Z Koniakowa do Wisły – 12.03.2016 r.

Korzystając z podpowiedzi Michała, zaproponowałem tym razem spacer z Koniakowa do Wisły (mapa tutaj lub tutaj). Autobusem dojechaliśmy do osady Koniaków Ochodzita, skąd niebieski szlak poprowadził przez Przełęcz Koniakowską w Pasmo Baraniogórskie. Następnie kombinacją szlaków : czarnym i czerwonym dotarliśmy na Stecówkę. Tam była szansa na  odpoczynek w schronisku. Kilkadziesiąt metrów przed nim, można było obejrzeć postępy w odbudowie zniszczonego pożarem w 2013 roku kościółka, który obecnie czeka już chyba tylko na konsekrację. Idąc ze Stecówki przez Przełęcz Szarcula jst niedaleko do Kubalonki, gdzie znów można było chwilę posiedzieć pod „barowym dachem”, co przy pogodzie, jaką zastaliśmy, miało swoje dobre strony. Niestety na te złe złożyły się mgła i mżawka, co pozbawiło nas przyjemności oglądania górskich pejzaży. Pogodę niestety trzeba polubić taką, jaka się przydarzy i przy tym znaleźć jeszcze pozytywne aspekty zastanej rzeczywistości. Dla wędrujących po górskich szlakach taki stan ducha to nic nadzwyczajnego. Przecież prawie zawsze można znaleźć jakieś pozytywy. Wracając zatem do spaceru, z Kubalonki do Wisły Głębce, pozostał do pokonania niewielki, końcowy fragment drogi, która w całości liczyła niespełna 18 km i wbrew dotychczasowym doświadczeniom zebranym na górskich spacerach, miała charakter trasy zejściowej (suma podejść – 471 m, zejść 777 m. Profil tutaj). Pogoda nie sprzyjała fotografującym. Jednak mimo tych przeciwności, choć skromniej niż zwykle, ale i tym razem możemy zaprosić zainteresowanych do obejrzenia galerii dokumentujących, tę chyba już ostatnią w tym sezonie zimową wycieczkę.

wisla__2016_min

Dla archiwalnego porządku, pod linkiem czytaj dalej pozostawiam treść wpisu z zaproszenia na wyjazd. Jest w nim jeszcze jeden wariant trasy, który tym razem nie spotkał się z zainteresowaniem. Myslę jednak, że warto wrócić do tej propozycji jesienią. 

Z zainteresowaniem odebrałem – tym razem od Pawła, kolejną propozycję spaceru, którego początek miałby miejsce na docelowym parkingu autobusu. Stamtąd należałoby wrócić drogą ok. 500 m do szlaku żółtego, po czym zielonym dojść na Przełęcz Kubalonka, gdzie w razie potrzeby byłaby możliwość skorzystania z oferowanych tam usług gastronomicznych. Na Przełęczy wejście na czerwony, Główny Szlak Beskidzki i przez Kiczory, Stożek (tutaj możliwość odpoczynku w schronisku) dojście do szlaku żółtego. Z żółtego przejście na niebieski, który należałoby opuścić przy Krzkowskiej Skale, schodząc dalej w kierunku Wisły Głębce drogami osiedlowymi bez znaków turystycznych. Najpierw ulicą Spokojną, a w końcowym fragmencie krótkimi odcinkami ulic Turystycznej i Kopydło (mapa tutaj). Ta trasa wymagałaby korzystnych warunków terenowych i wydatkowania nieco więcej wysiłku, gdyż liczy ok 20 km., przy sumie podejść 725 m (zejść – 737 m). Jej profil jest dostępny tutaj. Orientacyjny czas przejścia to ok. 6 godz 15 min. Porównanie profilów obu tras można zanalizować tutaj.

Ze względu na zimową porę, proszę pamiętać o starannym doborze do panujących warunków odzieży, obuwia i ekwipunku. Pomocnym mogą się okazać nawet proste raczki zakładane na buty, kije trekingowe, stuptuty, czołówka.

Wyjedziemy z Blachowni, spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godz. 5.00. Godzinę powrotu z Wisły ustalimy w drodze.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze trasy spaceru. Można decydować na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.

Dla osób korzystających z urządzeń do nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras, zapisane w formacie GPX,  oraz mapę dla programów TwoNav i OruxMaps. Pobierając (po zalogowaniu) bezpłatne mapy topograficzne Polski, z serwisu dystrybutora programu TwoNav (tutaj), należy wybrać „kafelek” o indeksie : PLAND_TOPO_14_05_425.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.