Boże Narodzenie 2021 r.

Kolejny raz świąteczny czas Bożego Narodzenia nadchodzi w towarzystwie niepewności i niepokoju. Co może przynieść nam jutro? W dzień pandemii, w czas zmagania się dobra ze złem i w świecie, w którym dotychczasowe zasady przyzwoitości zostały podeptane, a barbarzyństwo słowa i obsceniczne zachowania kreują chwilowych bohaterów. Nie domykając powiek, chciałoby się znów ujrzeć Betlejemski Żłobek, jaki zapisał się w dziecięcej pamięci i ludzką ciżbę adorującą Świętą Rodzinę z kolędą na ustach. Rzesze ludzi, jak zwykło się mówić prostych i prawych. Jeszcze dalekich od świętości, ale rozumiejących sens  spotkania z nowo narodzonym Chrystusem. Potrafiących przekazać sercem swym dzieciom tradycję wiary w niewyszukanych gestach, jak choćby kultywując tradycję gromadzenia przez adwentowe tygodnie za dobre uczynki ździebeł siana, którymi w wigilijny wieczór wymoszczą żłobek dla Bożego Niemowlęcia. Tym, co bodaj przez wieki zasadniczo się nie zmieniło, jest oczekiwanie szczęścia, zdrowia i pomyślności. Już nazajutrz po przełamanym opłatku, gdy tylko blask betlejemskiej gwiazdy zagaśnie w słonecznej poświacie kolejnego poranka. Tego oczywiście z serca wszystkim życzę dodając, by spotkaniu z drugim człowiekiem towarzyszyła bezinteresowna życzliwość, wyrozumiałość, szacunek i troska. Wierzę, że w ten Świąteczny Czas płynące do i od nas dobro spowije ciepłem serdeczności codzienne zabieganie, ukryje urazy, wynagrodzi krzywdy, zamieniając się w naręcza pachnących ziół i aksamitnego siana obficie wypełniającego Betlejemską Grotę.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

bn_2021_min

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe

15-ta rocznica Niedzielnych Biegów Przełajowych

W ostatnim tygodniu listopada minęło 15 lat od pierwszego zaproszenia na niedzielną biegową rekreację, które Jacek Chudy skierował w 2006 roku do wszystkich zainteresowanych taką formą aktywnego relaksu. Cotygodniowe spotkania gromadziły kilkanaście, a czasem i więcej osób. Z biegiem lat wielu uczestników tych pierwszych niedzielnych przełajów wyjechało z Blachowni. Kolejnym terminowe spotkania uniemożliwiły obowiązki rodzicielskie, czy zawodowe, inni wybrali indywidualne terminy bądź miejsca do pobiegania. Jednak sentyment do projektu sprzed piętnastu lat pozostał i co roku , o ile okoliczności pozwalają, spotykamy się by odnowić stare znajomości, powspominać i podziękować Jackowi, że nas wówczas zmobilizował i być możne dzięki temu do dzisiaj cieszymy z możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Również Jacek Chudy, obecny prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji czuje ogromną satysfakcję, obserwując coraz większe rzesze biegaczy i spacerujących, wśród których nierzadko dostrzega kolejne pokolenia. Pojawiają się również w naszej gminie animatorzy i propagujący tę formę rekreacji, którym od siebie i w imieniu władz Gminy składa przy okazji rocznicowych spotkań podziękowania, wręczając pamiątkowe statuetki. Ten akcent miał również miejsce 11 grudnia, dopełniając tradycyjne obiegnięcie stawu i posiłek przy ognisku.

15r_nbp_2021

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Góry Opawskie – 23.10.2021 r.

Ostatnim, planowanym w marcu 2020 roku wyjazdem, który nie został zrealizowany z powodu restrykcji związanych z epidemią, był projekt wędrówki na Biskupią Kopę w Górach Opawskich. Powróciliśmy do tej propozycji, choć w nieco zmienionej formule. Z jednej strony ograniczając trasę spaceru do terenów położonych po polskiej stronie granicy, a z drugiej – wzbogacając sferę poznawczą o odwiedzenie leżącego przy drodze dojazdu Prudnika. Chwila postoju w tym małym miasteczku dała możliwość poznania miejsca rocznego pobytu w więziennym reżimie, nie tak dawno uznanego przez Kościół Katolicki za błogosławionego ks. kard,. Stefana Wyszyńskiego. Mieliśmy okazję wstąpić do Franciszkańskiego Sanktuarium św. Józefa, gdzie w dawnej celi więziennej utworzono izbę pamięci Błogosławionego. Co więcej, do tego miejsca dotarliśmy wspólnie z naszym kapelanem i założycielem KKTA – ks, Jackiem Michalewskim, który w przyklasztornej światyni odprawił Mszę św.  Zwykle, w którąś z jesiennych sobót spotykaliśmy się na eucharystii przy kapliczce św. Huberta nad naszym źródełkiem, by w ten sposób podsumować kolejny rok aktywności. Tym razem uczyniliśmy to tutaj – w Prudniku, dziękując za miniony czas i prosząc Boga, by to symboliczne zakończenie letniego sezonu, którego praktycznie nie było, stało się powrotem do normalności. Z Prudnika autobus dowiózł nas do Pokrzywnej, skąd powędrowaliśmy przez Biskupią Kopę pętlą, którą można zanalizować tutaj.  Linkowana mapa szacowała długość trasy na ok. 15 km, przy sumie podejść 616 m i czasie przejścia w granicach pięciu godzin, ale zawiłości w oznakowaniu szlaków i wiele wariantów alternatywnych ścieżek, wprowadziły trochę zamieszania. Tym niemniej, założony harmonogram został do trzymany, a dobra pogoda pozwoliła cieszyć się z widoków barwnej jesieni i rzucić okiem na rozległe panoramy Gór Opawskich, co również można dostrzec na fotografiach zamieszczonych w autorskich galeriach.

gory_opawskie_2021_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rajd rowerowy w Gminie Przystajń – 18.09.2021 r.

Urząd Gminy Przystajń i przyjaciele długoletniego jej sekretarza śp. Bogusława Leszczyńskiego, zapraszają na rajd rowerowy poświęcony jego pamięci. Wszystkie informacje są zamieszczone na stronie internetowej Urzędu.

rajd_rowerowy_20210918_minJeżeli pogoda nie zniweczy tego planu, z Blachowni wyjedziemy o godzinie 8.00, z parkingu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. Proponuję dojazd do Przystajni oraz powrót trasą, jak na linkowanej tutaj mapie.

Niepokój związany z pogodą, był zbyteczny. Mogliśmy spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi i znajomymi z rowerowych wycieczek. Powspominać jakże niedawne czasy, gdy z Bogusiem przemierzliśmy kilometry tras, docierając do ciekawych miejsc, do których nas prowadził . Pozostanie na zawsze w pamięci budząc wspomnienia nie tylko przy cmentarnej mogile, ale przy każdej kapliczce  z „Nepomukiem”, którą napotkamy na rozstajach dróg, czy przy rzecznych przeprawach. Bardzo dziękujemy organizatorom rajdu za serdeczne przyjęcie i profesjonalne przygotowanie imprezy. Zdjęcia zamieszczone w galerii dokumentują to wydarzenie.

rajd_rowerowy_20210918_1_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe