Góry Opawskie – 23.10.2021 r.

Ostatnim, planowanym w marcu 2020 roku wyjazdem, który nie został zrealizowany z powodu restrykcji związanych z epidemią, był projekt wędrówki na Biskupią Kopę w Górach Opawskich. Powróćmy do tej propozycji, choć w nieco zmienionej formule. Z jednej strony ograniczając trasę spaceru do terenów położonych po polskiej stronie granicy, a z drugiej – wzbogacając sferę poznawczą o odwiedzenie leżącego przy drodze dojazdu Prudnika. Chwila postoju w tym małym miasteczku da możliwość poznania miejsca rocznego pobytu w więziennym reżimie, nie tak dawno uznanego przez Kościół Katolicki za błogosławionego ks. kard,. Stefana Wyszyńskiego. Będziemy mieli okazję wstąpić do Franciszkańskiego Sanktuarium św. Józefa, gdzie w dawnej celi więziennej utworzono izbę pamięci Błogosławionego. Co więcej, do tego miejsca dotrzemy wspólnie z naszym kapelanem i założycielem KKTA – ks, Jackiem Michalewskim, który we wzniesionej nieopodal świątyni kaplicy zwanej Grotą Lurdzką, odprawi Mszę św. Zwykle, w którąś z jesiennych sobót spotykaliśmy się na eucharystii przy kapliczce św. Huberta nad naszym źródełkiem, by w ten sposób podsumować i podziękować za kolejny rok aktywności. Tym razem uczynimy to tutaj – w Prudniku. Życzyli byśmy sobie, by to symboliczne zakończenie letniego sezonu, którego praktycznie nie było, stało się powrotem do normalności. Z Prudnika, razem z grupą ks. Jacka dojedziemy do Pokrzywnej, skąd wyruszymy na Biskupią Kopę pętlą, którą można zanalizować tutaj.  Linkowana mapa szacuje długość trasy na ok. 15 km, przy sumie podejść 616 m i czasie przejścia w granicach pięciu godzin. Na szlaku napotkamy schronisko, więc pobyt w nim trzeba będzie doliczyć do marszruty. Wyjazd planujemy zrealizować w trybie 15-to godzinnego czasu pracy kierowcy, co umożliwi postój w Prudniku, ale nałoży dyscyplinę na punktualny powrót do autobusu, który pozostanie po przyjeździe do Pokrzywnej w tym samym miejscu. Z Blachowni wyjedziemy jak zwykle z pod kościoła parafialnego przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowana trasa stanowi jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

gory_opawskie_2021_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Rajd rowerowy w Gminie Przystajń – 18.09.2021 r.

Urząd Gminy Przystajń i przyjaciele długoletniego jej sekretarza śp. Bogusława Leszczyńskiego, zapraszają na rajd rowerowy poświęcony jego pamięci. Wszystkie informacje są zamieszczone na stronie internetowej Urzędu.

rajd_rowerowy_20210918_minJeżeli pogoda nie zniweczy tego planu, z Blachowni wyjedziemy o godzinie 8.00, z parkingu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. Proponuję dojazd do Przystajni oraz powrót trasą, jak na linkowanej tutaj mapie.

Niepokój związany z pogodą, był zbyteczny. Mogliśmy spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi i znajomymi z rowerowych wycieczek. Powspominać jakże niedawne czasy, gdy z Bogusiem przemierzliśmy kilometry tras, docierając do ciekawych miejsc, do których nas prowadził . Pozostanie na zawsze w pamięci budząc wspomnienia nie tylko przy cmentarnej mogile, ale przy każdej kapliczce  z „Nepomukiem”, którą napotkamy na rozstajach dróg, czy przy rzecznych przeprawach. Bardzo dziękujemy organizatorom rajdu za serdeczne przyjęcie i profesjonalne przygotowanie imprezy. Zdjęcia zamieszczone w galerii dokumentują to wydarzenie.

rajd_rowerowy_20210918_1_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z OSiR-em w Beskidy – 02.10.2021 r.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni zaprasza w sobotę, 2 października na wyjazd do Brennej. Oferta skierowana jest do mieszkańców Gminy Blachownia, ale w miarę wolnych miejsc w autobusie, również do zainteresowanych spoza Blachowni. Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronie internetowej OSiR-u.

brenna_osir_2021_minGalerię zdjęć z wędrówki w okolice Brennej można obejrzeć otwierając ten link. Dokumentują trasę prezentowaną tutaj.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Zakopane – 11.09.2021 r.

Zakopane, z dobiegającymi do jego granic szlakami turystycznymi, stanowi doskonałe miejsce niemal dla wszystkich pragnących posmakować wysokogórskiej przygody. Gdy dodatkowo sprzyja pogoda, a dowolność wyboru wędrówki nie stwarza ograniczeń, można w pełni zrealizować poczynione plany i poczuć pełnię satysfakcji z aktywnie spędzonego dnia. Zapewne takim właśnie czasem była była sobota  11 września i bez wątpienia bardzo wielu turystów tak myśląc, postanowiło dotrzeć pod Tatry. Stąd jedynym dyskomfortem towarzyszącym spacerom był tłok na szlakach, a czasem – jak przy podejściu na Giewont, długie oczekiwanie w kolejce. Mimo tej niedogodności, dało się posmakować pięknych tatrzańskich pejzaży, o czym świadczą zamieszczone w autorskich galeriach fotografie.

zakopane_2021_min_1 Czytaj dalej

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe