Z Rytra na ścieżki Beskidu Sądeckiego – 03.06.2023 r.

Tym razem zamieniliśmy krajobrazy czeskiego pogranicza, które ostatnio nam towarzyszyły, na swojskie klimaty, oferowane przez rozległy i piękny widokowo Beskid Sądecki. Wędrówki i spacery miały początek w miejscowości Rytro, dokąd dojechał wiozący nas autobus. Rzut oka na mapę turystyczną daje wyobrażenie, jak wiele znakowanych szlaków turystycznych pieszych, spacerowych, rowerowych i dostępnych wędrowcom ścieżek, rozpościera się dookoła Rytra. Wszystkie przecinają obszar zwany Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, gdzie określenie „krajobrazowy” ma tutaj doniosłe znaczenie. Doświadczyliśmy uroku tych okolic już dwukrotnie, zaznaczając tutaj swą obecność w roku 2015 oraz w 2018, ale nawet tym, którzy mieli wówczas tę możliwość, wiele pozostało jeszcze do zobaczenia. Zatem, korzystając z kolejnej sposobności, mogliśmy podążając spacerem poznać ruiny zamku rycerskiego z otaczającym go pięknym widokiem na płynący w dolinie Poprad, a wędrując nieco mozolniej dotrzeć do szczytu Radziejowej, wpisanego do Korony oraz Diademu Gór Polskich. Po drodze poznać położone w urokliwych miejscach schroniska na Przehybie, Hali Łabowskiej, Chatę Górską Cyrla i nacieszyć oczy rozległymi widokami, ozdobionymi wieloma okazami przyrody i majestatem górskiego lasu. Oczywiście, poza towarzyszącymi niemal wszędzie górskimi panoramami, musieliśmy coś wybrać, decydując się na konkretną trasę spaceru. Decyzje, jak zwykle miały wiele uwarunkowań, biorąc pod uwagę nie tylko dystans do pokonania, ale również profil drogi (sumę podejść, stromość podejść i zejść, ilość wzniesień) i alternatywy czasowe, by wybór finalnie spełnił oczekiwania. Zamieszczone w informacji dla wyjeżdżających linkowane mapy do planowania tras, oferowały takie treści. Jak zwykle zasugerowałem kilka propozycji, posiłkując się w sferze informacyjnej portalami internetowymi : mapy.cz, której pełną funkcjonalność uzyskamy po zainstalowaniu w telefonie komórkowymi nawigującej aplikacji oraz krajowego portalu miłośników turystyki – Mapa Turystyczna. Poczynając od najkrótszych, wskazane zostały następujące pętle :

  • 1. Przez Kordowiec, Obłazy Ryterskie i ruiny zamku. Mapy.cz – długość trasy 12 km, suma podejść 545 m, czas przejścia 4 godz 10 min. Szczegóły tutaj.  Mapa turystyczna – długość trasy 12 km, suma podejść 610 m, czas przejścia 4 godz. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 2. Przez Kordowiec, Młodów, Kretówki i ruiny zamku. Mapy.cz – długość trasy 14 km, suma podejść 840 m, czas przejścia 5 godz 30 min. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 14,4 km, suma podejść 900 m, czas przejścia 5 godz 10 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 3. Przez ruiny zamku, Cyrlę i Makowicę. Mapy.cz – długość trasy 15,5 km, suma podejść 730 m, czas przejścia 6 godz. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 15,5 km, suma podejść 800 m, czas przejścia 5 godz 30 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 4. Przez Kiczorę, Kordowiec i Obłazy Rycerskie. Mapy.cz – długość trasy 15,7 km, suma podejść 650 m, czas przejścia 6 godz. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 16 km, suma podejść 720 m, czas przejścia 5 godz 20 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 5. Przez Przehybę, Radziejową i Rogacz. Mapy.cz – długość trasy 25,6 km, suma podejść 1 125 m, czas przejścia 9 godz 20 min. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 26 km, suma podejść 1 205 m, czas przejścia 8 godz 30 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 6. Przez Halę Łabowską. Mapy.cz – długość trasy 27,6 km, suma podejść 1 020 m, czas przejścia 9 godz 50 min. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 30 km, suma podejść 1 160 m, czas przejścia 9 godz 30 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.

Dwie ostatnie propozycje wymagały skracania sugerowanych na mapach czasów, ale ze względu na dobra pogodę i optymalne warunki terenowe, były do pokonania przez wytrawnych piechurów.

Propozycja nr.: 3 wzbudziła największe zainteresowanie, pozwalając atrakcyjnie zagospodarować cały dzień. Dała możliwość spojrzenia z zamkowych ruin na malowniczą dolinę Popradu, szansę na solidny odpoczynek w schronisku na Cyrli, po pokonaniu odcinka podejściowego i zaoferowała na koniec przyjemny spacer wzdłuż Popradu.

Malownicze tereny i słoneczny dzień sprzyjały fotografującym, a owoce ich starań można obejrzeć poniżej w autorskich galeriach.

Rytro_2023_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rajd rowerowy LGD Zielony Wierzchołek Śląska – 11.06.2023 r.

Lokalna Grupa Działania „Zielony Wierzchołek Ślaska” zaprasza w niedzielę 11 czerwca na kolejny w tym roku rajd rowerowy prowadzący do atrakcyjnych miejsc Gmin Opatów i Popów. Początek i koniec trasy pod budynkiem Urzędu Gminy Opatów. Szczegóły na stronie organizatora.

rajd_row_20230611_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z OSIR-em w Beskidy – 20.05.2023 r.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni zaprosił w sobotę, 20 maja na wyjazd do Rycerki Górnej. To kontynuacja projektu, który zapoczątkował w 2014 roku św.p. Jacek Chudy, obejmując stanowisko prezesa OSIR-u. Pamiętając o nim, o jego dorobku, który nam pozostawił i dotykających go boleśnie przeciwnościach, karmionych jadem lekceważenia, kłamstwa i zawiści, mieliśmy sposobność, czy to modlitwą pod napotkanymi na trasie krzyżami, czy dobrym słowem podziękować i raz jeszcze wrócić do chwil, które wspólnie z nim spędzaliśmy.

Oferta została skierowana do mieszkańców Gminy Blachownia, ale w miarę wolnych miejsc w autobusie, również do zainteresowanych spoza Blachowni. Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronie internetowej OSiR Blachownia.

Oprócz propozycji dwóch tras prezentowanych na stronie OSIR-u, które w całości prowadziły znakowanymi szlakami pieszymi, można można było wyznaczyć ciekawą opcję pośrednią, z odcinkiem w obszarze Rezerwatu Przyrody „Śrubita”, gdzie wzdłuż ścieżki osadzono tablice informacyjne oraz stosowne oznaczenie. Ta opcja liczyła ok. 14,5 km, przy sumie podejść 550 – 670 m i czasie przejścia ok. 6 godzin (szczegóły tutaj lub tutaj). Można ją było uatrakcyjnić o podejście pod Krzyż Jubileuszowy na Bendoszce Wielkiej, przedłużając tę trasę o nieco ponad kilometr i pół godziny czasu przejścia (szczegóły tutaj) lub jeszcze bardziej – podchodząc na szczyt Wielkiej Raczy. Zdjęcia dokumentujące wędrówkę zostały zamieszczone w autorskich galeriach, z linkiem poniżej.

osir_2023_min_1

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Spacerem z miejscowości Staré Město pod Sněžníkem przez Větrov – 06.05.2023 r.

Korzystając nadal z możliwości dojazdu w przygraniczne rejony Republiki Czeskiej, zrealizowaliśmy wędrówkę z miejscowości Stare Miasto pod Śnieżnikiem  (Staré Město pod Sněžníkem) w obrzeże masywu Śnieżnika (Králický Sněžník) i Gór Rychlebskich. Autobus dojechał w okolice centrum niewielkiej miejscowości Staré Město pozostając tam na 9 godzin regulaminowego postoju. Sygnalizowane powyżej linki kierują do informacji o atrakcjach turystycznych tego regionu, ale dla nas znów najwartościowszą ofertą była użyteczność portalu mapy.cz oraz bezpłatnej aplikacji tego produktu, przeznaczona do zainstalowania na telefonie komórkowym. Korzystając z tych narzędzi zasugerowałem spacer niespełna szesnastokilometrową trasą, możliwą do przebycia w 5,5 godziny, przy sumie podejść ok. 550 m. Prowadziła znakowanymi ścieżkami pieszych szlaków turystycznych, w większości w odkrytym terenie, dając możliwość podziwiania interesujących, wiosennych pejzaży. Jej atrakcje to miejsce widokowe z zapleczem turystycznym i wieżą, będącą rekonstrukcją dziewiętnastowiecznego obiektu wzniesionego na szczycie Śnieżnika, a idąc dalej przez szczyt Větrov do kompleksu narciarskiego Paprsek – hotel górski z restauracją oraz bar. Schodząc, mieliśmy możliwość zatoczymy jeszcze niewielką pętlę uliczkami miasteczka, zapoznając się z jego ciekawostkami. Szczegóły trasy tutaj. Analizując mapę łatwo można było dostrzec opcje przedłużenia trasy alternatywnie przez Velke Vbrno, Male Vbrno, Jelen, wyjście z miejscowości Branna leżącej na trasie dojazdu i inne, bądź jej skrócenia przechodząc przez przełęcz za szczytem Vetrov i kierując się na wyznaczoną na mapie drogę powrotną. Większość wybrała opcję podstawową, nie żałując tej decyzji, gdyż pogoda pozwoliła delektować się pięknymi widokami, o czym można się przekonać oglądając prezentowane w autorskich galeriach fotografie.

stare_mesto_2023_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe