Niedzielny relaks z rowerem – 27.09.2015 r.

W pierwszą jesienną niedzielę zaprosiliśmy z prezesem OSiR Blachownia Jackiem Chudym, na rowerową przejażdżkę wokół Aleksandrii. Mamy tę miejscowość tuż za miedzą, ale zdołaliśmy dotrzeć do miejsc, które kryją ciekawostki i nie są powszechnie znane. Było można również poznać interesujące wątki historyczne i  nacieszyć oczy widokami pogodnej jesieni. By rozbudzić trochę ciekawości u tych, którzy z nami nie pojechali dodam, że odwiedziliśmy Cztery Kopy, Bagno w Korzonku, Bagna w Pohulance, Pajdową Górę, oraz krajoznawczo-przyrodniczy szlak pieszy, wyznaczony kilka lat temu przez Krzysztofa Świtalskiego i przedstawiony na mapach turystycznych Gminy Konopiska. Trasa wycieczki liczyła ok. 27 kilometrów.
Wyruszyliśmy z parkingu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni gdzie było można skorzystać ze sprzętu oferowanego przez wypożyczalnię rowerów „Rodzinne Dwa Kółka”. W galerii foto można obejrzeć zdjęcia dokumentujące tę wycieczkę.

aleksandria_stawki_min

Dla osób korzystających z urządzeń do nawigacji satelitarnej, a chcących powtórzyć tę trasę, przygotowałem do pobrania plik ze śladem zapisanym w formacie gpx.

Korzystając z okazji, chciałbym zachęcić użytkowników telefonów komórkowych z oprogramowaniem Android, do instalacji w tych urządzeniach powszechnie dostępnych programów do nawigacji w terenie. O aplikacji TwoNav wspominałem wcześniej. Obecnie polecam bardzo ciekawy, a zarazem darmowy (pozbawiony reklam) i spolszczony OruxMaps. Można go zainstalować bezpośrednio ze sklepu Google Play, lub pobrać plik instalacyjny tutaj. Najważniejszą wartością użytkową tego programu jest bezproblemowa praca z mapami wektorowymi dedykowanymi do urządzeń Garmin. Wspomniałem wcześniej o mapach opracowanych przez Krzysztofa Świtalskiego. Dla naszych okolic jest to najdokładniejsza, zawierająca najwięcej szczegółów i najlepiej geopozycjonowana mapa wektorowa, która doskonale współpracuje z Orux’em. Tę mapę można pobrać tutaj. Szukając innych źródeł, pod tym linkiem jest dostępna mapa wektorowa dla całego obszaru Polski. Jeżeli po zainstalowaniu Orux’a w telefonie katalog z mapami nie zostanie utworzony na zewnętrznej karcie pamięci, można to zmienić, dodając taki folder z przekierowaniem do niego w menu programu ścieżki dostępu. Po wskazaniu nowego folderu docelowego należy zatwierdzić zmianę dwukrotnym stuknięciem palcem w ekran.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.