Ze Sromowców w Pieniny – 30.09.2023 r.

Koniec września, to dla górskiego klimatu czas jesieni, ubogacony wieloma atrakcjami, które oferuje ta pora roku.  Bywaliśmy o tej porze w Pieninach i do dziś pozostały w pamięci piękne krajobrazy, ubarwione atrakcyjną przyrodą tych okolic. Nadarza się okazja, by znów się tam udać, rozpoczynając tym razem wędrówkę ze Sromowców Niżnych. Miejscowość ta jest znana przede wszystkim z przystani flisackiej, będącej początkiem spływu Dunajcem, ale  jest również doskonałym miejscem do rozpoczęcia spacerów w najbardziej atrakcyjne miejsca Pienin. Rzut oka na mapę, gdzie niebieski pin wskazuje orientacyjne miejsce dojazdu i zatokę parkingową dla autobusu, powinien potwierdzić tę sugestię. Możemy stamtąd wspinać się na najwyższe szczyty tzw. Pienin Właściwych – Trzy Korony, jak również pospacerować wzdłuż Przełomu Dunajca lub przechodząc przez przejcie graniczne ze Słowacją, odwiedzić Czerwony Klasztor i udać się dalej w kierunku pasma Haligowskich Skał. Zapewne każdy, w zależności od oczekiwań, dyspozycji, zastanych warunków znajdzie dla siebie odpowiednią trasę, by móc aktywnie i ciekawie zagospodarować 9 godzin, które pozostaną do odjazdu autobusu od jego opuszczenia. Aby zobrazować skalę wysiłku (analiza czasu, długości i profilu drogi) i pomóc w podjęciu optymalnej decyzji, sugeruję poniżej kilka tras, stanowiących zamknięte pętle z początkiem i końcem w miejscu  przewidywanego postoju autobusu.

  • 1. Przez Trzy Korony – szczegóły tutaj
  • 2. Przez Czerwony Klasztor, Haligowskie Skały, Leśnicę, Przełom Dunajca – szczegóły tutaj.
  • 3. Przez Przełęcz Szopka, Sokolicę, przeprawę flisacką przez Dunajec, Pienińską Drogę Przełomem Dunajca, Czerwony Klasztor – szczegóły tutaj.
  • 4. Przez Przeł Szopka, Sokolicę, przeprawę flisacką przez Dunajec, Orlicę, Leśnicę – Czerwony Klasztor – szczegóły tutaj

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu ze Sromowców zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Ze względu na poruszanie się w strefie przygranicznej  pamiętajmy o konieczności posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Przy przekroczeniu granicy wskazane byłoby również posiadanie jednodniowego ubezpieczenia turystycznego, które można zakupić drogą internetową na przykład tutaj, albo wybrać najkorzystniejszą ofertę na portalu „Rankomat.pl” .

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

pieniny_2023_min

 

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rajd rowerowy LGD Zielony Wierzchołek Śląska. Pętla Wręczyca – Blachownia – Wręczyca – 23.09.2023 r.

Lokalna Grupa Działania „Zielony Wierzchołek Śląska” zaprasza w sobotę 23 września na kolejny rowerowy rajd po terenach stowarzyszonych gmin. Szczegóły na plakacie informacyjnym poniżej. Mapka ze śladem trasy jest dostępna tutaj, a folder promujący rajd – pod tym linkiem.

rajd_rower_23092023_min

Kolejny raz można było się przekonać, że nie trzeba daleko podróżować, by dotrzeć do interesujących miejsc i poznać historyczne uwarunkowania, które je wyróżniają. Mieliśmy je przez lata niemal w zasięgu krótkiej wycieczki, ale jak dotąd, dla wielu dopiero dzisiaj stały odkryciem. Cel organizatora rajdu w zakresie promocji regionu został zatem osiągnięty i co więcej, dowartościowany ofertą aktywnej rekreacji. Nie byłoby tych walorów bez jak zwykle sprawnej i przemyślanej organizacji przedsięwzięcia, za co serdecznie dziękujemy. Zapraszam do fotorelacji z rajdu.

rajd_rower_23092023_min_1

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z Przełęczy Walimskiej przez Wielką Sowę – 09.09 2023 r.

Mając nadzieję na stabilną, po okresie letnich niespodzianek pogodę, wybraliśmy się tym razem w Sudety. Aura w pełni sprostała naszym oczekiwaniom, co pozwoliło na interesującą wędrówkę w jedno z ich ciekawszych pasm, jakim są są Góry Sowie. Oprócz interesujących obiektów porzuconych u schyłku II wojny światowej przez niemiecki kompleks zbrojeniowy, rejon ten oferuje wiele szlaków turystycznych poprowadzonych przez tereny o znaczących walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Rzut oka na mapę, utwierdził nas w takim przekonaniu. Skoncentrujmy zatem uwagę na drogę krajową nr. 383, gdzie na odcinku z Rościszowa do Walimia trafimy na Przełęcz Walimską i położony na jej obszarze parking. Tam dojechaliśmy autobusem, który pozostał w tym miejscu na dziewięciogodzinny postój i stąd miał miejsce początek wędrówek. Można było wybrać wiele wariantów dla całodziennej rekreacji, choć jak sądzę spacer na lub przez najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, pozostawał kuszącym wyzwaniem. Idąc za tą sugestią, zaproponowałem przed wyjazdem do pokonania pętlę o długości ok. 15 km, przy sumie podejść 615 m i szacowanym na 5 godzin czasie przejścia. Szczegóły prezentowane na mapach turystycznych z opcją skonfigurowania śladu w aplikacjach z nawigacją GPS są dostępne tutaj – „mapa turystyczna” lub tutaj – „mapy.cz”. Można było również pobrać zestawienie informacji dla tej propozycji do wglądu lub wydruku. Przebieg trasy z mapy.cz sugerował opuszczanie w pkt 4 żółtego szlaku turystycznego i spacer do Glinna nieoznakowaną ścieżką, ze względu na remont mostu w centrum miejscowości, ale lokalne źródła podają, że pieszym na czas tych ograniczeń udostępniono dodatkową kładkę, więc można podążać za szlakiem żółtym. Realia jakie w tym miejscu zastaliśmy były takie, że remont wcześniej zakończono. Do rozważania pozostawał również wariant odwrócenia kierunku przejścia, co finalnie pozwoliło na bardziej kontrolowany czas postoju na szczycie Wielkiej Sowy oraz mniej strome zejścia.

Dokumentacja fotograficzna prezentowana w autorskich galeriach, jest dostępna poniżej.

wielka_sowa_2023_min_1 Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z Krzeszowa W Beskid Mały, na Łamaną Skałę, Leskowiec i Groń św. Jana Pawła II – 21.10.2023 r.

Nadeszła jesień, więc warto poszukać miejsc, które ta pora roku ubarwia najpiękniej i kontemplować takie pejzaże. Niewysokie pasma górskich wzniesień, pokryte liściastymi lasami budują taką naturalną, październikową scenografię. Tym oczekiwaniom, oczywiście przy sprzyjającej pogodzie, może sprostać spacer ścieżkami Beskidu Małego, który tym razem będziemy mieli okazję odwiedzić. Autobus dojedzie do niewielkiej miejscowości Krzeszów, położonej nieopodal Suchej Beskidzkiej, skąd rozpoczniemy wędrówkę, mając do dyspozycji tradycyjnie 9 godzin. Gdyby warunki atmosferyczne były niesprzyjające, uzgodnimy w porozumieniu z kierowcą inny harmonogram dnia tak, by uwzględnić zastane okoliczności i nie naruszyć przepisów regulujących czas jego pracy.

Byliśmy w tych okolicach niemal dokładnie przed piętnastu laty, więc będzie można skonfrontować wspomnienia z tym, co obecnie zastaniemy. Spójrzmy na mapę, która sugeruje kilka ciekawych pętli tras spacerowych prowadzących z Krzeszowa. Zwrócę uwagę na cztery warianty, pozwalające alternatywnie pospacerować po dłuższych, krótszych łatwiejszych, bądź trudniejszych trasach w sąsiedztwie Krzeszowa :

1. Przez Leskowiec i Groń Św. Jana Pawła II – czas przejścia ok. 5 godzin, długość trasy 14,2 km, suma podejść 530 m. Szczegóły tutaj

2. Przez Łamaną Skałę, Leskowiec, Groń Św. Jana Pawła II – czas przejścia ok. 7 godzin, długość trasy 21,1 km, suma podejść 700 m. Szczegóły tutaj

3. Szlakiem Kapliczek i Widoków przez Hetmańczyki i Błachutówkę – czas przejścia ok. 4 godzin, długość trasy 11,9 km, suma podejść 460 m. Szczegóły tutaj

4. Szlakiem Kapliczek i Widoków przez Ścieżków i Kotliki – czas przejścia ok. 5 godzin, długość trasy 15,4 km, suma podejść 510 m. Szczegóły tutaj

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z Krzeszowa zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

krzeszow_2023_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe