Beskid Żywiecki – Pasmo Policy 14.05.2022 r.

Niecierpliwie czekamy na nadejście prawdziwie wiosennej pogody, która ozdobi przyrodę świeżą zielenią, dopełniając ją  barwami i zapachem rozkwitających roślin. Górskie krajobrazy prezentują się wówczas wyjątkowo pięknie. Odkryte połacie łąk pokryje żółty dywan jaskrów, a na zalesionych zboczach dostrzeżemy niedostępną gdzie indziej,  przebogatą w odcienie mozaikę zieleni. Im dalej od ucywilizowanych siedlisk, tym mocniej natura zdoła zdominować górski pejzaż, oferując w przelotnych obrazach pierwotne piękno i harmonię. Oczekując takich wrażeń proponuję wyjazd na wędrówkę beskidzkimi ścieżkami w  Pasmo Policy. Celem spaceru byłyby : szczyt Policy, Równia Krupowa z uroczym schroniskiem, Okrąglica z Kaplicą Matki Bożej Opiekunki Turystów i Skansen w Sidzinie. Właśnie pod ten ostatni obiekt autobus dojedzie na całodzienny postój, wykorzystując miejsce parkingowe przy skansenie. Tę okolicę obrazuje mapa, która można przeglądać korzystając z rożnych warstw kartograficznych, z których opcja : „MAPY SYGNATURA” oferuje turystyczną mapę fizyczną. Również na tym portalu można samodzielnie wyznaczyć sobie ślad wędrówki z opisem i danymi przejścia. Wracając do opcji związanych z dojazdem, wcześniejsze sugestie przejazdu autobusu przez Zawoję i Przełęcz Krowiarki do Zubrzycy Górnej, stały się niemożliwe ze względu na ograniczenia w ruchu pojazdów o masie powyżej 3,5 tony na odcinku drogi z Zubrzycy do Sidziny. W związku z tym dojazd do Sidziny bezpośrednio na miejsce postoju prezentuje mapa. Można będzie również rozpocząć wędrówkę gdzieś po drodze, wysiadając z autobusu na bezpiecznej zatoce przystankowej i biorąc te opcje pod uwagę sugeruję następujące trasy spaceru :

  • 1. Sidzina – Polica – Równia Krupowa – Okraglica – Judaszka – Sidzina  -  21 km, 7 godz 40 min , suma podejść 980 m , szczegóły tutaj Tę opcję można skrócić, rezygnując na przykład z wejścia na szczyt Policy i wówczas mamy do przejścia 16,8 km w 6 godzin , przy sumie podejść 760m – szczegóły tutaj
  • 2. Kojszówka – Judaszka – Okrąglica – Polica – Równia Krupowa – Sidzina – 21,8 km, 8 godzin, suma podejść 1 190 m, szczegóły tutaj.
  • 3. Osielec – Judaszka – Okrąglica – Polica – Równia Krupowa – Sidzina – 21,8 km, 8 godzin 10 minut, suma podejść 1 190 m, szczegóły tutaj.

Analogicznie do wariantu wyłączającego podejście na szczyt Policy przedstawionego w propozycji nr.1 dwie pozostałe pętle (nr.2 i 3) można również w podobny sposób skrócić zyskując 4 kilometry i ok. półtorej godziny. Dodatkową atrakcją może stać się zwiedzanie skansenu w Sidzinie, który będzie otwarty do godziny 18-tej, ale bilety są dostępne do 17.15

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, autobus odjedzie o godzinie 5.00 . Odpowiednio wcześniej będzie można dosiadać się w drodze samochodu z Częstochowy, w miejscach jak poprzednio. Godzina odjazdu z Sidziny zostanie ustalona przed opuszczeniem autobusu. Na wędrówkę można zaplanować 9 godzin, gdyż w takim reżimie czasu pracy kierowcy będzie realizowany przejazd autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowana trasa stanowi jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

polica_2022_min

 

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z Koninek na Turbacz – 23.04.2022 r.

Piękno gór to rozległe krajobrazy i niespotykane gdzie indziej  bogactwo przyrody. Każda pora roku oferuje w tych kategoriach jakieś specyficzne atrakcje, które przyciągają uwagę wędrujących górskimi szlakami. Wybierając na taki spacer czas wczesnej wiosny i wyłaniające się spod topniejącego śniegu zbocza Turbacza, oczekiwaliśmy na pojawienie się licznych kolonii krokusów. Te pięknie zakwitające rośliny, zwane od ich naturalnego środowiska górskimi szafranami, występują w naturalnych siedliskach na terenie Polski jedynie na kilku obszarach. Jednym z nich są Gorce, a precyzyjnie ich najwyższy masyw. Tam się udaliśmy na pierwszy wiosenny wyjazd, a krokusy zdobiły niemal całą drogę naszej wędrówki. Żeby ten projekt uatrakcyjnić, wybraliśmy trasę, którą w ramach naszych wycieczek jeszcze nie pokonaliśmy. Punktem wyjścia i powrotu był parking w Koninkach (przysiółek wsi Poręba Wielka), gdzie autobus pozostał na cały dzień. Spoglądając na mapę turystyczną widać, że z tej lokalizacji można było zaplanować dwie alternatywne pętle :

  • 1. Podejście przez Suchy Groń i Czoło Turbacza (szlak niebieski), zejście przez Turbacz – Obidowiec (szlak czerwony) i dalej zielonym w kierunku parkingu (szczegóły tutaj). Można było ten projekt zmodyfikować schodząc nieznakowaną, stromą ścieżka pod wyciągiem na Tobołow, lub trasą nartostrady
  • 2. Podejście jak w wariancie pierwszym, a zejście po dotarciu na szczyt Turbacza szlakiem zielonym ponownie przez Czoło Turbacza, a dalej przez Wierch Spalone i Turbaczyk do zielono lub czerwono znakowanej ścieżki edukacyjnej schodzącej w kierunku parkingu (szczegóły tutaj)

Po dotarciu do schroniska PTTK po szczytem Turbacza, warto było przedłużyć spacer na nieodległą od tego miejsca Halę Długą, pokrytą łanami krokusów ścielących się na łagodnym zboczu, opadającym w kierunku rozpostartego na horyzoncie łańcucha tatrzańskich turni. Przyroda i pogoda nie zawiodły, więc fotografujących inspirowały zastane plenery, co dokumentują autorskie galerie.

turbacz_2022_1_min

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z OSiR-em w Beskidy – Ustroń 07.05.2022 r.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni zaprasza w sobotę, 7 maja na wyjazd do Ustronia. Oferta skierowana jest do mieszkańców Gminy Blachownia, ale w miarę wolnych miejsc w autobusie, również do zainteresowanych spoza Blachowni. Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronie internetowej OSiR Blachownia.

ustron_osir_2022_min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Wielkanoc 2022 r.

wielkanoc_2022_min

Kolejny raz zmierzamy w ten świąteczny czas bliżej Krzyża. Jedni odnajdując miejsce w jego cieniu, drudzy kierując swe kroki w stronę błękitnej poświaty ufności i nadziei płynącej ze Źródła Bożego Miłosierdzia, a kolejni przechodząc mimochodem, zwrócą co najwyżej uwagę na prostą konstrukcję dwóch spojonych ze sobą belek. Zapewne jednak wszyscy zidentyfikują Krzyż jako symbol cierpienia i ofiary. Ostatnie lata zderzyły naszą cywilizację z tragicznymi skutkami pandemii i obciążeniami, które przyniosła. Dziś przeżywamy tragedię Ukrainy. Czegóż trzeba więcej, by spod Golgoty odejść bez refleksji. Ktoś może obcesowo zauważy, że tam przecież były trzy krzyże. Czy zatem mamy biernie czekać na ten trzeci ? Czy sięgając po duchowe dary ofiarowane przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nie próbować coś zmienić, zaczynając od siebie ?. Zapewne droga do ideału daleka, ale nie zrażając się porażkami niech każdy napotkany na drogach naszych wędrówek przydrożny Krzyż wybudzi z letargu, obojętności, rezygnacji. Podążajmy dalej z wiarą, że mimo ludzkiej ułomności stać nas jeszcze na wiele dobra – dla nas samych i drugiego człowieka. Błogosławionych Świat Zmartwychwstania Pańskiego.

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe