„Ścieżka w Obłokach” i „Sky Bridge 721″ ; Dolni Morava pod Śnieżnikiem – 13.04.2024 r.

Mając możliwość skorzystania z dojazdu na terytorium Republiki Czeskiej, pojawiła się okazja poznania interesujących atrakcji turystycznych jakimi są najdłuższy na świecie, bo liczący 721 metrów most linowy dla pieszych, przewieszony między górskimi szczytami Pasma Śnieżnika nad prawie stumetrową doliną oraz wzniesioną obok ażurową, wyniosłą konstrukcję zwaną „Ścieżką w Obłokach„. Towarzyszyły im jeszcze dodatkowe oferty i ciekawostki skierowane w stronę turystów, ale te dwa obiekty są w tym rejonie najbardziej oblegane przez odwiedzających. Wyjeżdżający zapoznali się wcześniej z informacjami dostępnymi na linkowanych poniżej stronach internetowych oraz z kosztami biletowanych atrakcji. Oczywiście spacery i wędrówki okolicznymi ścieżkami, po których prowadzą liczne szlaki pisze i rowerowe nie wymagały takiej zapobiegliwości i obciążeń finansowych. Miejscowe publikatory sugerują odwiedzającym kilka opcji, ale jak zwykle pozwoliłem sobie dodać własne sugestie jak aktywnie zagospodarować dzień. Zainteresowani mostem i ścieżką mogli z miejsca postoju autobusu po 4,5 km spaceru dotrzeć do najbardziej interesujących obiektów trasami : pierwszą lub drugą. Można było również podejść do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Śnieżnik i ponad 380 metrów różnicy wzniesień pokonać wygodnie i szybko. Będąc już na górze, w pierwszej kolejności należało skierować się na „Ścieżkę w Obłokach” a później na „most” ze względu na wymuszony na nim kierunek przejścia. Z mostu na parking można było zejść trasą prezentowaną tutaj. Rezygnując z płatnych atrakcji, ale zaspakajając ciekawość przez obejrzenie ich z zewnątrz, można było przejść malowniczą , niemal 16-to kilometrową pętlę spacerową. Decydując się na pełną ofertę, należne opłaty najlepiej było (taniej niż na miejscu) dokonać drogą internetową, rezerwując bilety kilka dni przed planowanym wyjazdem. Wykupując bilety na miejscu trzeba dysponować bankową kartą płatniczą.

sky_bridge_2024_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Polanica Zdrój i okolice – 18.05.2024 r.

Mając nadzieję, że wiosna obdarzy świat swymi urokami i korzystając z możliwości dojazdu, proponuję odwiedzić tym razem okolice Polanicy Zdrój. Ta niewielka miejscowość leżąca na pograniczu Gór Bystrzyckich i Stołowych znana jest od ponad stu lat ze swych walorów uzdrowiskowych i turystycznych. Stamtąd możemy wybrać się się na zróżnicowane długością interesujące pętle spacerowe, prowadzące poprzez wzniesienia sięgające niemal 800 m npm i malownicze formacje skalne. Można tak rozplanować czas, aby starczyło go jeszcze na zapoznanie się z urokami samego miasteczka, pośród których najciekawszym jest Park Zdrojowy i towarzyszące mu obiekty. Dojedziemy na parking, z którego po niespełna 700 m spaceru będzie można dotrzeć do Parku i centrum miasteczka. Autobus pozostanie w tym miejscu na 9 godzin postoju. Spójrzmy na mapy turystyczne linkowane : tutaj oraz tutaj, na których dostrzeżemy mnogość szlaków turystycznych i znakowanych ścieżek spacerowych bądź rowerowych, prowadzących z miejsca dojazdu do ciekawych miejsc w bliższym i dalszym sąsiedztwie. Przy planowaniu dnia, warto również zapoznać się z propozycjami prezentowanymi na portalu uzdrowiska, a także odwiedzanej przez nas wielokrotnie stronie „Hasające Zające„. Do tych wielu sugestii pozwolę sobie dołożyć jeszcze dwie opcje spaceru w formule zamkniętych pętli, prezentowane poniżej :

  • 1. Trasa o długości ok. 21 km, czasie przejścia 6,5 godz., sumie podejść 550 m (szczegóły tutaj)
  • 2.Trasa o długości ok. 16 km, czasie przejścia 4,5 godz., sumie podejść 330 m (szczegóły tutaj)

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Polanicy Zdrój zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r., o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne ze znajomością i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

polanica_2024_min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Wielkanoc 2024

Czas Wielkiego Tygodnia i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Chrystusa, skłania chrześcijan do głębszej refleksji. Tak historycznej, jak i  duchowej, gdy w tym postępowaniu sięgamy po raz kolejny do fundamentów naszej wiary. Wydaje się, że wizerunek Ukrzyżowanego i dogmat Jego zmartwychwstania przez minione dwa tysiące lat  nie uległ żadnym przeobrażeniom. Przecież nie odbieramy splendoru wielkim dziełom sztuki, muzyki, literatury, dla których męka Pana Jezusa i przesłanie płynące z Golgoty było zaczynem obiektywnego piękna i harmonii.  Generalnie nie poddajemy w wątpliwość  wydarzeń spisanych na kartach Ewangelii, w aspekcie rzymskich kronik okupowanej wówczas Judei i Jerozolimy. Aprobujemy milcząco – bo jakże polemizować z twardymi faktami – wpływ etyki chrześcijańskiej na kodyfikację prawa, ale jakże przez wielu, a w czasach obecnych coraz powszechniej, podnoszone są głosy, by o tym wszystkim zapomnieć. Zmarginalizować, budując jakiś nowy świat, z odmiennym społecznym ładem, odwróconymi zasadami moralności, z odejściem od konstruowanego przez tysiąclecia porządku i odpowiedzialności. Świat owładnięty szaleństwem kulturowego marksizmu, globalizmu, trnashumanizumu, w którym nie znajdzie się już miejsce na Krzyż , mogący krępować nieokiełznaną wolność człowieka. Konstrukt, poskładany z doraźnych przyjemności, sterowany skomercjalizowaną ideologią,  wyzbyty z moralności w oczywistym rozumieniu tego pojęcia. Gdy w kościołach rozdzwonią się rezurekcyjne dzwony, spróbujmy poszukać odpowiedzi na pytanie : czy takiego świata oczekujemy dla naszych dzieci, wnuków ? Stańmy z odpowiedzialnością za swoje czyny przed Chrystusowym Grobem z odwieczną, a dziś jakże wymowną rozterką – Panie, co czynić. Jeżeli nie usłyszymy w ten świąteczny czas klarownej odpowiedzi – poczekajmy. Przygotujmy serce na ten moment, gdy gdzieś na wędrownym szlaku, w skwarze i zmęczeniu ujrzymy przydrożną figurę Ukrzyżowanego i wówczas nasza dusza napełni się jasnością prawdy o człowieczeństwie i Bogu – jego stwórcy. Błogosławionych Świąt .

wielkanoc_2024_min

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

W tatrzańskie doliny – 16.03.2024 r.

Tegoroczna zima dość skąpo obdarza nas swymi urokami. Nawet na beskidzkich, czy Sudeckich tysiącznikach trudno napotkać śnieg, czego świadkami byliśmy wędrując w połowie lutego w okolicach Bielska-Białej, a na początku marca w masywie Śnieżnika. Co będzie się dziać dalej – trudno wyrokować. Tym niemniej spróbowaliśmy poszukać zimy w Tatrach zakładając, że może będzie tak, jak na fotce poniżej, która dokumentuje nasz pobyt w Tatrach w 2009 roku, albo przedwiosenna aura ubarwi już te krajobrazy łanami kwitnących krokusów, co praktycznie miało miejsce. Doświadczyliśmy takich atrakcji 16 marca, gdyż w tę sobotę był możliwy wyjazd w okolice Zakopanego, z możliwością spaceru dolinami : Kościeliską i Chochołowską, oraz w miarę możliwości w ich okolicach. Autobus dojechał na parking u wrót Doliny Chochołowskiej, zatrzymując się również w zatoce autobusowej przy wylocie Doliny Kościeliskiej. W drogę powrotną również i w tym miejscu było można wsiadać. Zastane warunki pogodowe i terenowe zdeterminowały wybór tras spacerowych tak, by zachować bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Patrząc na mapę tej okolicy zdecydowaliśmy wybierać szlaki w niższych partiach. Tym razem nie sugerowałem żadnych konkretnych tras, gorąco zachęcając do korzystania z portali internetowych : www.mapy.cz oraz www.mapa-turystyczna.pl, pozwalających na wykreślenie i oszacowanie wybranej trasy pod kątem czasu przejścia (dla optymalnych warunków letnich), długości, sumy podejść, profilu itp. Ułatwiając to zadania wskazałem zalinkowane trzy warianty : 1, 2, 3 co mogło pomóc w przygotowaniu wędrówki pomiędzy dolinami oraz podzieliłem się uwagą, że oprócz posiadania klasycznych, drukowanych map, warto korzystać z nawigacji turystycznej GPS obsługiwanej przez zainstalowaną w telefonie aplikację (np. mapy.cz, OziExplorer i inne). Telefon w czasie wędrówki czyni ją bezpieczniejszą, dając również możliwość kontaktu i połączenia z numerem alarmowym -  TOPR 985 lub 601 100 300. Bezpośrednio przed wyjazdem warto było zapoznać się się komunikatami turystycznymi i prognozą pogody z internetowej strony Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz z informacjami zamieszczonymi na Portalu Tatrzańskim.

Dokumentacja fotograficzna z wędrówki jest prezentowana poniżej w autorskich fotogaleriach.

doliny_tatrzanskie_2024_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe