Odwiedziliśmy przed dwoma laty Góry Choczańskie, a w roku ubiegłym Małą Fatrę. W sąsiedztwie tych górskich pasm Karpat leży Wielka Fatra. Tam wybraliśmy cel kolejnego wyjazdu na Słowację, kierując się na szlaki prowadzące na Grzebień Wielkiej Fatry. Początkiem spaceru było miejsce opisane na mapie jako Vysna Revuca, leżące na obrzeżu miejscowości Liptovske Revuce. Aby je odnaleźć, po otwarciu linka do mapy wybieramy z jej menu „Velka Fatra a Choc” i powiększamy obraz, aż do wyświetlenia się warstwy mapy turystycznej z przebiegiem szlaków. Następnie przesuwamy wyświetlony obraz w kierunku wspomnianych wcześniej miejsc ( położenie na północ od Bańskiej Bystrzycy). Miejsce wyjścia i powrotu zostało wyznaczone w Vysnej Revucy i jak widać z mapy, można było stamtąd zatoczyć trzy pętle o różnej długości i skali trudności.
- Trasa 1 – długość ok 26 km, czas przejścia ok 9 godzin. Suma podejść 1 315 m. Przebieg : Stredna Revuca – S. pod Cernym kamenom – S. Ploskej – Ploska – Kysky – Ostredok – Krizna – Rybovske s. – Sucha Dolina – Vysna Revuca. Profil tutaj.
- Trasa 2 – długość ok. 22 km, czas przejścia 7 godz 45 min. Suma podejść 1 272 m. Przebieg : Vysna Revuca – S. Ploskej – Ploska – Kysky – Ostredok – Krizna – Rybovske s. – Sucha Dolina – Vysna Revuca. Profil tutaj.
- Trasa 3 – długość ok 14 km, czas przejścia 5 godzin. Suma podejść 853 m. Przebieg : Vysna Revuca – Zelena Dolina – Kysky – Ploska – Sedlo Ploskej – Vysna Revuca (odwrotny kierunek przejścia do dwóch wcześniejszych propozycji). Profil tutaj. Trasę tę można zmodyfikować dokładając ok 2,6 km drogi, oraz 1,5 godziny, o dojście do schroniska Chata pod Borisovom – profil tutaj.
Pierwszy wariant, ze względu na dość późny przyjazd, nie spotkał się z zainteresowaniem. Natomiast drugi, pokonała liczna grupa, mieszcząc się bez kłopotu w wyznaczonym czasie. Szczegóły tego przejścia zarejestrowane programem do nawigacji GPS można zanalizować tutaj. Po pokonaniu malowniczych leśnych ścieżek, prowadzących stromo w partie grzbietowe, szlaki wchodzą w trawiaste przestrzenie rozległych polan, z których rozciągają się widoki podobne do tych z bieszczadzkich połonin. Ale co ciekawe, w skali zdecydowanie większej i na horyzoncie zamknięte niemal niezliczonymi wierzchołkami sąsiednich wzniesień i górskich pasm. Wędrujący po Wielkiej Fatrze turysta jest zatopiony w przyrodzie, będąc skutecznie odizolowanym od dobrodziejstw cywilizacji. Wyznaczone oznakowaniem szlaki turystyczne, są stosunkowo łatwe do pokonania. Trudności mogą wynikać z warunków atmosferycznych i braku schronisk, choć wariantowo można dotrzeć do Chaty pod Borisovom, z czego skorzystała grupa, która pokonała trzecią opcję wycieczki. Szlaki mniej uczęszczane są w niższych partiach pozarastane, sprawiając wrażenie terenów rzadko odwiedzanych przez człowieka. W takich miejscach nietrudno nie przyznać racji komunikatom Horskiej Sluzby, ostrzegających turystów przed możliwością spotkania z niedźwiedziem. Nie dane nam było przeżyć takich emocji. W zamian, spotkaliśmy bardzo przyjaznych Słowaków, wiodących humorystyczny spór o narodową przynależność Janosika oraz kultywujących pokoleniową tradycję Liptowian, świętujących urodziny sąsiadów. Resztę dopowiedzą fotografie, prezentowane w autorskich galeriach, do obejrzenia których zapraszam.
Z Blachowni wyjedziemy spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godz. 4.00. Godzinę powrotu ustalimy w drodze, zakładając jak zwykle 9 godzin na czas wędrówki.
Tak, jak przy każdym wyjeździe w góry informuję, że KKTA przygotowuje i odpowiada jedynie za logistyczną sferę wycieczki, związaną z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające poruszanie się w terenie. Można dowolnie wybrać inny, autorski wariant przejścia tak, aby zdążyć na umówiony termin i miejsce odjazdu autobusu w drogę powrotną. Przy wyjeździe poza granice RP, tak jak w tym wypadku, proszę pamiętać o zabraniu ze sobą aktualnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport) oraz pieniędzy na niezbędne wydatki ( na Słowacji w walucie EUR). Rozsądek nakazuje również zawrzeć na ten dzień polisę ubezpieczeniową, na wypadek pokrycia kosztów następstw nieprzewidzianych zdarzeń (akcja ratownicza, pomoc medyczna itp). Wybieramy się na szlaki o zróżnicowanej skali trudności, gdzie mimo naszej najlepszej woli i przygotowania, mogą mieć miejsce nieprzewidywalne zdarzenia. Można w tym aspekcie skorzystać min. z oferty PZU Wojażer. Proszę również pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej odzieży chroniącej przed nagłymi zmianami pogody i temperatury powietrza oraz napojów i pożywienia.
Prognozę pogody dla miejsca dojazdu można śledzić tutaj.
Użytkownicy sprzętu do nawigacji turystycznej GPS mogą pobrać :
- mapę dla oprogramowania TrekBuddy
- mapę dla oprogramowania TwoNav
- ślady tras w uniwersalnym formacie „gpx”