16-ta rocznica Niedzielnych Biegów Przełajowych – 27.11.2022 r.

Ledwie rok minął od jubileuszu piętnastolecia, by historia zatoczyła koło, stwarzając dziś temu wydarzeniu klimat zbliżony do tego sprzed wielu lat. Nie mam na myśli chłodu, czy resztek śniegu po czwartkowych opadach, ale sytuację w jakiej znalazł się organizator rocznicowych spotkań i pomysłodawca przełajowego biegania w naszej gminie – Jacek Chudy. Nie bacząc na te okoliczności, w niedzielę 27 listopada, tradycyjnie zaprosił na chwilę aktywnego relaksu miłośników biegania i spacerów, a szczególnie tych, którym idea przełajowego biegania przez te kilkanaście była bliska. Jak zwykle po rozgrzewce, rozpoczętej w samo południe, na mostku nad Trzepizurką, położonego na początku leśnego odcinka ul. Ks. Kubowicza, miało miejsce spotkanie nieopodal przy ognisku, co pozwoliło na chwilę wspomnień i przyjacielskie rozmowy. Jacek Chudy dziękując przybyłym za wsparcie przekonywał, że warto znaleźć czas na aktywny relaks i pamiętać, że życie to taki długi bieg – czasem łagodnie z górki, a innym razem z wiatrem w twarz na stromym podbiegu. Pamiętał też o tych, którzy swoją postawą promują aktywną rekreację, zachęcając innych do biegania czy spacerów. Prezentując te osoby przekazał im wyróżnienia w formie dedykowanych plakietek.

Fotorelacja ze spotkania jest dostępna po kliknięciu w obrazek poniżej.

16r_nbp_2022_min1

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rowerowy Rajd Barbórkowy LGD Zielony Wierzchołek Śląska – 03.12.2022 r.

plakat

Na Facebookowym profilu Lokalnej Grupy Działania Zielony Wierzchołek Śląska pojawiło się zaproszenie skierowane do amatorów rowerowych wycieczek i miłośników lokalnej historii, które za zgodą organizatora zamieszczam poniżej i o ile warunki atmosferyczne pozwolą na wyjazd, gorąco rekomenduję do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

W sobotę – 3 grudnia LGD Zielony Wierzchołek Śląska organizuje rajd rowerowy nawiązujący do nie tak dawnej historii górnictwa rud żelaza ziemi częstochowskiej.
W powiecie kłobuckim dzieje wydobycia rud i wytapiania z nich żelaza sięgają średniowiecza. W okresie powojennym do końca lat 70-tych, działały tu m.in. kopalnie w Pankach, Truskolasach, Golcach, Grodzisku kop. „Wręczyca”. Ostatnia kopalnia została zamknięta w 1982 r., była to kopalnia „Wręczyca”. Rowerową wędrówkę śladami hutnictwa i górnictwa rud żelaza zaczniemy od Panek, gdzie w 1934 r. pracowała kopalnia „Krystyna”.
Rajd planowany jest na 3 grudnia 2022 r., chyba że pogoda spłata śnieżnego figla, wówczas jest opcja przesunięcia wycieczki na inny termin.
Trasa: Panki – Konieczki – Truskolasy – Panki, ok. 25 km. Start godz. 9., Panki kawiarnia „U Braci”.
Organizator prosi o kontakt i zapisy w biurze LGD Kłobuck, ul. Staszica 12 lub telefonicznie: 34 3172530 509139870.

rajd_barborkowy_2022_min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Pasmo Baraniej Góry – 12.11.2022 r.

Choć dni coraz krótsze, a jesienna aura bywa kapryśna, warto pospacerować po górskich szlakach. Niezbyt wysokich i nieodległych, jak choćby tych, które napotkamy w beskidzkim Pasmie Baraniej Góry. Rezygnując z najczęściej uczęszczanego podejścia na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, prowadzącego z Wisły, skorzystaliśmy z opcji startu w Kamesznicy lub w Węgierskiej Górce, gdyż autobus dotarł do tych miejscowości. Spójrzmy zatem na mapę, z zaznaczonym miejscem postoju autobusu i rozejrzyjmy się po okolicy. Tym razem, ze względu na normatywny czas pracy kierowcy, wędrówkę należało zaplanować tak, by zmieścić się w czasie 7,5 godziny. Biorąc ten aspekt pod uwagę i możliwość dojechania do osiedla Duraje (wcześniej przejeżdżając przez Węgierską Górkę), położonego na zachodnim skraju Kamesznicy, zaproponowałem następujące warianty spaceru :

  • 1. Kamesznica – Duraje ul. Janowska szlak żółty – odejście na niebieski do schroniska PTTK na Przysłopie – dalej niebieskim na szczyt Baraniej Góry – powrót niebieskim do czarnego na Wierch Wisełka – zejście czarnym do Kamesznicy na parking pod kościół Imienia NMP. Trasa liczy ok. 17 km, z sumą podejść 700 m i prognozowanym czasem przejścia ok. 6 godzin ( szczegóły tutaj)
  • 2. Węgierska Górka – centrum szlak zielony – Fajkówka odejście na czarny do Kamesznicy na parking pod kościół Imienia NMP. Trasa liczy ok. 12 km, z sumą podejść 600 m i prognozowanym czasie przejścia ok 5 godzin. Nie prowadzi przez szczyt Baraniej Góry i nie przebiega w pobliżu schroniska (szczegóły tutaj)
  • 3. Wariant propozycji nr. 2 , omijający mozolne podejście i strome zejście z Czerwieńskiej Grapy, z wykorzystaniem wygodnych ścieżek tras rowerowych : Węgierska Górka – centrum szlak zielony – po odejściu zielonego pieszego dalej szlakiem rowerowym czerwonym do ulicy Parkowej w Kamesznicy – Złotnica, skąd zejście tą ulicą do parkingu przy kościele Imienia NMP. Trasa liczy ok 10,5 km, z sumą podejść 350 m i czasem przejścia ok. 4 godzin (szczegóły tutaj)

Pogoda i warunki terenowe, jak na tę porę roku były niemal idealne, co pozwoliło na spokojną i atrakcyjną wędrówkę, oferując świetny relaks i możliwości utrwalenia na fotografiach pięknych górskich krajobrazów. Dowodem tego są autorskie galerie zdjęć, do obejrzenia których zapraszam.

barania_gora_2022_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Zaproszenie na spotkanie – 15.10.2022 r.

Od wielu lat na progu jesieni spotykaliśmy się, by podsumować mijający sezon naszych letnich aktywności i poczynić prognozy na przyszłość. Czas pandemicznych ograniczeń uniemożliwił ostatnio kontynuowanie tej tradycji, ale obecnie, po pojawieniu się pewnej stabilizacji, znów z radością do niej powróciliśmy. W sobotę – 15 października pod kapliczką przy źródełku św. Huberta, rozpoczęliśmy spotkanie od uczestnictwa w polowej mszy świętej, którą celebrował  pomysłodawca, założyciel i kapelan Katolickiego Klubu Turystyki Aktywnej ks. Jacek Michalewski. Tak jak zwykle, po eucharystii zgromadziliśmy się przy ognisku, by przyjaźnie pobiesiadować i powspominać miniony czas. Podtrzymaliśmy tę tradycję korzystając podobnie jak w ostatnich latach z gościny Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni, dziękując OSiR-owi za udostępnienie miejsca. Serdeczne słowa podziękowań za wyróżnienie i upominek, składam osobiście wszystkim przyjaciołom, z którymi wspólnie pokonujemy górskie szlaki. Wszyscy solidarnie zasługujemy na taką nagrodę, bo chęć współdzielenia kosztów wyjazdów pozwala dzięki takiej postawie przeżywać wspaniałe chwile spotkania z pięknem otaczającego nas świata i służyć sobie nawzajem w pokonywaniu trudności i ograniczeń.

Fotorelacja ze spotkania autorstwa Zbigniewa Karońskiego jest dostępna poniżej.

zak_sezon_2022_1

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe