Spacer ścieżkami Gór Złotych – 23.01.2016 r.

Po świątecznej przerwie wybraliśmy się na pierwszy w tym roku górski treking.  Ze względu na trudne do przewidzenia warunki terenowe i pogodowe, jakich można byłoby się spodziewać w końcu stycznia, zaproponowałem w miarę łagodne szlaki sudeckiego pasma Gór Złotych. Stosunkowo łatwy dojazd i dostępność wielu wariantów tras, czyniło tę propozycję przystępną również dla pieszej, zimowej wycieczki. Miejscem wyjścia były okolice rynku w Złotym Stoku, a punktem docelowym zatoka parkingowa przy południowej pierzei rynku w Lądku Zdroju, gdzie oczekiwał autobusu. Wyznaczony tymi miejscowościami obszar spaceru można zanalizować na interaktywnych mapach Gór Złotych, dostępnych pod linkami : tutaj, tutaj, lub tutaj (na mapach polskich, do otwarcia mapy turystycznej należy wybrać warstwę SYGNATURA). Spośród wielu opcji wybrano trasy :

  • 1. Złoty Stok – Lądek Zdrój; Szlakiem żółtym (na niektórych mapach kolor szlaku zielony) do Przełęczy Pod Trzeboniem, później czerwonym przez Przełęcz Jaworową, Orłowiec, Wojtówkę do Lądka. Długość trasy ok. 17 km, czas przejścia  ok. 5 godz 30 min. Profil tej trasy jest dostępny pod tym linkiem.
  • 2. Pętla w okolicach Lądka Zdroju. Wyjście z parkingu na szlak niebieski, dochodzący do okrężnej trasy spacerowej, tzw. Drogi Solnej (oznaczenie czerwone i czerwono-białe) i dalej tą ścieżką obok ruin Zamku Karpień przez Królówkę do Sztolnych Skał, skąd (niezmiennie czerwonym spacerowym) przez Stary Zamek, Szubieniczną Górę do centrum Lądka. Długość trasy ok. 15 km, czas przejścia ok. 5 godzin. Profil tej trasy jest dostępny pod tym linkiem.

Oczekiwania na spotkanie z zimową aurą zostały spełnione. Słoneczny, mroźny i wietrzny poranek, sprowadził około południa śnieżną zadymkę, by po kilkudziesięciu minutach powrócić popołudniem w klimacie łagodnej zimy. Wyższe partie trasy przywitały nas uroczym krajobrazem ośnieżonego lasu. Białego puchu nie zalegało zbyt dużo, co nie sprawiało kłopotów w czasie wędrówki. Idąc ze Złotego Stoku liczyliśmy na jakiś punkt gastronomiczny w Orłowcu, ale okazało się to o tej porze roku jedynie marzeniem. Te oczekiwania można było spełnić jedynie w Lądku.

Pomimo niewysokich wzniesień, Góry Złote warto odwiedzić. Jak wyglądają zimą, można zobaczyć na fotografiach prezentowanych w autorskich galeriach. Przebytą trasę dla wariantu pierwszego można zanalizować przeglądając raporty z programu nawigacyjnego (tutaj lub tutaj), z wyłączeniem końcowego odcinka po przekroczeniu 17,5 km, który był już tylko spacerem po Lądku Zdroju.

ladek__2016_min

Pozostałe informacje z zaproszenia na wyjazd

Mnogość szlaków i ścieżek spacerowych daje obu wariantom dodatkowe opcje wydłużenia, bądź skrócenia wycieczki. W razie znacznych opadów śniegu praktycznie dostępną będzie opcja 2-ga, z ewentualnymi korektami. Ze względu na zimową porę, proszę pamiętać o starannym doborze odzieży, obuwia i ekwipunku do panujących warunków. Pomocnym mogą się okazać nawet proste raczki zakładane na buty, kije trekingowe, stuptuty, czołówka.

Wyjedziemy z Blachowni, spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godz. 5.00, kierując się tym razem na Opole. Godzinę powrotu z Lądka Zdroju ustalimy w drodze.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji własnych wyborów i niezależnie podejmowanych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze trasy spaceru. Można wybrać własne warianty, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.

Dla osób korzystających z urządzeń do nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras, zapisane w formacie GPX,  oraz mapę dla programów TwoNav i OruxMaps. Pobierając (po zalogowaniu) bezpłatne mapy topograficzne Polski, z serwisu dystrybutora programu TwoNav (tutaj), należy wybrać „kafelek” o indeksie : POLAND_TOPO_10_08_352.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.