Szukając dogodnego dla dojazdu i interesującego turystycznie miejsca na – mam nadzieję – wiosenny, górski spacer, proponuję Soblówkę. Autobus dojedzie w tej niewielkiej miejscowości, ukrytej w Beskidzie Żywieckim u wrót tzw. „Worka Raczańskiego” do parkingu zlokalizowanego w sąsiedztwie miejscowego kościoła i tam pozostanie na czas regulaminowego postoju, który przy sprzyjającej dla dłuższych wędrówek pogodzie będzie trwał 9 godzin. W innych okolicznościach, czas ten sprecyzuje kierowca, stosując się do wytycznych regulujących z mocy prawa tryb jego pracy. Z tego miejsca, jak widać na mapie, można zaplanować ciekawą, dostosowaną do obiektywnych możliwości wędrówkę w bliższe lub dalsze okolice. Również, co ciekawe, za granicę. Dodatkowo w zasięgu spaceru są dwa schroniska. Zastanawiając się nad sposobem zagospodarowania dnia, proponuję skorzystać z poniższych podpowiedzi i modyfikować je według własnych oczekiwań i pomysłów.
- 1. Przez Bacówkę na Hali Rycerzowej – 10,5 km, suma podejść 550 m, czas przejścia 4,5 godz. Szczegóły tutaj. Tę opcję można wydłużyć o kilometr podchodząc na szczyt Wielkiej Rycerzowej.
- 2. Przez Mładą Horę i Bacówkę na Rycerzowej – 13,7 km, suma podejść 700 m , czas przejścia 5 godz. 45 minut. Szczegóły tutaj.
- 3. Z przejściem na Słowację przez miejscowości Tanecnik i Demanova – 20 km, suma podejść 620 m, czas przejścia 6 godz. 50 minut. Początek drogi z Soblówki tzw. Szlakiem Pasterskim (słabo oznakowany żółtymi kwadratami), stromym i błotnistym w sąsiedztwie granicy. Przy trasie nie napotkamy schronisk. Szczegóły tutaj.
- 4. Przez schroniska PTTK na Rycerzowej i Przegibku – 21 km, suma podejść 1 000 m, czas przejścia 8 godz. 15 minut. Szczegóły tutaj.
- 5. Z przejściem na Słowację przez Sedlo Beskid i Vychylovke – 27 km, suma podejść 850 m, czas przejścia 9 godz. Ten wariant jest do rozważenia przy realnej możliwości skracania czasów sugerowanych przez mapy turystyczne. Nie prowadzi przez schroniska. Szczegóły tutaj.
Wracając do do wcześniej linkowanej mapy Beskidu Żywieckiego dostrzeżemy w paśmie Rycerzowej wiele krzyżujących się szlaków turystycznych a także lokalnie wyznaczonych tras rowerowych i spacerowych. By się pośród nich nie zagubić, korzystajmy z aktualnych map lub własnej nawigacji GPS pamiętając, by dla aplikacji „mapy.cz” pobrać do pamięci telefonu odpowiedni arkusz mapy, co zapewni możliwość nawigowania bez transmisji danych, która w terenach górzystych często jest nieosiągalna. Decydując się na wariant przekroczenia granicy polsko-słowackiej musimy pamiętać o posiadaniu aktualnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, a wskazanym byłoby również wykupić turystyczną polisę ubezpieczeniową na dzień wyjazdu.
Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Dokładna godzina wyjazdu z miejsca postoju w Soblówce zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu. Proszę o sprawdzenie potwierdzenia zarezerwowanego miejsca w autobusie, które każdemu z wyjeżdżających przekazuję SMS-em.
Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji miejsc jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.