Na pierwszą, tegoroczną jesienną wędrówkę, wybraliśmy się w Pieniny. Oczekiwania na spotkanie z pięknymi krajobrazami, rozpościerającymi się ponad korytem Dunajca, ubarwionymi dodatkowo kolorami nadchodzącego października, spełniły się z nawiązką. Z propozycji przejścia z Czorsztyna do Krościenka, przez wspaniałą widokowo Sokolą Perć, a po drodze : Trzy Korony i Sokolicę, skorzystali wszyscy, choć mniej cierpliwi na widok niemal godzinnej kolejki zastanej pod platformą widokową wzniesioną na najwyższym szczycie Pienin, rezygnowali z czekania . Trasa liczyła, niespełna 19 km, nie stwarzając problemów z jej przebyciem nawet niezbyt doświadczonym turystom. Dojechaliśmy pod starannie zakonserwowane ruiny zamku w Czorsztynie, skąd po zwiedzeniu tego obiektu, wyruszyliśmy na spacer w niezwykle malowniczy świat Polskich Pienin. Atrakcyjność napotkanych pejzaży, oraz bogactwo przyrody, zarejestrowały fotografie zamieszczone w autorskich galeriach, do obejrzenia których zapraszam.
Z zaproszenia na wyjazd :
Autobus dowiezie nas na parking pod ruiny zamku w Czorsztynie, skąd po ewentualnym zwiedzaniu zamku wrócimy ulicą Zamkową do zbiegu z niebieskim szlakiem pieszym, skąd przez przełęcze : Osice, Trzy Kopce, Szopkę, Trzy Korony, Zamkową Górę, Czerteź, Czertezik dotrzemy na Sokolicę, a stamtąd po zejściu na Przełęcz Sosnów i zmianie znaków szlaku na zielone, dojdziemy do centrum Krościenka. Autobus będzie oczekiwał na parkingu przy kościele Wszystkich Świętych. Trasa nie jest zbyt wymagająca, charakteryzując się sumą podejść ok. 850 m (zejść – 980 m) i czasem przejścia 6 godzin. Szczegóły dostępne tutaj lub tutaj. Mapa podpowiada, że można końcowej fazie istotnie skrócić trasę spaceru, wchodząc na Przełęczy Szopka na żółty szlak, kierując się nim bezpośrednio do Krościenka. Jednak wówczas nie odwiedzimy najciekawszego odcinka Sokolej Perci. Kolejnym wariantem jest rozpoczęcie spaceru z miejsca postoju autobusu w Krościenku i wytyczenie pętli szlakami : żółtym, niebieskim i zielonym. Przy proponowanych trasach nie napotkamy schronisk, ale będzie można skorzystać z wiat turystycznych i ławek.
Autobus wyjedzie z Blachowni spod kościoła parafialnego przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 4.30. Godzinę odjazdu z Krościenka ustalimy w drodze, zakładając ze względu na dość długi dojazd dziewięciogodzinny postój.
Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu. Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.
Korzystający z nawigacji turystycznej GPS mogą pobrać pliki ze śladem proponowanej trasy oraz mapą kompatybilną z aplikacjami OruxMaps i TwoNav.