Rowerem na Brzozę – 26.05.2018 r.

W ogrodach krzewy rododendronów już przekwitają. Mieliśmy nadzieję, która nas nie zawiodła, że w leśnym zaciszu te okazałe kwiaty nie utracą jeszcze swego piękna, choć w niedzielę 13 maja, już można było je napotkać w ponad stuletniej plantacji hrabiego Ballestrema. Właśnie w to miejsce, zwane leśnym uroczyskiem Brzoza, stało się celem rowerowej przejażdżki, na którą zaprosiłem w sobotę 26 maja. Pokonaliśmy trasę prezentowaną na mapie dostępnej pod tym linkiem. Leśne stanowisko różanecznika katawbijskiego, bo tak brzmi  botaniczna nazwa tego gatunku, jest celem corocznych naszych wycieczek. Zwykle staramy się nieco modyfikować trasę, by poszukać  jeszcze nieznanych ciekawostek. Tak było i tym razem, o czym można poczytać przeglądając fotoreportaż Zbigniewa Karońskiego.

na_brzoze_20180526__minKorzystający z urządzeń do nawigacji GPS magą tutaj pobrać plik ze śladem trasy wycieczki.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Góry Stołowe. Szczeliniec i okolice – 02.06.2018 r.

Jak wcześniej sygnalizowałem, na pierwszą czerwcową wycieczkę zapraszam na wyjazd w Góry Stołowe. Wielokrotnie odbierałem sugestie, by udać się w ten rejon Sudetów. Jednak większe masywy górskie i krótsze dojazdy, wciąż prowokowały do odkładania tego pomysłu na później. Poszukując jednak miejsc jeszcze nie odwiedzanych, a ciekawych i bogatych obfitością niezwykłych widoków, taka decyzja zapadła i spotyka się z dużym zainteresowaniem. Przed wyjazdem, rekomenduję odwiedzenie portalu internetowego Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie szczególnie w dziale „turystyka” można znaleźć wiele cennych informacji, o których w związku z tym, nie będę wspominał w opisie wycieczki. Planując spacer spójrzmy na mapę , koncentrując uwagę na miejscowości Karłów. Do tej niewielkiej, turystycznie atrakcyjnej wioski, dojedziemy na 9-cio godzinny postój autobusu i stamtąd wyruszymy na na znakowane ścieżki spacerowe. Jak widać z mapy najbliższym obiektem godnym poznania jest Szczeliniec Wielki, a dalej w zależności od wyboru dłuższej lub krótszej trasy, ciekawe i malownicze twory skalne, usiane grupami lub stojące samodzielnie w pagórkowatym terenie. Duża gęstość pieszych i rowerowych znakowanych tras turystycznych pozwala każdemu dokonać optymalnego dla siebie wyboru. Przed podjęciem decyzji, proszę zapoznać się z komunikatami na stronie PNGS o dostępności wybieranych ścieżek. Jak zwykle przedstawiam kilka propozycji, uważając je za godne polecenia

  • Szczeliniec – Błędne Skały ; 18 km, suma podejść ok.720 m, czas przejścia ok. 5,5 godz. Szczegóły tutaj  oraz tutaj (do wydruku).
  • Szczeliniec – Radkowskie Skały – Skalne Grzyby – Kopa Śmierci; 28 km, suma podejść ok. 900 m, czas przejścia ok 9 godzin. Szczegóły tutaj oraz tutaj (do wydruku).
  • Szczeliniec – Białe Skały – Kopa Śmierci; 14 km, suma podejść ok. 840 m, czas przejścia ok. 5 godzin. Szczegóły tutaj.

Przy wejściu na zamknięte trasy Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał niezbędne jest wniesienie opłaty w wysokości 10 zł. W tych miejscach mogą również pojawić się kolejki oczekujących.

Autobus wyjedzie z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 4,30, kierując się bezpośrednio w stronę Opola. Godzinę odjazdu z Karłowa ustalimy przed opuszczeniem autobusu, uwzględniając normatywny 9-cio godzinny postój.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.

gory_stolowe_2018_min

Dla użytkowników nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z aplikacjami OruxMaps oraz TwoNav.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Wędrówka po Beskidzie Sądeckim, z zejścim do Piwnicznej – 19.05.2018 r.

Zaproponowałem kolejny raz kontynuację, czy jak kto woli – uzupełnienie wycieczki z przed laty. Sięgnąłem pamięcią do czerwca 2015 roku, kiedy wędrowaliśmy z Rytra przez Radziejową do Piwnicznej. Spoglądaliśmy wówczas na wschód, na wznoszące się za korytem Popradu masywne wzniesienia i tam teraz można było poszukać najdogodniejszej i najciekawszej dla siebie trasy spaceru. Znakowanych szlaków dla turystyki pieszej jest w tej okolicy sporo. Wystarczy spojrzeć na mapę, kierując się ze Starego Sącza na południe do Piwnicznej i na wschód, w stronę Hali Łabowskiej i Wierchomli. Ten obszar był przedmiotem naszego zainteresowania. Ale nie tylko, gdyż choć ci, którzy nie uczestniczyli w poprzednim wyjeździe, skorzystali z ówczesnych propozycji. Autobus dowiózł nas do centrum Piwnicznej i tam pozostał na dziewięciogodzinny postój na zatoce parkingowej przy ul. Tadeusza Kościuszki 5 (Pensjonat Koliba), położonej tuż za mostem drogowym na Popradzie.

Jak zwykle zaproponowałem kilka tras zróżnicowanych co do długości i sumy podejść oraz miejsca początku wędrówki (wspólny ich widok na mapie dostępnej tutaj). Było to możliwe, gdyż wszystkie odchodziły od głównej drogi dojazdowej. Obawy, że spowoduje to pewien dylemat wyboru były zasadne, ale zastane warunki i dyspozycja dnia pomogły wyeliminować część z nich, a nawet dołożyć jeszcze jeden wariant. Aby nie żałować podjętej decyzji, gdyby była taka wola, możemy jeszcze raz na początku jesieni wrócić w te strony, by wówczas mieć kolejną szansę na dotarcie do pozostałych miejsc.Przejdźmy zatem do zasugerowanych propozycji, pozycjonując je według długości.

  • 1. Barcice – Piwniczna. Długość ok. 20 km, suma podejść 960 m, czas mapowy ok 7 godz. Na trasie nie ma schroniska. Prowadzi przez kilka punktów widokowych, w tym obok bardzo atrakcyjnej wieży w kształcie ślimaka w Woli Kroguleckiej. Szczegóły tutaj.
  • 2. Piwniczna – Hala Łabowska – Piwniczna. Długość ok. 20,5 km, suma podejść 1 050 m, mapowy czas przejścia ok. 7,5 godz. Po drodze napotkamy schronisko na Hali Łabowskiej. Szczegóły tutaj.
  • 3. Piwniczna – Hala Pisana – Hala Łabowska – Piwniczna. Długość ok 23 km, suma podejść 1 000 m, mapowy czas przejścia ok. 8 godzin. Wydaje się propozycją optymalna ze względu na schronisko prawie w połowie drogi oraz przebieg w całym zakresie wzdłuż znakowanych szlaków turystycznych. Szczegóły tutaj.
  • 4. Rytro – Hala Pisana – Hala Łabowska – Piwniczna. Długość ok 23,5 km, suma podejść 1 060 m, mapowy czas przejścia ok. 8,5 godzin. Trasa z wieloma punktami widokowymi i schroniskiem, choć na pobyt w nim wiele czasu nie pozostanie. Szczegóły tutaj.
  • 5. Piwniczna – Hala Łabowska – Wierchomla – Piwniczna. Długość ok. 34,5 km, suma podejść 1 540 m, mapowy czas przejścia ok. 12 godzin. Była to propozycja dla tych, którzy są w stanie skrócić czas wędrówki o 1/4 i potraktować schroniska raczej symbolicznie.

Wskazane powyżej pomysły na wędrówkę spotkały się zainteresowaniem. Tym bardziej, że warunki jakie napotkaliśmy pozwoliły podjąć wyzwanie dłuższego spaceru. Wysiłek pokonywania kolejnych wzniesień został nagrodzony pięknymi widokami beskidzkich pejzaży, zdobionych wielością odcieni wiosennej zieleni, okrywającej połacie lasów i polan. Bogactwo przyrody, jej współobecność w harmonii gór, dolin i obłoków tworzy niepowtarzalny klimat estetyki i porządku. Pewnie wyzwala również w człowieku, który związał się z tą ziemią, specyficzne cechy osobowości, dające wyraz w przywiązaniu do tradycji i szacunku dla zbiorowej pamięci narodu oraz religijnej wrażliwości przekazanej przez przodków. Dowody na takie postrzeganie tamtejszej rzeczywistości, towarzyszyły niemal każdej przebytej ścieżce, co zostało udokumentowane na fotografiach prezentowanych w autorskich galeriach.

piwniczna_2018__min

Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z OSiR-em na Babią Górę – 05.05.2018 r.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni kontynuując projekt propagowania aktywnego relaksu skierował zaproszenie do mieszkańców Gminy Blachownia  na wędrówkę szlakami Babiogórskiego Parku Narodowego. Wszystkie informacje związane z wyjazdem zostały zamieszczone na internetowej witrynie OSiR-u.

Propozycja na niebanalne i atrakcyjne spędzenie soboty na górskiej wędrówce spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Jej uczestnicy mogli zmierzyć się z najwyższym beskidzkim szczytem oraz podziwiać piękno przyrody i panoramy rozciągające się ze szlaków babiogórskiego masywu. Fragmenty tych wrażeń zarejestrowano na fotografiach prezentowanych w autorskich galeriach.

babia_gora_2018_osir__min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe