Babia Góra to najwyższy poza Tatrami górski szczyt, wznoszący się na terenie naszego kraju. Ze względu na atrakcyjność wysokogórskiej wędrówki bywa często odwiedzany przez turystów, choć trzeba pamiętać, że ze względu na zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych – bywa kapryśny. W jego sąsiedztwie znajdziemy wiele znakowanych pieszych tras prowadzących na wierzchołek Pasma Babiogórskiego. Tę sytuację dobrze obrazuje turystyczna mapa Beskidu Żywieckiego gdzie niebieskim pinem zaznaczyłem miejsce dojazdu autobusu, który dotrze tam od strony Zawoi. Planując trasę wędrówki należy uwzględnić dyspozycję czasową w ilości 9 godzin oraz miejsce powrotu usytuowane na parkingu na Przełęczy Krowiarki. Można również uwzględnić możliwość opuszczenia autobusu przed dojazdem do miejsca docelowego na dogodnej dla kierowcy zatoce przystankowej. Biorąc te okoliczności pod uwagę proponuję poniżej kilka wariantów spacerów, które mogą być sugestią do dalszych kompilacji.
- 1. Trasa o długości 14 km, czasie przejścia 7 godz. 30 min i sumie podejść 1 210 m. Prowadzi z zatoki autobusowej z pogranicza Zawoi czarnym i zielonym szlakiem do schroniska na Markowych Szczawinach, a dalej żółtym tzw. Percią Akademików (lub Akademicką) na szczyt Babiej Góry, skąd zejście czerwonym przez Sokolicę na Przełęcz Krowiarki. Ścieżka zwana Percią Akademików ze względu na utrudnienia związane z zaleganiem śniegu jest zamykana na okres zimy (zwykle do około połowy maja). Jest to również przejście jednokierunkowe – podejściowe. Aktualności i obszerne informacje dla turystów są publikowane na stronie internetowej Babiogórskiego Parku Narodowego. Szczegóły trasy tutaj. Perć Akademików została udostępniona w tym roku już od 24 kwietnia, ale gdyby pojawiły się niekorzystne warunki terenowe lub atmosferyczne, wówczas ze schroniska na Markowych Szczawinach można kierować się na szczyt przez Przełęcz Brona. Szczegóły tutaj.
- 2. Trasa o długości 13 km, czasie przejścia 6 godz. 30 min i sumie podejść 1 070 m. Jest alternatywą skracającą wariant nr. 1 przez rezygnację z podejścia do schroniska od Zawoi Markowe. Szczegóły tutaj. Pozostałe okoliczności związane z przejściem Percią Akademików jak wyżej.
- 3. Trasa o długości 14,3 km, czasie przejścia 6 godz. 10 min i sumie podejść 730 m. Klasyczne przejście niemal bez podejść do schroniska skąd stromo na Przełęcz Brona i szczyt Babiej Góry. Zejście na Przełęcz Krowiarki przez Sokolice. Szczegóły tutaj. W zależności od upodobań, zastanych i prognozowanych warunków oraz momentu dotarcia do schroniska, można tę trasę przejść w odwrotnym kierunku.
Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Dokładna godzina wyjazdu z miejsca postoju na Przełęczy Krowiarki zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu. Proszę o sprawdzenie potwierdzenia zarezerwowanego miejsca w autobusie, które każdemu z wyjeżdżających przekazuję SMS-em.
Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji miejsc jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.