Z Zakopanego w Tatry – 18.08.2018 r.

Jak informują media oraz tatrzańskie portale internetowe, trwa usuwanie szkód po ulewach i przywracanie dla ruchu turystycznego kolejnych szlaków. Bądźmy dobrej myśli, że również Słowacy staną na wysokości zadania i zdążą naprawić mostki na zejściu z Polskiego Grzebienia do Łysej Polany, co pozwoli zrealizować 8 września odwołaną na tej trasie wycieczkę. Przy okazji informuję, że lista wyjeżdżających sporządzona na 21 lipca jest anulowania, więc osoby zainteresowane tym wyjazdem w terminie wrześniowym, powinny ponownie zgłosić chęć uczestnictwa.

Skoncentrujmy się zatem na sierpniowej wycieczce, o której już wcześniej wspominałem. Jej celem będzie Zakopane, a miejscem spacerów szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podobnie jak w poprzednich latach nie sugeruję żadnych tras mając przeświadczenie, że wszyscy wyjeżdżający dobrze znają tę okolicę i mierząc swoje możliwości, oczekiwania oraz zastane w górach warunki, będą w stanie wybrać najdogodniejszy dla siebie wariant spaceru. By łatwiej sprostać temu wyzwaniu zachęcam do przejrzenia map oraz zapoznania się z planem Zakopanego . Planowanie trasy z wyliczeniem czau przejścia, wygenerowanym profilem wysokościowym wraz z dodatkowymi informacjami i możliwością wydruku szczegółów można przygotować pod tym linkiem. Z Blachowni wyjedziemy z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, o godzinie 4,30. Autobus dowiezie nas w rejon dzielnicy Bystre, na zatokę przystankową położoną w okolicach skrzyżowania ulic Oswalda Balzera i Mieczysława Karłowicza, skąd po niespełna 20-to minutowym spacerze można podejść do węzłów szlaków turystycznych w Kuźnicach. Na czas wędrówki będziemy dysponowali co najmniej 9 godzinami, co jak zwykle decyduje o momencie wyjazdu autobusu w drogę powrotną. Ten szczegół precyzyjnie zostanie ustalony przed dojazdem do Zakopanego. Inaczej niż w ostatnich latach będzie usytuowane końcowe miejsce zbiórki. Aby nie czynić zamieszania na przystankach komunikacji miejskiej, zejdziemy na parking bezpośrednio do stojącego tam przez cały dzień autobusu, który będzie parkował na jednej z zatok postojowych położonych przy Alei 3 Maja. To niemal centrum Zakopanego o optymalnej dostępności dotarcia z rożnych kierunków, jak również z końcowych przystanków BUS-ów, z których również można skorzystać, wracając spoza granic miasta.

Planując swoją aktywność pamiętajmy o bezpieczeństwie i liczmy się z własnymi możliwościami tak, by w porę wrócić na umówioną godzinę i miejsce odjazdu autobusu. Nie zapomnijmy o niezbędnym wyposażeniu odpowiednim dla wysokogórskiej wędrówki, prawdopodobieństwie nagłych zmian pogody i warunków terenowych na szlakach. Pomocą w optymalnym przygotowaniu mogą służyć aktualizowane codziennie informacje publikowane przez TOPR oraz Portal Tatrzański.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem wybieramy się w strefę przygraniczną, co zobowiązuje do posiadania ważnego dokumentu tożsamości.

Wszystkie uzgodnienia dotyczące wyjazdu pozostają aktualne.

zakopane_2018_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Przełajowa Ósemka 2018 – 02.09.2018 r.

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, więc tradycyjnie przychodzi czas na największą masową imprezę sportową organizowaną w naszej gminie, czyli Przełajową Ósemkę. Przez lata świetnie promowała Blachownię, będąc wizytówką jej rekreacyjno-wypoczynkowych walorów oraz aktywności miejscowej społeczności. Miejmy nadzieję, że również tegoroczna edycja Ósemki pozostawi miłe wspomnienia startującym i kibicom, którzy zwykle licznie towarzyszą tej imprezie. Jesteśmy pełni podziwu dla dyrektora tych zawodów Jacka Chudego, który tak skutecznie wypromował je pośród wielu imprez biegowych mających miejsce w bliższym i dalszym sąsiedztwie. Wierzymy, że i w tym roku, mimo obiektywnych problemów związanych z finalizacją prac rewitalizacyjnych w obszarze administrowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, Przełajowa Ósemka będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej przygotowanie i organizacja zostaną tak, jak dotychczas wysoko ocenione. By tak się stało oferujemy również i naszą pomoc, o czym będę komunikował nieco później. Tymczasem można już dokonać zapisu, zapoznać się z regulaminem i śledzić kolejne pojawiające się informacje, otwierając link do internetowej witryny Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni.

p8_2018_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rowerowy Rajd LGD „Zielony Zakątek Śląska” po Gminie Lipie – 12.08.2018 r.

Lokalna Grupa Działania „Zielony Wierzchołek Śląska” zaprosiła do udziału w rajdzie rowerowym „ZAMKI, DUCHY, NIETOPERZE”, który odbył się w dniu 12.08.2018 r. Zbiórkę zaplanowano na godzinę 9:45 na placu przy Sanktuarium NMP Dankowskiej, a start piętnaście minut później. Długość trasy liczyła 41 km i była usiana wieloma ciekawymi miejscami, tak o znaczeniu historycznym, jak i przyrodniczo-krajobrazowym. Opisanie tych miejsc wypełniłoby zapewne obszerną monografię, ale w w ogromnym skrócie najistotniejszą treść można znaleźć tutaj. Jak widać, link prowadzi do opisu rajdu rowerowego LGD po Gminie Lipie z przed ponad ośmiu lat. Warto było odświeżyć tamte chwile, pogłębić wiedzę, przekonać co się zmieniło i zweryfikować niektóre informacje. Jak choćby te, o napoleońskim kapeluszu, które okazały się oderwane od historycznych realiów, o czym interesująco opowiadał zaproszony na rajd znawca dziejów Dankowa i okolicznych gmin. Impreza była jak zwykle doskonale przygotowana, niosąc z sobą satysfakcje zarówno miłośnikom rowerowej aktywności, jak poszukującym turystycznych atrakcji i ich związków z przeszłością. Zaoferowała niebanalne spędzenie wolnego dnia w gronie ludzi życzliwych i otwartych na wartości budujące lokalne społeczności i ich małe ojczyzny. Serdecznie dziękuję organizatorom i zapraszam do galerii fotografii, które dokumentują niedzielny rajd.

lgd_dankow_2018__minZainteresowanych dojazdem do Dankowa na rowerze, a następnie pokonaniem opisanej powyżej trasy, zapraszam do przejrzenia mapy. Korzystający z systemów nawigacji satelitarnej tutaj mogą pobrać pliki ze śladami drogi dojazdowej z Blachowni oraz trasy rajdu.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rowerem wokół Zalewu Porajskiego – 29.07.2018 r.

Tym razem wsiedliśmy na rowery, przyjmując zaproszenie Jerzego Rykały, który zaproponował 70-cio kilometrową trasę prowadzącą nad Porajski Zalew. Pętla prezentowana na mapie miała swój początek pod kościołem parafialnym w Blachowni, przy ul. Sienkiewicza. Po drodze odwiedziliśmy sporo interesujących miejsc i ciekawych ścieżek, na których jako grupa KKTA jeszcze nie bywaliśmy. Mimo niezbyt dokuczliwego deszczu, który towarzyszył nam przez chwilę w drodze powrotnej, te kilkadziesiąt kilometrów rowerowej wycieczki dało wiele przyjemności , co można dostrzec na prezentowanych w galeriach fotografiach. Dokładny przebieg trasy prezentuje przygotowana przez Zbyszka Karońskiego animacja.

poraj_20180728___min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe