również zaoferują miejsce na odpoczynek pod dachem i bufet. Biorąc powyższe pod uwagę i przenosząc się na inny podkład mapowy, gdzie można wyznaczać fragmenty tras biegnące drogami poza znakowanymi ścieżkami turystycznymi, proponuję trzy warianty, gdzie ostatni stanowi połączenie pierwszego i drugiego.

  • - trasa 1 – 14,7 km, mapowy czas przejścia 5:30 godz, suma podejść 730 m (link)
  • - trasa 2 -  15,2 km, mapowy czas przejścia 5:33 godz, suma podejść 700 m (link)
  • - trasa 3 – 18,1 km, mapowy czas przejścia 7:00 godz, suma podejść 980 m, (link)

Opcjonalnie można również te propozycje modyfikować, skracając niektóre odcinki. W zasięgu możliwości pozostaje także wariant rozpoczęcia spaceru w Ustroniu-Polanie, skąd po podejściu czerwonym szlakiem (lub podjazdem kolejką klinową) na Czantorię, zejście przez Soszów w kierunku autobusu.

Z Blachowni wyruszymy z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 5.30. Godzina wyjazdu w drogę powrotną zostanie ustalona przed opuszczeniem autobusu, mieszcząc się 15-to godzinnym regulaminie czasu pracy kierowcy.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie, pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki. Tym razem trasa może wykraczać poza granicę Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj.

wisla_2020_minDla korzystających z turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania pliki ze śladami proponowanych tras, oraz z mapą, kompatybilną min. z aplikacjami : OruxMaps i TwoNav.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rajd rowerowy w Gminie Przystajń – 01.03.2020 r.

Jak co roku, pierwszego marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Gmina Przystajń zaproponowała nadać tym uroczystościom również formułę rekreacyjnego spotkania na rowerowym szlaku, poprowadzonym przez miejsca pamięci związane z gen. Stanisławem Sojczyńskim ps. „Warszyc”, którego losy blisko były związane z okolicznymi miejscowościami. Szczegóły tego wydarzenia publikuje na stronie internetowej urzędu gminy nasz przyjaciel Boguś Leszczyński, kierując również zaproszenie do uczestnictwa drogą mailową. Dziękujemy za pamięć, obiecując zasygnalizować naszą obecność.  Zapewne pogoda może uniemożliwić bezpośredni dojazd rowerem, co przy innych okazjach nie stanowiło problemu, ale korzystając z samochodów można dotrzeć do szkoły w Borze Zajacińskim, według wskazań mapy linkowanej tutaj. Uczestnictwo w Rajdzie należy potwierdzić osobiście, o co gorąco proszą organizatorzy.

rajd_rower_20200301_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Spacerem w Masyw Pilska – 25.01.2020 r.

Uznałem przed wyjazdem, że nie ma potrzeby przywoływać dylematów związanych z przygotowaniem zimowego wyjazdu w góry. Wielokrotnie przy takich okazjach dzieliłem się na tym forum obiektywnymi ograniczeniami i wyzwaniami, które zmuszają do specyficznej logistyki przedsięwzięcia i nakładają na wyjeżdżających dodatkową troskę o bezpieczeństwo i realistyczne planowanie tras spaceru. Biorąc te założenia pod uwagę, zaproponowałem na koniec stycznia wyjazd do Korbielowa, z zamiarem spaceru szlakami w Masywie Pilska. Taki wybór był uwarunkowany dogodnym dojazdem do miejsca na zaparkowanie autobusu, stosunkowo dobrą dostępnością szlaków dla turystyki pieszej nawet w okresie zimowym (czas ferii szkolnych) oraz funkcjonalnym schroniskiem na Hali Miziowej. Te oczekiwania i przypuszczenia w pełni się spełniły. Słoneczna pogoda i niewielki, jak na tę porę roku śnieg, uatrakcyjniły wędrówkę. Tym niemniej, na parkingu mogliśmy się przekonać, że nawet trochę lodu stanowi poważną przeszkodę dla autobusu, co trzeba brać pod uwagę przy planowaniu kolejnych zimowych wycieczek. Trasy spaceru były praktycznie wolne od niespodzianek. Planując je, można było skorzystać z mapy, lokalizując zaznaczony na niej parking. Wyruszając z tego miejsca, zmierzyliśmy się z propozycjami sugerowanymi poniżej :

Kolejną opcją dostępną dla obu wariantów było dotarcie jedynie do schroniska i powrót.

Wszystkie sugestie spotkały się z zainteresowaniem, a dokumentację fotograficzną ze spaceru można przejrzeć w prezentowanych poniżej galeriach.

pilsko_2020__min Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Noworoczny spacer – 12.01.2020 r.

Wieloletnia tradycja podpowiadała, by wzorem lat ubiegłych przywitać w Nowy Rok jakimś aktywnym spotkaniem. Pora roku zasugerowała spacer. Kolejny raz zadawaliśmy sobie pytania, czy w końcu towarzyszyć będzie nam zima ze swoimi urokami. Niestety, las którym wędrowaliśmy jest wciąż późnojesienny. Trasę spaceru można prześledzić tutaj, a klimaty nam towarzyszące, zostały zapisane w fotografiach, prezentowanych w galeriach.

20200112_spacer__min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe