W Karkonosze i na Śnieżkę – 24.06.2017 r.

Przeglądając historyczne wpisy na naszym blogu, nietrudno odnaleźć notkę z końca lipca 2009 roku o wycieczce na Śnieżkę, która kończy się stwierdzeniem, że jeszcze wiele ciekawych miejsc w tej okolicy pozostało do poznania. Przez te osiem lat pewnie i te, w których wówczas byliśmy też się zmieniły, a co więcej, tworzymy obecnie liczniejszą grupę, coraz to nowych osób. Był więc sens, by po raz wtóry wybrać się w Karkonosze. Śnieżka jest najwyższym szczytem tego niewielkiego, sudeckiego pasma, wznosząc się na wysokość 1 602 m. npm. Spoglądając na na mapę dostrzeżemy wiele znakowanych szlaków prowadzących jej zboczami. Najciekawsze krajobrazowo są te, które wychodzą z Karpacza. Poprzednio wspinaliśmy się na grzbiet, idąc ze Skalnego Osiedla na Sowią Przełącz. Tym razem zaproponowałem bardziej klasyczne rozwiązanie z miejscem startu z Karpacza Górnego, gdzie autobus został zaparkowany na cały dzień na parkingu w okolicy Świątyni Wang. Wychodząc stamtąd, mieliśmy do dyspozycji wiele krótszych, bądź dłuższych wariantów wycieczek na szczyt Śnieżki, lub w jego okolice pamiętając, że będziemy dysponować dziewięcioma godzinami na spacer. Analizę czasu przejść poszczególnych odcinków szlaków mnożna było dokonać w oparciu o ten schemat. Dla przykładu zaproponowałem przedstawione poniżej dwie przykładowe trasy, moim zdaniem prowadzące w najciekawszymi widokowo ścieżkami, łatwo dostępnymi z miejsca dojazdu.

  1. Trasa o długości ok. 27 km prowadząca na Przełęcz Karkonoską, skąd dalej Śląskim Grzbietem na szczyt Śnieżki i zejście do Karpacza dawnym torem saneczkowym. Szczegóły tutaj  oraz tutaj
  2. Trasa o długości ok. 21 km, będąca krótszym wariantem poprzedniej propozycji. Szczegóły tutaj oraz tutaj

Bardzo korzystne warunki pogodowe i terenowe zachęciły do dłuższego spaceru, zarówno po sugerowanych trasach, jak i różnymi ich wariantami. Autorskie galerie fotografii są tego wierną dokumentacją.

sniezka_2017__min

Wpis z zaproszenia na wyjazd :

Ze względu na dość długą drogę do Karpacza, wyjedziemy z Blachowni (jak zwykle spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza) o godzinie 4.00 udając się w kierunku Opola. Godzinę powrotu i miejsce postoju autobusu ustalimy będąc już u celu przejazdu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem wybieramy się  w obszr przygraniczny, gdzie znakowane szlaki turystyczne prowadzą również terenami Republiki Czeskiej, co zobowiązuje do posiadania ważnego dokumentu tożsamości oraz wskazanym jest wykupienie na ten dzień indywidualnej, turystycznej polisy ubezpieczeniowej.

Dla osób korzystających z urządzeń do nawigacji turystycznej przygotowałem do pobrania plik ze śladami dwóch proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami TwoNaw i OruxMaps.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.