Festiwal Kolęd i Pastorałek „Michalel” 2007 już za nami. Składamy z głębi serca serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy się przyczynili się do realizacji tego wydarzenia. Robert, Gosława, Kacper, Jędrek, Cisiu, Krzysztof, Andrzej, Krzysztof, Karol, Karol, Adam, Piotrek, Kasia, Mateusz, Chlądziu, Marta, Marcin, Kamil, Piotrek i wielu, wielu innych wiedzą ile to kosztuje pracy. Każda najmniejsza cząstka waszego życia nie poszła na marne. To Bóg kieruje waszymi sercami, aby rozgłaszać Dobrą Nowinę o Zbawieniu. To On zapisuje wszystko w Księdze Życia. Jeśli choć w jednej osobie uczestniczącej w Festiwalu zapłonęła iskra miłości i dobroci, jeśli ktoś poczuł się szczęśliwy, to możecie być dumni z tego, że przybliżyliście tej duszy kawałek nieba.
ks.j.
Krótkie reminiscencje wraz z dokumentacją fotograficzną poniżej (odsyłacz „czytaj dalej„)
Kolędy w polskiej tradycji i dziejach narodu zawsze stanowiły o przywiązaniu do wartości, które spajały pokolenia i burzyły mury wrogich ideologii. Gdy traciliśmy wolność dodawały otuchy. Gdy ją odzyskiwaliśmy, napełniały serca wiarą i nadzieją. Ta nadzieja na lepszy świat płynęła i płynie do dzisiaj wraz z ewangelicznym przesłaniem naszego Zbawcy, który jak wyśpiewujemy przybył do nas drogą ludzkiego cierpienia, z ubogiej betlejemskiej stajenki. Chłodnej, biednej, pełnej niewygód, lecz promieniującej miłością. To wartość, która pozwala polskim kolędom trafiać wprost do serca, by tam dziecięcą wiarą kruszyć skorupę obojętności i dystansu w relacjach z Bogiem i ludźmi.
Nie sposób opisać wszystkie zaprezentowane interpretacje, bo każde wykonanie było twórczym zmierzeniem się z pięknem muzyki i liryką słowa. Członkom jury nie łatwo było podjąć sprawiedliwą i wyważoną decyzję o przyznaniu tej jednej, jedynej nagrody. Jednogłośnie postanowili uhonorować wyróżnieniami kolędowe interpretacje Sylwii Hreczańskiej, Miry Maludzińskiej, Doroty Napieraj, Eweliny Długosz, Igi Komorowskiej i Marcina Imiołczyka. Gdy przyszło do podjęcia finalnej decyzji o wręczeniu zwycięzcy statuetki MICHAELA 2007, usłyszeliśmy salomonowy wyrok. Dzięki szczodrości autorki i darczyńcy głównej nagrody a także kobiecej zapobiegliwości fundatorki, na scenie pojawił się drugi, równie piękny, cyzelowany w ceramicznym tworzywie, bliźniaczy Św. Michał Archanioł. Obdarowano i nagrodzono zatem dwoje laureatów tegorocznej edycji festiwalu a zostali nimi Schola Młodzieżowa pod muzycznym kierownictwem s. Klary oraz Natalia Kocińska. Swój werdykt jurorzy uzasadnili oceną umiejętności wokalnych wykonawców oraz walorami interpretacyjnymi wykonanych kolęd. Głosowali sercem i z serc zrodziła się potrzeba nagrodzenia dwóch wykonań. Zróżnicowanych brzmieniem i temperamentem, lecz barwnie malujących indywidualności laureatów.
Impreza, która kolejny raz połączyła inicjatywy parafii Św. Michała Archanioła i blachowniańskiego Miejskiego Domu Kultury pozostanie zapewne w pamięci wszystkich tych, którzy w niej licznie uczestniczyli. Gdyby nie zaangażowanie, talenty muzyczne i organizacyjne ks. Jacka Michalewskiego, Karola Ostolskiego i Roberta Glińskiego oraz przychylność i pomoc włodarza naszej parafii ks. Proboszcza Andrzeja Walaszczyka, byłoby niezwykle trudno zamarzyć o takim jej przebiegu. Światło, dźwięk, konferansjerka sprawnie prowadzona przez Katarzynę Kwiatkowską i Piotra Maludzińskiego, dopełniły profesjonalnego obrazu tego przedsięwzięcia. Żal było się rozstawać, choć żegnamy się tylko na rok, by ponownie podjąć wyzwanie o zdobycie MICHAELA. Tym razem 2008. A nam , słuchającym cóż pozostanie ? Radość, że ci najmłodsi i trochę starsi gdy zasiądą jako ojcowie i matki przy wigilijnym stole, zaśpiewają z miłością i wiarą. Nie myśląc jak na to patrzeć będzie liberalna Europa, w której szkołach, co nie daj Boże, może nie być już miejsca na tę radość z Bożego Narodzenia. Wierzymy, że nasze polskie kolędy strzec będą mocno wiary, przywiązania do tradycji ojców i zrozumienia wielkiej wagi bożej miłości człowieka.
Zatapiając myśli w blasku wigilijnej świecy, której płomień zamigocze rytmem dzwonów wołających na Pasterkę, powrócimy do trosk codzienności . Zwrócimy oczy w puste przestrzenie po tych co odeszli i może usłyszymy tęskne kolędowe wołanie, jak te krakowskiego poety, ubrane w piwniczną atmosferę skrytą cieniem kapelusza Śp. Piotra :
A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie,
Uwierzymy kolejny raz
I choć przygasł świąteczny gwar,
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
Wbrew tak zwanej ironii losu.
Przyjdź na świat
Żeby zająć wśród nas, puste miejsce przy stole.
W festiwalu udział wzięli :
1. część konkursowa : Cisianki, Sylwia Hreczańska, Chór Parafialny, zespół dziecięcy s. Klary, Dorota Napieraj, Schola Młodzieżowa s.Klary, Mira Maludzińska, Schola Dziecieca s.Agnieszki, Ewelina Długosz, Iga Komorowska, Ntalia Kocińska, Marcin Imiołczyk, Kamila Gruca, Weronika Kwec, Blachowianki
2. zaproszeni wykonawcy : Karol Ostolski, Krzysztof Drynda, Coverband Krzyk
www.domkultury.gre.pl oraz Katolicki Klub Turystyki Aktywnej www.kkta.pl