Czchów – Lipnica Murowana 08.10.2022 r.

Są jeszcze wolne miejsca. Zainteresowanych proszę o kontakt : 601 505 518

Nadchodząca jesień zapewne jak co roku ubarwi krajobrazy niezwykłymi kolorami. Dostrzeżemy je nawet w najbliższym sąsiedztwie, ale prawdziwe piękno przyroda zaoferuje miłośnikom górskich pejzaży. Okazją do zmierzenia się z takim wyzwaniem, możne stać się wędrówka po Beskidzie Wyspowym w rejonie Pogórza Rożnowskiego, z dojazdem do miejscowości Czchów i powrotem autobusu z Lipnicy Murowanej. Rzut oka na mapę turystyczną oraz napotkane w internecie informacje o obu wspomnianych miejscowościach zachęcają do bliższego poznania tej okolicy. Można ten cel w pełni osiągnąć wędrując na przykład trasą prezentowaną tutaj. W sugerowanej wersji liczy ok. 19,5 km, przy czasie przejścia ok 6,5 godziny, z sumą podejść 650 m. Analizując ślad dostrzeżemy, że można ją skrócić o ok. 1,5 km, ale i pierwotny jej przebieg nie powinien nastręczyć większych trudności . Poza miejscem dojazdu i odjazdu autobusu nie napotkamy schronisk, czy punktów gastronomicznych. Jednak dziewięciogodzinny postój autobusu w Lipnicy Murowanej da realną szansę na znalezienie miejsca na posiłek przed odjazdem. Pozwoli również na poznanie historycznych zabytków Czchowa i Lipnicy.

Odjazd autobusu z Blachowni z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 4.30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina i miejsce odjazdu (prawdopodobnie parking przy tzw. nowym cmentarzu) z Lipnicy Murowanej zostanie podane przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Podobnie jak poprzednio informuję, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

20221008_lipnica_min

 

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Zaproszenie na spotkanie – 15.10.2022 r.

Od wielu lat na progu jesieni spotykaliśmy się by podsumować mijający letni sezon naszych aktywności i poczynić prognozy na przyszłość. Czas pandemicznych ograniczeń uniemożliwił ostatnio kontynuowanie tej tradycji ale obecnie, po pojawieniu się pewnej stabilizacji, znów chcielibyśmy do niej powrócić. Zapraszam zatem w sobotę – 15 października na godzinę 11-tą pod kapliczkę przy źródełku św. Huberta, do uczestnictwa w polowej mszy świętej, którą będzie celebrował  pomysłodawca, założyciel i kapelan Katolickiego Klubu Turystyki Aktywnej ks. Jacek Michalewski. Zwykle po eucharystii gromadziliśmy się przy ognisku, by przyjaźnie pobiesiadować i powspominać miniony czas. Podtrzymamy tę tradycję korzystając podobnie jak w ostatnich latach z gościny Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni. Dziękujemy OSiR-owi za udostępnienie miejsca. Zabierzmy tym razem ze sobą termosy z kawą lub herbatą, gdyż wrzątek nie będzie dostępny.

zak_sezon_2022

 

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe

Rajd rowerowy w Gminie Przystajń – 17.09.2022 r.

rajd_przystajn_2022_minUczestnictwo w tegorocznym Rajdzie Rowerowym w Przystajni, będącym wspomnieniem naszego wieloletniego kolegi i przyjaciela Katolickiego Klubu Turystyki Aktywnej, niech będzie wyrazem również naszej pamięci i serdecznym, choć jakże pełnym refleksji przywołaniem tych wielu chwil spędzonych na wspólnym wędrowaniu.

Relacja z Rajdu wraz z dokumentacją fotograficzną jest dostępna tutaj.

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Szczawnica – 10.09.2022 r.

Atrakcyjne miejscowości z ich niebanalnym otoczeniem przyciągają odwiedzających. Z taką ofertą można się spotkać przybywając do Szczawnicy. Właśnie do tego uzdrowiska mogliśmy dojechać w drugą sobotę września. Źródła internetowe wskazują w jego administracyjnych granicach wiele ciekawych miejsc. Jeszcze więcej przyjemności można było doświadczyć, spacerując po otaczających wzniesieniach Pienińskiego Parku Narodowego. Podejmując decyzję o wyjeździe, zasugerowałem rzut oka na mapę. Miejscem  9-cio godzinnego postoju autobusu była zatoka obok dawnego dworca autobusowego PKS przy ul. Głównej. Wielu z nas bywało w Pieninach, poznając urok tych gór, ale pewnie każda kolejna wędrówka przyniosła satysfakcję i zapisała się dobrymi wspomnieniami. Dzieląc się własnym doświadczeniem, zasugerowałem przykładowe trzy zróżnicowane trasy spaceru :

1. Z bulwaru spacerowego nad Grajcarkiem szlakiem żółtym przez Palenicę i Szafranówkę do linii granicy ze Słowacją. Dalej po jej pokonaniu do Przełomu Dunajca i wzdłuż biegu rzeki na parking – 8,3 km, przy sumie podejść 400 m i czasie spaceru ok. 3,5 godz. (szczegóły tutaj). Opcjonalnie na Palenicę można podjechać kolejką

2. Znacznie rozbudowana opcja poprzednia o przejście z Palenicy przez Wysoki Wierch, Czerwony Klasztor i ścieżkę spacerowo-rowerową wzdłuż brzegu Dunajca – 28 km, przy sumie podejść 1 240 m i mapowym czasie 10-ciu godzin (szczegóły tutaj). Przy optymalnych warunkach terenowych i dobrym przygotowaniu kondycyjnym, skrócenie wędrówki o godzinę jest możliwe.

3. Spacer po centrum uzdrowiskowym od bulwarów nad Grajcarkiem przez Bryjarkę, Bereśnik, Połoniny, Szczawnicę Wyżną – 12,5 km przy sumie podejść 540 m i czasie ok. 4,5 godz. (szczegóły tutaj)

Pogoda znów okazała się dużo łaskawsza od prognoz i fragment tego, czym przywitała nas Szczawnica i jej okolice, można obejrzeć w autorskich galeriach fotografii.

szczawnica_2022_min_1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe