Z Jarnołtówka w Góry Opawskie – 21.03.2020 r. – wyjazd odwołany

 

Niestety, zagrożenie epidemią, o której wspominałem kilkanaście dni temu, staje się coraz poważniejsze. Wsłuchując się w komunikaty i zalecenia płynące z agend rządowych oraz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także jako wyraz osobistej odpowiedzialności i obywatelskiej troski o wspólne dobro, zdecydowałem o odwołaniu wyjazdu. Nie jestem w stanie w tej chwili wskazać daty jego przełożenia.  Chciałbym również poinformować, że sugerowane kolejne wyjazdy : kwietniowy i majowy, mimo potwierdzonych rezerwacji miejsc w autobusie, zostają zawieszone. Gdyby doszły do skutku w planowanych lub innych terminach, listy zgłoszeń będą ponownie potwierdzane. Mam nadzieję, że ten krok spotka się ze zrozumieniem.

Zawartość wpisu z pierwotnego zaproszenia :

Kalendarzowa wiosna będzie miała swój początek 21 marca i tę datę wyznaczmy na termin kolejnego wyjazdu na górską rekreację. Mam nadzieję, że zalecenia epidemiologiczne nie przeszkodzą tym planom, co jak zwykle potwierdzę na kilka dni przed wyjazdem. Co do stabilizacji w pogodzie, jeszcze sporo znaków zapytania, więc wybierzmy góry niezbyt wysokie i stosunkowo nieodległe. Proponuję za cel spaceru – mimo że już raz tam gościliśmy – Góry Opawskie. Od poprzedniego wyjazdu minęło osiem lat i jak zwykle warto skonfrontować ten upływ czasu z obserwacją zaszłych zmian, bądź wybrać do odwiedzenia miejsca jeszcze nie poznane. W roku 2012 ten rejon Sudetów przywitał nas piękną, mroźną zimą. Czy i teraz sprosta oczekiwaniom kalendarza oferując uroki wczesnej wiosny ? – zobaczymy. Spójrzmy na mapę, kierując uwagę na niewielką miejscowość Jarnołtówek, dokąd dotrzemy i gdzie autobus pozostanie na całodzienny postój. Wyruszając stąd można zaplanować kilka ciekawych tras, zarówno nie przekraczając granicy z Republiką Czeską, albo po jej przejściu, prowadzących do miasteczka Zlate Hory. Każdy z tych wariantów możne prowadzić przez najwyższy szczyt pasma, zwany Biskupią Kopą. Dodatkowym powodem tak wyznaczonej marszruty jest okazja odpoczynku w przyjemnym schronisku, które napotkamy pod kopułą szczytową. Biorąc to pod uwagę, proponuję rozważyć cztery przykładowe trasy, które dodatkowo można ze sobą kompilować lub modyfikować.

  • 1. Przez Zlate Hory – 11 km, suma podejść 580 m, czas przejścia 3,5 godziny (szczegóły, do wydruku)
  • 2. Przez Zlate Hory – 15 km, suma podejść 730 m , czas przejścia ok. 5 godzin (szczegóły, do wydruku)
  • 3. Przez Pokrzywną – 18 km, suma podejść 950 m, czas przejścia ok. 6 godzin (szczegóły, do wydruku)
  • 4. Przez Zlate Hory i Pokrzywną – 19 km, suma podejść 870 m, czas przejścia ok. 6,5 godziny (szczegóły, do wydruku)

W zależności od zastanych na miejscu warunków, zdecydujemy o wyborze opcji czasowej związanej z regulaminem czasu pracy kierowcy (postój 9 godzin lub sumarycznie 15-to godzinny dzień pracy).

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza autobus odjedzie o godzinie 5.30, kierując się w stronę OpolaGodzinę wyjazdu w drogę powrotną ustalimy przed opuszczeniem autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie, pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na fotograficzną rejestrację wizerunku i inne przedstawione tam warunki. Tym razem trasa może prowadzić poza granicę Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj.

gory_opawskie_2020_minDla korzystających z turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania pliki ze śladamiproponowanych tras, oraz z mapą, kompatybilną min. z aplikacjami : OruxMaps i TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.