Spacer na grań Małych Pienin – 21.03.2015 r.

Pieniny były już dwukrotnie celem naszego klubowego wyjazdu. Ostatni raz gościliśmy tam jesienią 2009 roku i teraz, gdy ku zaskoczeniu niektórych przyszło zmagać się jeszcze z przeciwnościami ustępującej zimy, odwiedziliśmy ponownie krainę Małych Pienin. Dogodne skomunikowanie dla transportu samochodowego i mnogość szlaków uczęszczanych przez turystów również w okresie zimowym, dało szansę zaplanowania wyjazdu nawet na czas nieprzewidywalnej pogody. Jednak aura obdarzyła nas słońcem i ciepłem. Początek spaceru miał miejsce w miejscowości Jaworki, nieopodal wejścia na zielony szlak, prowadzący przez Wąwóz Homole. Miejsce docelowe, w którym oczekiwał autobus, zostało wyznaczone w Szczawnicy, na parkingu przy Przystani Flisackiej. Patrząc na mapę, widać wiele możliwości które wykorzystano przy planowaniu spaceru, pomiędzy krańcowymi punktami spaceru. Pośród wielu wariantów mieliśmy klasyczne przejście ok 13-to kilometrową trasą prowadzącą szlakiem zielonym, podejściowym przez Wąwóz Homole, następnie  niebieskim – granią Małych Pienin i krótkim odcinkiem czerwonego, przy zejściu od schroniska Orlica do parkingu. Jej profil jest dostępny tutaj. Większość wybrała jednak zejście na Słowację,  wchodząc po trawersie Palenicy na żółty szlak odchodzący w kierunku pn-zach,  na skraj miejscowości Lesnica. Stamtąd droga do parkingu prowadziła wygodnym chodnikiem wzdłuż brzegu Dunajca. Ten wariant liczył ok. 16,3 km (profil tutaj) i wiązał się z przekroczeniem granicy. Podchodząc na Wysoką można było dostrzec, że południowe, słowackie stoki są wolne od śniegu i lodu. To sprowokowało kilkanaście osób do powzięcia decyzji o dojściu  do Czerwonego Klasztoru, skąd Droga Pienińska, wijąca się ponad 10 km wzdłuż brzegu Dunajca, kończyła swój bieg niemal w miejscu postoju autobusu. Ten wariant liczący w całości ok 27 km (profil tutaj), był wyborem bardzo atrakcyjnym, mimo trudności w wędrowce po zalodzonych ścieżkach w Wąwozie Homole oraz w sąsiedztwie Dunajca. Urocze widoki Pienin, zamknięte na horyzoncie wstęgą tatrzańskich turni,  zachęcały do fotografowania. Owoce tej przyjemności można obejrzeć w autorskich galeriach, do odwiedzenia których zapraszam.

pieniny_2015_minAutobus jak zwykle wyruszy z Częstochowy, by dotrzeć pod kościół parafialny w Blachowni przy ulicy Sienkiewicza na godzinę 5.00. Godzinę powrotu ustalimy w drodze, sugerując tym razem 9-cio godzinny czas na wędrówkę (o ile warunki na to pozwolą).

Tak, jak przy każdym wyjeździe w góry informuję, że KKTA przygotowuje i odpowiada jedynie za logistyczne przygotowanie  wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje powstałe w następstwie zdarzeń losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające poruszanie się w terenie. Można dowolnie wybrać inny, autorski wariant przejścia tak, aby zdążyć na umówiony termin i miejsce odjazdu autobusu w drogę powrotną.

Pamiętajmy, że zima w górach, nawet tych niewysokich, może przysporzyć wiele trudności, a spacer kosztować sporo wysiłku. Dlatego pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu (stuptuty). W miarę posiadania warto wziąć ze sobą kijki trekingowe, raczki turystyczne, czołówkę, sprawny telefon komórkowy z aktywnym roamingiem, gdyż będziemy się poruszać w zasięgu operatorów polskich i słowackich.

Dla użytkowników urządzeń do nawigacji turystycznej przygotowałem do pobrania zestaw śladów tras sugerowanych w opisie wycieczki, zapisanych w formacie gpx, oraz mapę dla oprogramowania TwoNav. Oryginalny arkusz  mapy topograficznej okolic trasy można pobrać bezpłatnie z serwera dystrybutora programu. Procedura wymaga mejlowej rejestracji i wyboru z mapy mozaikowej Polski żądanych fragmentów . W tym wypadku jest to : POLAND_TOPO_ 18_04_452.

 

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.