Spacerem w Masyw Pilska – 25.01.2020 r.

Nie ma, jak sądzę, potrzeby przywoływać dylematów związanych z przygotowaniem zimowego wyjazdu w góry. Wielokrotnie przy takich okazjach dzieliłem się na tym forum obiektywnymi ograniczeniami i wyzwaniami, które zmuszają do specyficznej logistyki przedsięwzięcia i nakładają na wyjeżdżających dodatkową troskę o bezpieczeństwo i realistyczne planowanie tras spaceru. Biorąc te założenia pod uwagę, proponuję na koniec stycznia wyjazd do Korbielowa, z zamiarem spaceru szlakami w Masywie Pilska. Taki wybór jest uwarunkowany dogodnym dojazdem do miejsca na zaparkowanie autobusu, stosunkowo dobrą dostępnością szlaków dla turystyki pieszej nawet w okresie zimowym (czas ferii szkolnych) oraz funkcjonalnym schroniskiem na Hali Miziowej. Mogą niestety towarzyszyć tym pozytywom ograniczenia związane z pogodą, lub wyłączeniem niektórych odcinków ścieżek pieszych na na trasy narciarskie. Tym niemniej, gdy dotrzemy do Korbielowa, na pewno uda się zaplanować spędzenie około siedmiu ciekawych godzin, w towarzystwie niepowtarzalnych zimowych pejzaży. Spójrzmy więc na mapę, lokalizując zaznaczony na niej parking, skąd wyruszymy na spacer. Przy optymalnych warunkach, można zmierzyć się z propozycjami sugerowanymi poniżej :

Kolejną opcją, dostępną dla obu wariantów, mogłoby być dotarcie jedynie do schroniska i powrót. Gdybyśmy zastali bardzo trudne warunki i zupełnie „nieprzedeptane” szlaki, pospacerujemy niżej – przez okoliczne osiedla, do granicy lasu. Obserwując zapiski z archiwów meto z ostatnich lat, być może będziemy mieli szanse na posmakowanie uroków prawdziwej zimy, której u nas nie napotkamy.

Z Blachowni wyruszymy z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 5.00. Godzina wyjazdu w drogę powrotną, zostanie ustalona przed opuszczeniem autobusu, zakładając 15-to godzinny reżim czasu pracy kierowcy.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie, pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki. Tym razem trasa może prowadzić poza granicę Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj.

Wszystkie ustalenia związane z wyjazdem pozostają aktualne.

pilsko_2020_min

Dla korzystających z turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania pliki ze śladami proponowanych tras, oraz z mapą, kompatybilną min. z aplikacjami : OruxMaps i TwoNav.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Noworoczny spacer – 12.01.2020 r.

Wieloletnia tradycja podpowiadała, by wzorem lat ubiegłych przywitać w Nowy Rok jakimś aktywnym spotkaniem. Pora roku zasugerowała spacer. Kolejny raz zadawaliśmy sobie pytania, czy w końcu towarzyszyć będzie nam zima ze swoimi urokami. Niestety, las którym wędrowaliśmy jest wciąż późnojesienny. Trasę spaceru można prześledzić tutaj, a klimaty nam towarzyszące, zostały zapisane w fotografiach, prezentowanych w galeriach.

20200112_spacer__min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Sylwestrowy spacer – 29.12.2019 r.

Pożegnaliśmy kończący się rok spacerem, rezerwując na ten aktywny wypoczynek trzy przedwieczorne godziny ostatniej, ubiegłorocznej niedzieli. Spekulowaliśmy, że może trochę śniegu urozmaici krajobraz, nie czyniąc jednak przeszkód tym planom. Oczekiwanie na śnieg, nie spełniło się. Może kolejnym razem. Zaproponowana 12-to kilometrowa trasa, prowadziła przeważnie leśnymi ścieżkami i raport a jej pokonania można prześledzić tutaj. Znaleźliśmy na niej kilka miejsc rzadziej odwiedzanych, co jak sądzę dodało spacerowi atrakcyjności.

spacer_20191229__min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Boże Narodzenie 2019 r.

bn_2019_min

Ścieżkom, którymi wędrujemy, jakże często towarzyszą kapliczki. W tych Maryjnych, Matka Boga troskliwe tuli dziecię. Boże niemowlę, które tak niedawno przyszło na nasz świat. Nie pojawiło się znikąd. Znużeni drogą rodzice znaleźli schronienie w pasterskiej grocie, gdzie Wszechmogący Pan ofiarował ludzkości swego Syna. Analizując trendy, wyznaczane przez mas media i wiodące siły polityczne, można się obawiać, że Betlejemski Żłobek – tak oczywisty symbol chrześcijaństwa, stworzony przez wątki historyczne i biblijną narrację, może zatracić sens swego mistycznego istnienia. Co więcej, może zostać usunięty z przestrzeni publicznej i społecznej wrażliwości przez lewackie ideologie bazujące na doktrynie kulturowego marksizmu. Nowe definicje i odwołania przypiszą wojujący ateiści dziełom sztuki sławiącym Boże Narodzenie a tym, którzy pamiętać jeszcze będą smak wigilijnego opłatka i rozświetlone Betlejemską gwiazdą, pełne wiernych kościoły w noc Pasterki, nostalgia i gorycz oplecie wspomnienia z dzieciństwa. Ta gorzka refleksja, to być może przesadny owoc niepokoju, towarzyszący obserwacji dzisiejszego świata. Od nas jednak zależy, czy nasze dzieci i wnuki będą modlitewną kolędą witać Dzieciątko w Bożym Majestacie Narodzenia, czy tylko bezmyślnie wypoczywać w zimowe, magiczne święta, wypatrując wcześniej z troską śniegu, zamiast światełek adwentowego wyczekiwania. Stojąc przy Żłóbku proszę Nowonarodzonego i życzę Wszystkim, byśmy z mocą wiary mieli dość siły i odwagi by obronić naszą narodową i katolicką Bożonarodzeniową Tradycję. Byśmy nigdy nie musieli w zdumieniu usłyszeć pytania : „ a dla kogo te robótki”,  stojąc przy głębokiej w swym teologicznym przesłaniu kapliczce Matki Bożej, dziergającej na drutach, która witała nas tegoroczną wiosną na szlaku prowadzącym do czeskiego Javornika.

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe