Przełajowa Ósemka 2021 – 29.08.2021 r.

Powrót do cyklicznych wydarzeń sprzed pandemii i oczekiwań aktywnie spędzających wolny czas, zapewne ucieszy zaproszenie na kolejną edycję Przełajowej Ósemki. Dyrektor tego przedsięwzięcia – Jacek Chudy zapewnia, że tegoroczne zawody, pomimo ograniczeń związanych z bieżącą sytuacją epidemiologiczną przyniosą wszystkim startującym wiele przyjemności i satysfakcji ze sportowego współzawodnictwa, a Gmina Blachownia pozyska kolejny wkład w skuteczną promocję walorów rekreacyjno-wypoczynkowych. W związku z ograniczoną liczbą startujących – tak w biegu, jak i marszu z kijkami – warto już teraz dokonać zapisu, co można zrealizować otwierając ten link. Regulamin i szczegóły zawodów są zamieszczone na http://osirblachownia.pl/przelajowa-osemka/

p_8_2021_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Zakopane – 11.09.2021 r.

W wielu sferach naszej aktywności, czy to prywatnej, czy zawodowej, staramy się wrócić do stanu sprzed pandemii. Jednak nie jest to łatwe, gdyż nieprzewidywalność wydarzeń, na które nie mamy wpływu, burzy plany i zamierzenia nierzadko z dnia na dzień. Tym niemniej, ostrożnie i z poszanowaniem odpowiedzialności i troski o wspólne dobro spróbujmy i my powrócić na na górskie szlaki, w formule tradycyjnych, grupowych wyjazdów. Póki co, taka formuła zbiorowego przejazdu autobusem w świetle obowiązujących prawnie ograniczeń niesie wiele dwuznaczności w rozumieniu obowiązujących przepisów, gdyż nie mieści się w definicji publicznego transportu osób, a na transport prywatnymi środkami komunikacji powyżej siedmiu osób nadal nałożone są restrykcje sanitarne. Ponadto, należy pamiętać, żewyjeżdżając tak jak dotychczas, nie stanowimy żadnej zorganizowanej instytucjonalnie zbiorowości, reprezentowanej przez umocowaną funkcjonalnie osobę, czy stowarzyszenie. KKTA nie stanowi żadnego podmiotu w rozumieniu istniejących przepisów i regulacji administracyjnych, będąc co najwyżej koordynatorem woli  samodzielnie decydujących o wyborze środka komunikacji uczestników przejazdu do wskazanego celu. W rozumieniu ogólnie przyjętych definicji, nie jest również organizatorem, a wyjazd nie mieści się w kategorii zbiorowej wycieczki, czy jakkolwiek rozumianej imprezy rekreacyjnej. W związku z tym, aby zadośćuczynić niejednoznacznym regulacjom porządku sanitarnego, osoba decydująca się na wyjazd zostanie zobowiązana do podpisania deklaracji o posiadaniu covidowego paszportu szczepienia lub ozdrowieńca, w formule złożenia jedynie podpisu przy swoim nazwisku wprowadzonym do listy pasażerów autobusu. Poza służbami sanitarnymi i państwowymi, nikt nie ma prawa do żądania ujawnienia innych danych wrażliwych, więc tylko takie rozwiązanie oparte na formule złożenia oświadczenia, eliminuje – jak sądzę – obowiązek ograniczenia limitu miejsc w autobusie i konieczność nakładania maseczek w czasie przejazdu. Zatem, decyzja o skorzystaniu ze wskazanego środka transportu, pozostaje jednoznaczna z akceptacją tego wymogu.

A co do meritum, proponuję tradycyjny dla kończących się wakacji wyjazd do Zakopanego. Zrealizujemy go analogicznie jak w latach poprzednich, to jest z dojazdem w rejon dzielnicy Bystre, na zatokę przystankową położoną w okolicach skrzyżowania ulic Oswalda Balzera i Mieczysława Karłowicza, skąd po niespełna 20-to minutowym spacerze można podejść do węzłów szlaków turystycznych w Kuźnicach. Na czas wędrówki pozostanie do dyspozycji 9 godzin. Miejscem zbiórki w drogę powrotną będzie  parking, ze stojącym tam przez cały dzień autobusem, który zaparkuje na jednej z zatok postojowych położonych przy Alei 3 Maja, nieopodal Ronda Solidarności. To niemal centrum Zakopanego, o optymalnej dostępności dotarcia z rożnych kierunków, jak również z końcowych przystanków BUS-ów, z których także można było skorzystać wyruszając lub wracając spoza granic miasta.

Nie sugeruję konkretnych propozycji tras, gdyż doświadczenie podpowiadało, że taka formuła dojazdu wyzwala mnóstwo własnej inicjatywy i pozwala najlepiej sprostać oczekiwaniom oraz zastanym na miejscu warunkom. To rozwiązanie w pełni dotychczas się sprawdzało. Pomocą w podjęciu decyzji mogą służyć : plan Zakopanego oraz mapy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dodatkowo, otwierając portale : mapy.cz lub mapę szlaków turystycznych, można przed wyjazdem łatwo i szybko wyznaczyć trasę spaceru, uzyskując wszystkie niezbędne informacje o jej przebiegu.

Planując dzień pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i liczmy się z własnymi możliwościami tak, by w porę wrócić na umówioną godzinę odjazdu autobusu. Nie zapominajmy o niezbędnym wyposażeniu dla wysokogórskiej wędrówki, prawdopodobieństwie nagłych zmian pogody i warunków terenowych na szlakach. Pomocą w odpowiednim przygotowaniu mogą służyć aktualizowane codziennie informacje publikowane przez TOPR oraz Portal Tatrzański.

Z Blachowni wyjedziemy o godzinie 4.00, z pod kościoła parafialnego przy ulicy Sienkiewicza. Godzinę odjazdu autobusu z Zakopanego ustali kierowca przed opuszczeniem pojazdu przez podróżujących.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

 zakopane_2021_min

 

 

Opublikowano Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

SPEC ORBITA 2021 – 25.07.2021 r.

Powoli wracamy na znajome ścieżki corocznych wydarzeń. W ten powrót wpisuje się również „rowerowe orbitowanie” wokół Częstochowy. Organizator imprezy – Krzysztof Arabas zaprasza przyjaciół z KKTA zarówno na trasę Orbity, jak również na towarzyskie spotkanie w dniu imprezy na lotnisku w Rudnikach. Serdecznie dziękujemy, życząc  satysfakcji z włożonego wysiłku w organizację tego przedsięwzięcia. Dziękujemy także w imieniu aktywnych rowerzystów za tę inicjatywę, mając nadzieję, że w spokojniejszym czasie i po solidnym przygotowaniu, zaznaczymy również i nasz klubowy w niej udział. Ci, którzy czują się mocni już dziś, mogą sięgnąć po szczegóły pod ten link.

spec_orbita_2021_min

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Drogi Krzyżowe 2021 r.

Przed Świętami Wielkanocnymi informowałem o Ekstremalnych Drogach Krzyżowych, które jako projekt wybiegający nawet poza granice naszego kraju, był jak co roku skierowany do poszukujących głębszego przeżycia męki Golgoty i Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa. Adresatem byli z reguły gotowi do wyrzeczeń i wysiłku  generowanego wyczerpującą nocną wędrówką. Zachęcając do zachowania rygorów sanitarnych sugerowałem trasy, którymi przed laty podążaliśmy w zorganizowanych grupkach, a szczególnie te, prowadzące przez nasza miejscowość – Blachownię. Nie wspomniałem wówczas o stosunkowo nowej Trasie Św. Mikołaja, która mając swój początek w Truskolasach wiodła przez centrum Blachowni, gdzie przy naszym parafialnym kościele zlokalizowano VIII-mą stację. Taka organizacja tej EDK zachęciła kilka osób ze środowiska KKTA do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Pokonali całą trasę, docierając w sobotni poranek na Jasną Górę.

drogi_krzyzowe_2021_min

Trasa Św. Huberta z początkiem w Kochcicach, cieszyła się w tym roku mniejszą frekwencją, gdyż wyruszyło na nią niespełna 20 osób. Choć uznana za jedną z trudniejszych w naszej okolicy, oferowała niezwykłe przeżycia, związane z samotną wędrówką przez leśne ostępy, rozświetlone jedynie srebrzystą poświatą księżyca.

Oprócz projektu EDK, z przyjemnością informuję o autorskim pomyśle naszego kolegi  Krzysztofa Arabasa, który często ze swoimi śmiałymi i ciekawymi propozycjami gości na tych łamach. Krzara podjął się w Wielki Piątek przejechania na rowerze od świtu do zmroku pętli w okolicach Częstochowy, wyznaczonej przez miejscowe kalwarie, usytuowane poza wnętrzami obiektów sakralnych. Porządek jego trasy wyznaczały przystanki przy kolejnych Stacjach Drogi Krzyżowej, w kolejnych kalwariach, czyli dotarcie do 14 kalwarii, w różnych miejscach. Przemierzając w ten sposób swoją Ekstremalną, Rowerową Drogę Krzyżową pokonał łącznie 234 kilometry, o czym można więcej się dowiedzieć i obejrzeć dokumentację fotograficzną przeglądając profil Krzysztofa na blogu rowerowym Bikestats, Facebuku, a także obejrzeć montaż filmowy na Youtube. Podziwiamy za pomysł, wytrwałość i dziękujemy za zaproszenie na kolejne lata, choć w takim wydaniu, nie wiem kto dałby radę. Może skromnie potowarzyszylibyśmy Ci na jakimś nieodległym od nas fragmencie ?

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe