Z Krościenka na szlaki Pienin lub Gorców – 28.09.2024 r.

Koniec września w wyższych partiach nawet niewysokich gór oferuje zazwyczaj ciekawe, jesienne pejzaże. Tak Pieniny, jak i  Gorce, tworzą szczególnie mocną scenerię dla takich wrażeń. Spodziewaliśmy się, że będzie można ich doświadczyć wybierając się w okolice Krościenka nad Dunajcem. Nie do końca to oczekiwanie się sprawdziło, gdyż tegoroczna jesień wolniej obejmuje przyrodę swoim władaniem. Tym niemniej pogoda i zastane warunki nie przeszkodziły w obserwowaniu górskich panoram.  Rzut oka na mapy turystyczne ( Gorce, Pieniny) prezentujące okolice Krościenka nad Dunajcem, z uwzględnieniem  zaznaczonego niebieskim pinem miejsca dojazdu, obrazuje wiele możliwych do pokonania tras. Czy to poczynając od miejsca parkingu autobusu przy ulicy Jana III Sobieskiego, czy też wysiadając nieco wcześniej. Uwzględniając te okoliczności, zaproponowałem kilka wariantów dalszych lub krótszych wędrówek.

  • 1. Przez Sokolą Perć i Sokolicę – szczegóły tutaj
  • 2. Przez Trzy Korony – Sokolą Perć – Sokolicę – szczegóły tutaj
  • 3. Przez Sokolą Perć, Sokolicę, przeprawę promową na Dunajcu i Szczawnicę – szczegóły tutaj dla odcinka do przeprawy i tutaj – od przeprawy przez Dunajec do parkingu. Łączny czas przejścia 4,5 godz, długość trasy 11,5 km
  • 4. Wysiadając za Kluszkowcami na Przełęczy Snozka przez Lubań z wieżą widokową – szczegóły tutaj
  • 5. Dla najwytrwalszych piechurów, przy optymalnych warunkach atmosferycznych możliwa jest kompilacja wyżej przedstawionych propozycji i wędrówka trasą przez : Przełęcz Snozkę, Lubań, Sokolą Perć, Sokolicę, Krościenko – szczegóły tutaj

Spacery i wędrówki zaowocowały dokumentacją fotograficzną, która jest prezentowana w autorskich galeriach dostępnych po kliknięciu w obrazek poniżej.

kroscienko_2024_min1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z Żabnicy na szlaki Żywieckiego Parku Krajobrazowego – 19.10.2024 r. (aktualizacja 02.10.2024)

Jesień w górach, choć bywa nieprzewidywalna, jakże często oferuje niezapomniane, pełne złocisto-czerwonych barw widoki. Mając nadzieję na przychylność aury, skorzystajmy z możliwości dotarcia do jednego z bardziej urokliwych zakątków Beskidu Żywieckiego, którego południową grań zamykają masywy Wierchów : Redykalnego, Boraczego i Lipowskiego. Dojedziemy tym razem na obrzeże miejscowości Żabnica (osada Skałka), skąd jak widać na mapie turystycznej, będzie można wybrać się na wędrówkę prowadzącą wybraną pętlą znakowanych szlaków. W zależności od zastanej w dniu wyjazdu pogody i oczekiwań wyjeżdżających oraz prawem dopuszczonego harmonogramu czasu pracy kierowcy, będziemy dysponować sześcioma lub dziewięcioma (przy korzystnych okolicznościach) godzinami na spacery i wędrówki, co wypełni czas postoju autobusu. W ciągu nawet tylko 6 godzin możliwym będzie realizacja, jednego  z proponowanych poniżej wariantów spaceru, z uwzględnieniem krótkiego odwiedzenia napotkanego schroniska. Opcja dziewięciogodzinna pozwoli na więcej „biernego” relaksu (w zasięgu dostępność trzech schronisk i wiele atrakcyjnych punktów widokowych), jak również wydłużenie spaceru przez np. kompilacje opcji nr.4, z którąś z wcześniejszych lub jej fragmentem.   Moje sugestie to :

  • 1. Pętla przez Wierchy : Redykalny, Boraczy i Lipowski i sąsiadujące z nimi hale – szczegóły tutaj.
  • 2. Pętla przez Słowiankę i Halę Lipowską – szczegóły tutaj.
  • 3. Pętla przez Płone i Halę Lipowską, gdzie podejście na Suchy Groń prowadzi szlakiem rowerowym – szczegóły tutaj.
  • 4. Przejście z Węgierskiej Górki (zatoka autobusowa) przez Bukowinę, Abramów, Tokarnię. Szczegóły tutaj.

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Dokładna godzina odjazdu zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu. Proszę o sprawdzenie potwierdzenia zarezerwowanego miejsca w autobusie, które każdemu z wyjeżdżających przekazuję SMS-em.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji miejsc jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

zabnica_2024_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rajd rowerowy po Gminie Przystajń im. Bogusława Leszczyńskiego – nowy termin 21.09.2024 r.

Ze względu na prognozowane niekorzystne warunki atmosferyczne, organizatorzy zdecydowali na przeniesienie terminu rajdu na dzień 21 września.

rajd_rower_20240914_1_min

Urząd Gminy Przystajń organizuje po raz kolejny rajd rowerowy poświęcony pamięci Bogusława Leszczyńskiego. Wieloletniego sekretarza gminy, skutecznie uzupełniającego zawodowe powinności pasją do rowerowej, aktywnej rekreacji. Tę oficjalną formułę możemy w tym miejscu dopełnić mniej formalnym wspomnieniem – kolegi i przyjaciela, jakim śp. Boguś pozostaje w naszej pamięci. Jego optymizm, nie dotykające nikogo urazą poczucie humoru, praktyczna umiejętność przekazania historycznej i krajoznawczej wiedzy o regionie, wciąż towarzyszą moim przejażdżkom czy wędrówkom. Wielokrotnie, czy to grupą rowerową, czy w ramach projektu KKTA przemierzaliśmy tak rowerowe, jak i górskie szlaki, choć o tej drugiej pasji Bogusia pewnie wielu zapomniało. Więc pozwolę sobie przypomnieć :

rajd_rower_20240914_2_min

i to nie tylko tą fotką z Leskowca z 2008 roku, bo trzeba dodać, że już wcześniej  Boguś zdobył „Koronę Gór Polskich”. A że był człowiekiem wielu talentów, na okoliczność wspinaczki na każdy ze szczytów „Korony” ułożył stosowna fraszkę. Ich zbiór został opublikowany  w maju 2008 roku w wówczas wydawanym miesięczniku „Poznaj Swój Kraj”. Dzięki życzliwości Bożenki – małżonki autora, będącej w posiadaniu tego wydania , można otwierając ten link zapoznać się z ciekawą, pełną dowcipu poetyką. Są zatem ludzie tacy jak śp. Boguś Leszczyński, po których pozostaną nie tylko coraz bardziej mgliste wspomnienia, ale również trwały dorobek. Ten wspomniany przed chwilą, jak i wytyczone i oznakowane szlaki rowerowe – Liswarciański czy Wokół Przystajni, po których zapewne w sobotę, 21 września, będzie przebiegała trasa rajdu. Szczegóły imprezy i warunki uczestnictwa, są opublikowane na stronie internetowej organizatora.

rajd_rower_2020914_3_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z Doliny Kościeliskiej w Tatry – 07.09.2024 r.

Na kolejną wędrówkę tatrzańskimi szlakami udaliśmy się tym razem do wrót Doliny Kościeliskiej. Uznałem, że jest to optymalne rozwiązanie, gdyż niemal natychmiast po opuszczeniu autobusu, który dojechał na parking w Kirach i pozostał tam dziewięć godzin aż do powrotu, było można  posmakować piękna najwyższych polskich gór. Tym razem nie sugerowałem żadnych wariantów tras, gdyż z tego miejsca w zależności od indywidualnych oczekiwań i możliwości oraz zastanych warunków, każdy zdoła znaleźć coś interesującego dla siebie. Można było również skorzystać z lokalnej komunikacji kursującej od Doliny Chochołowskiej przez centrum Zakopanego do Kuźnic, lub wysiąść wcześniej, uzgadniając z kierowcą bezpieczną dla zatrzymania autobusu zatokę. Aby ułatwić zadanie wyboru trasy spaceru zaproponowałem skorzystanie z map dostępnych tutaj. Dodatkowo, otwierając portale : mapy.cz lub mapę szlaków turystycznych, można było łatwo i szybko wyznaczyć trasę spaceru, uzyskując wszystkie niezbędne informacje o jej przebiegu, a później przenieść jej ślad do aplikacji nawigacyjnej w telefonie komórkowym. Pomocą w odpowiednim przygotowaniu planu zagospodarowania dnia pomocą służyły aktualizowane codziennie informacje publikowane przez TOPR oraz Portal Tatrzański. Prognozując przejście wyższymi partiami szlaków przypomniałem o bezpieczeństwie, odpowiednim wyposażeniu i zapoznaniu się z aktualną prognozą pogody oraz komunikatami TOPR-u.

Stabilne i optymalne warunki tak meteorologiczne jak i terenowe pozwoliły na bezpieczne, wędrówki i kontemplowanie pięknych tatrzańskich pejzaży, co po części dokumentują fotografie prezentowane poniżej w autorskich galeriach.

tatry_09-2024_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe