Pięć lat temu odwiedziliśmy Beskid Sądecki, wędrując ze Szczawnicy przez Przehybę, z ciekawością spoglądając na górskie masywy, rozciągające się dalej na wschód. Przyszła w końcu pora, żeby poznać bliżej i tę krainę. Analizując mapę dostępną tutaj, wybraliśmy miejsca początku i końca takiej wycieczki w Rytrze oraz Piwnicznej. Z kilku wariantów przejść łączących te dwa miasteczka, wybrano trzy trasy, zróżnicowane długością, wysiłkiem i czasem spaceru, na który można było przeznaczyć ok 9,5 godziny.
- 1. Trasa o długości ok. 13 km. Mapowy czas przejścia ok. 4 godzin – Rytro, Kordowiec, Niemcowa (szlak czerwony), Kamienny Groń, Piwniczna Zdrój (szlak żółty) – profil. Do odjazdu autobusu starczyło jeszcze czasu na zwiedzanie Piwnicznej.
- 2. Trasa o długości ok 26,5 km. Czas przejścia ok 7,5 godziny – Rytro, Przehyba (szlak niebieski), Radziejowa,Wielki Rogacz, Niemcowa (szlak czerwony), Piwniczna Zdrój (szlak żółty) – profil. Tę trasę można było modyfikować skracając o ok. 2 godziny, w wariancie przejścia z niebieskiego na żółty szlak pieszy z pogranicza Rytra, kierując się na Wielki Rogacz przez Jaworzynę i Przełęcz Maćkowską.
- 3. Trasa o długości ok. 32 km. Teoretyczny czas przejścia ok. 9,5 godziny – Rytro, Przehyba (szlak niebieski), Radziejowa, Wielki Rogacz (szlak czerwony), Obidza (szlak niebieski), Eliaszówka , Świni Groń, Piwniczna Zdrój (szlak zielony) – profil. Ta propozycja skierowana była do wytrawnych piechurów i możliwa do realizacji przy optymalnych warunkach terenowych i korzystnej pogodzie, jaka panowała w Beskidzie Sądeckim przez cały dzień naszej wycieczki.
Urządzenia gps, nawigujące i rejestrujące pokonaną drogę, wygenerowały dla wariantów pierwszego i trzeciego ślady widoczne na mapie oraz raport dokumentujący przejście 32-kilometrowej, opcji ze spacerem po Piwnicznej.
Patrząc wnikliwie na mapę, z zainteresowaniem spotkał się również wariant przejścia na wschodni brzeg Popradu, by stamtąd powędrować do Piwnicznej przez Halę Pisaną. Mimo upału, pogoda zachęcała do długiego spaceru, pozwalając na kontemplowanie interesujących pejzaży i przyrodniczych ciekawostek. Zaowocowało to bogatą galerią fotografii dokumentujących wycieczkę, do której zapraszam, tłumacząc się, że tym razem, nie mając towarzyszy wędrówki moje fotki rejestrowały jedynie napotkane krajobrazy. Te zaś, cieszyły oczy, budując dogodny klimat dialogu z samym sobą.
Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA przygotowuje jedynie logistyczną formułę wycieczki, związaną z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.
Dla użytkowników nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras, oraz mapę dla programu TwoNav. Oryginalne arkusze mapy topograficznej okolic trasy dla TwoNav’a, można pobrać bezpłatnie z serwera dystrybutora programu. Procedura wymaga mejlowej rejestracji i wyboru z mapy mozaikowej Polski żądanych fragmentów. W tym wypadku są to : POLAND_TOPO_ 18-05-429 oraz POLAND_TOPO_18-04-452.