Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa już za nami. Wielu obiecuje sobie, że za rok znów poświęci taką, jak tę noc, na niezwykłe misterium. Na zderzenie rozterek trapiących dzisiejszego człowieka z Chrystusową Męką. Ile nauki z Golgoty usianej czternastoma stacjami pozostaje aktualnej dla nas? Dla ludzi zagonionych troską zmagań z przeciwnościami losu. Zagubionych w świecie obcych wartości. Świecie, gdzie biblijny Samarytanin jest skryty w głębokim cieniu epatujących bezmyślnym życiem idoli pospolitej propagandy. Modlitwa drogi wiodącej ku Nocy Zmartwychwstania, przebytej w mroku i ciszy jurajskich pagórków, wyzwalała refleksję nad własnym życiem. Ile dobra z niego płynie. Ile bólu przysporzyło drugiemu człowiekowi. Nikt nie jest bez grzechu, jak powiada doktryna katolicyzmu. Ale nie zwalnia to z woli odrzucenia zła i bycia lepszym człowiekiem. I pewnie po to, poszliśmy w tę noc. Przygotowane na stacyjne modlitwy rozważania miały obudzić odwagę pokazania światu tej przemiany. Miały również wyzwolić chęć podania dłoni bliźnim, którzy błądzą. Były próbą sprowokowania do bycia liderem na chrześcijańskich ścieżkach życia. Stawania się przyjacielem zagubionych, skrywając przy tym wszelką pychę o swojej doskonałości. Przebyty dystans, którego każdy z ponad czterdziestu kilometrów był paralelą wielkopostnego przygotowania do przyjęcia przesłania płynącego z Chrystusowego Krzyża i pustego Grobu, sprzyjał takim rozmyślaniom.
Niewielką grupą KKTA uczestniczyliśmy w roku ubiegłym w poprzedniej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Organizatorzy tego niezwykłego wielkopostnego misterium zapraszają na wyznaczone trasy 18-tego marca, by niemal przez całą noc w trudzie wędrówki i modlitewnej zadumie przygotować się duchowo do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Decydując się na uczestnictwo, organizatorzy proszą o zapoznanie się z formułą tego przedsięwzięcia, oraz dokonanie zapisu na wybranej trasie. Publikują również praktyczne informacje dotyczące organizacji i przebiegu tego niepowtarzalnego Nabożeństwa Pasyjnego. Spośród dwóch tras zlokalizowanych w okolicy Częstochowy, proponuję tę z Żarek na Jasną Górę – trasa Św. Pawła. Podobnie jak rok temu, do stacji kolejowej Żarki Letnisko dojedziemy pociągiem wyjeżdżającym z Częstochowy o godz. 17.40. Stamtąd przejście ok. 7 km do Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie, gdzie o godz. 20.00 rozpocznie się msza św., poprzedzająca Ekstremalną Drogę Krzyżową. Po mszy św. w Sanktuarium Leśniowskim ok. godz. 21.30 wyruszymy na trasę. Do Klasztoru Jasnogórskiego dotrzemy ok. 6-tej rano. Swój udział w EDK zapowiada ks. Jacek, więc stworzymy pewnie klubową grupę.
Osoby, które nie dokonają zapisu, ale zdecydują się na udział w EDK mogą to uczynić, ale organizatorzy nie zapewniają im wcześniej przygotowanych drukiem materiałów (broszura z mapą, opisem trasy i rozważaniami Męki Pańskiej na każdej ze stacji – materiały te można indywidualnie pobrać ze strony EDK i wydrukować)