W tatrzańskie doliny – 16.03.2024 r.

Tegoroczna zima dość skąpo obdarza nas swymi urokami. Nawet na beskidzkich tysiącznikach trudno napotkać śnieg, czego świadkami byliśmy wędrując w połowie lutego w okolicach Bielska-Białej. Co będzie się dziać dalej – trudno wyrokować. Tym niemniej warto spróbować poszukać zimy w Tatrach. Może będzie tak, jak na fotce poniżej, która dokumentuje nasz pobyt w Tatrach w 2009 roku, albo przedwiosenna aura ubarwi już te krajobrazy łanami kwitnących krokusów. Dylemat ten zostanie rozstrzygnięty 16 marca, gdyż w tę sobotę będzie możliwy wyjazd w okolice Zakopanego, z możliwością spaceru dolinami : Kościeliską i Chochołowską, oraz w miarę możliwości w ich okolicach. Autobus dojedzie na parking u wrót Doliny Chochołowskiej, zatrzymując się również w zatoce autobusowej przy wylocie Doliny Kościeliskiej. W drogę powrotną również w tym miejscu będzie można wsiadać. Zastane warunki pogodowe i terenowe będą determinować wybór tras spacerowych tak, by zachować bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Patrząc na mapę tej okolicy wybierajmy szlaki w niższych partiach i odpowiednio przygotujmy niezbędne wyposażenie. Autobus wyruszy w drogę powrotną z parkingu po 9 godzinach postoju. Tym razem nie sugeruję żadnych konkretnych tras, gorąco zachęcając do korzystania z portali internetowych : www.mapy.cz oraz www.mapa-turystyczna.pl, pozwalających na wykreślenie i oszacowanie wybranej trasy pod kątem czasu przejścia (dla optymalnych warunków letnich), długości, sumy podejść, profilu itp. Oprócz posiadania klasycznych, drukowanych map, warto korzystać z nawigacji turystycznej GPS obsługiwanej przez zainstalowaną w telefonie aplikację (np. mapy.cz, OziExplorer i inne). Telefon w czasie wędrówki czyni ją bezpieczniejszą, dając również możliwość kontaktu i połączenia z numerem alarmowym -  TOPR 985 lub 601 100 300. Bezpośrednio przed wyjazdem zapoznajmy się komunikatami turystycznymi i prognozą pogody z internetowej strony Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz z informacjami zamieszczonymi na Portalu Tatrzańskim. Zapewne kijki trekkingowe, stuptuty, raczki będą przydatne.

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Dolinie Chochołowskiej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

doliny_tatrzanskie_2024_min

 

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Ze Straconki w Pasmo Beskidu Małego – 17.02.2024 r.

Życząc wszystkim zwolennikom górskich wędrówek wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, dopełnionych satysfakcją i zadowoleniem z aktywnego wypoczynku, podjęliśmy decyzje o wyjeździe tym razem na beskidzkie szlaki. Zimowa pora, której zwykle towarzyszą nieprzewidywalna pogodą oraz trudne warunki dla turystyki pieszej, zawsze generuje dylematy natury logistycznej – bezpieczny dojazd i miejsce parkowania, dostępność szlaków, schronisko na trasie, atrakcyjność miejsca, zainteresowanie propozycją itd. Biorąc to pod uwagę oraz dysponując możliwością transportu, zaproponowałem wyjście na szlaki Beskidu Małego. Spójrzmy na mapę, gdzie niebieskim pinem zostało oznaczone miejsce dojazdu autobusu, zlokalizowane przy kościele parafialnym w Bielsko-Bialskiej dzielnicy Straconka, położonej na południowo-wschodnim obrzeżu miasta. Oceniając zastaną pogodę i jej prognozy, przyjęliśmy 6 godzin na czas wędrówki. Planując trasę, można było dostrzec na mapie wiele znakowych ścieżek, zarówno dla kwalifikowanej turystyki pieszej jak i spacerowych oraz rowerowych. Wiele odcinków wspólnych i nagłe rozejścia mogą w terenie stworzyć pewien dyskomfort, dlatego wcześniej należało starannie przemyśleć obrany wariant. W planach spaceru uwzględniono nieodlegle schronisko PTTK na Magurce, gdzie obok miejsca na posiłek i odpoczynek, można przy dobrej widoczności znaleźć ciekawe miejsca. Aby pomóc wyjeżdżającym w przygotowaniu własnych projektów, przedstawiłem dwie klasyczne pętle spaceru, odpowiednie dla tej okolicy.

  • 1. Szlak czerwony przez Czupel, Gaiki do przełęczy, od Przełęczy Gaiki szlak niebieski do schroniska na Magórce Wilkowickiej przez Przegibek, a dalej żółtym (Szlak Papieski) przez Rogacz do Straconki. Długość drogi : ok. 12,5 km, przy sumie podejść 660 m. Dla warunków letnich, nie uwzględniając pobytu w schronisku sugerowany czas przejścia to ok. 4,5 godz.  Szczegóły tutaj lub tutaj. Gdyby drugi link uniemożliwiał pobranie opisu trasy w formacie PDF (do wydruku lub zapisania w telefonie), można to ograniczenie obejść aktywując ten link.
  • 2. Szlak zielony przez Jałowcową do czerwonego – po przejściu ok 3,5 km, przy wiacie turystycznej („Narciarskie Rozstaje”), dalej czerwonym do schroniska na Magurce Wilkowickiej, a stamtąd żółtym („Papieskim”) przez Rogacz do Straconki. Długość drogi : ok. 9,5 km, przy sumie podejść 500 m. Dla warunków letnich, nie uwzględniając pobytu w schronisku sugerowany czas przejścia to ok. 3,5 godz. Szczegóły : tutaj lub tutaj. Gdyby drugi link uniemożliwiał pobranie opisu trasy w formacie PDF (do wydruku lub zapisania w telefonie), można to ograniczenie obejść aktywując ten link.

Zastane warunki zaskoczyły nas całkowitym brakiem śniegu i dżdżystą, mglistą aurą. Na przemian deszcz i mżawka pozwoliła fotografującym na jedynie skromne udokumentowanie wędrówki, o czym można się przekonać otwierając fotogalerie.

straconka_2024_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Noworoczny spacer – 14.01.2024 r.

Zaproponowałem powrót do tradycji noworocznych spacerów, które zwykle miały miejsce w pierwsze noworoczne weekendy. Aby temu zadaniu sprostać, spotkaliśmy się w  niedzielę 14 stycznia na parkingu pod Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Blachowni, skąd wyruszyliśmy na niezbyt długą, bo liczącą niespełna 10 km wędrówkę leśnymi ścieżkami. Ślad trasy spaceru jest prezentowany na mapie dostępnej tutaj, zarówno do przejrzenia szczegółów jak i pobrania pliku „gpx”, gdyby ktoś samodzielnie chciałby ją pokonać.

spacer_20240114_min_1

 

 

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Boże Narodzenie 2023 r.

„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku” – przekonuje nas świąteczna, liryczna ballada i trudno tej prawdzie nie dać wiary. Osobiste wspomnienia, archiwalia, czy historyczne dokumenty umacniają w takim przekonaniu. Czasem ktoś próbuje z tej tradycji wymazać otoczkę sacrum na rzecz bliżej nieokreślonej magii i naraża się na śmieszność. Zatem celebrujmy Dzień Bożego Narodzenia jako czas życzliwości, pojednania i zrozumienia. Jako dzień, „w którym gasną wszelkie spory… a radość wita wszystkich”. Niech przyjęte życzenia przełamane opłatkiem obudzą w nas nadzieję na pokonanie słabości i wolę sięgania po marzenia. Nucąc u stóp Betlejemskiego Żłobka : „mizerna, cicha stajenka licha” nie popadamy w melancholię i niemoc, przywołując doskonale znany dalszy bieg dziejów. Niech i to doświadczenie stanie się źródłem otuchy i drogowskazem na ścieżkach naszej aktywności i dążenia do zrozumienia dotykających nas doświadczeń. Błogosławionych Świat Narodzenia Pana.

boze_narodzenie_2023_min

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe