Spacer na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – 01.08.2015 r.

Korzystając z zaproszenia na kolejny tatrzański spacer, poznaliśmy podejście na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – Bystrą (2 248 m n.p.m.) . Początek i koniec wycieczki miał miejsce w słowackiej osadzie Podbanske. Zastaliśmy tam bardzo sprzyjające warunki do wędrówki, więc można było podjąć decyzję o zmierzeniu się z pętlą  o długości trasy ok 22,5 km, rozpoczynając ją spacer fragmentem Magistrali Tatrzańskiej w kierunku zachodnim (szlak czerwony), by później żółtym kontynuować wspinaczkę na Bystrą , z której nieznakowaną ścieżką dopuszczoną dla ruchu turystycznego zejść na Błyszcz, skąd czerwonym na Pyszniańską Przełęcz. Z Przełęczy zejście prowadziło Kamienistą Doliną za niebieskim szlakiem, aż do parkingu i zarazem punktu wyjścia (mapa tutaj  lub tutaj). Suma podejść wyniosła 1 558 m, a profil tej drogi można zanalizować tutaj. Raporty zapisane przez urządzenie nawigujące są dostępne tutaj lub tutaj.

Kolejny raz utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Tatry Słowackie różnią się od znanych nam Tatr ze szlaków po naszej stronie granicy. Doliny są rozleglejsze, pełne pięknie kwitnących roślin zarastających szlaki, na których rzadko można spotkać turystów. Tworzy to atrakcyjny krajobraz nieskażonej cywilizacją przyrody. Dlatego warto wybrać się również i w te zakątki Tatr, tak inne od okolic Giewontu, czy Morskiego Oka, choć i tamte są piękne. Klimat wycieczki został zarejestrowany na prezentowanych w autorskich galeriach fotografiach, do obejrzenia których zapraszam.

bystra_blyst_min

Z Blachowni autobus odjedzie jak zwykle spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, ale tym razem o godzinie 00.30. Pozwoli to, przy dojeździe dłuższym niż ostatnimi razy,  przybyć na miejsce wyjścia wcześnie rano (ok. 6.30) i praktycznie „zarwać” tylko jedną noc. Wcześniejsze dojście w górne partie Tatr jest również bardziej korzystne i bezpieczniejsze na wypadek pojawienia się popołudniowej burzy.  Gdyby komuś z osób już zapisanych na wyjazd taka opcja nie odpowiadała, proszę o pilny kontakt. Godzinę odjazdu autobusu ustalimy w drodze, zakładając 10 godzin na czas spaceru.

Tak, jak przy każdym wyjeździe w góry informuję, że KKTA przygotowuje jedynie logistyczną formułę wycieczki, związaną z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające poruszanie się w terenie . Można dowolnie wybrać inny, autorski wariant przejścia tak, aby zdążyć na umówiony termin i miejsce odjazdu autobusu. Przy przekraczaniu granicy międzypaństwowej, pamiętajmy o ważnych dla miejsca i czasu dokumentach tożsamości i ubezpieczeniu, pokrywającym ewentualne skutki finansowe akcji ratowniczej lub działań medycznych. W wysokich górach miejmy ze sobą odpowiednią odzież i obuwie oraz prowiant i napoje. Wędrując w Tatrach, musimy być przygotowani na nagłe załamania pogody (spadek temperatury nawet o ponad dwadzieścia stopni), burze i silne opady atmosferyczne. Prognoza pogody dla okolic szczytu Bystra dostępna tutaj. 

Rekomenduję wykupienie jednodniowej polisy ubezpieczeniowej np.: PZU “Wojażer” u ajenta towarzystwa ubezpieczeniowego lub poprzez aplikacje bankowości elektronicznej PKO BP, dostępne dla klientów tych banków, albo poprzez formularz na stronie internetowej Towarzystwa Ubezpieczeniowego SIGNAL IDUNA. To tylko wydatek kilku złotych, który może zapewnić pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratowniczej.

Dla korzystających z oprogramowania do nawigacji turystycznej GPS przygotowałem ślad proponowanej trasy do pobrania w pliku w formacie gpx, oraz mapę dla programu TwoNav.

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.