Babia Góra – 17.05.2025 r.

Babia Góra to najwyższy poza Tatrami górski szczyt, wznoszący się na terenie naszego kraju. Ze względu na atrakcyjność wysokogórskiej wędrówki bywa często odwiedzany przez turystów, choć trzeba pamiętać, że ze względu na zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych – bywa kapryśny. W jego sąsiedztwie znajdziemy wiele znakowanych pieszych tras prowadzących na wierzchołek Pasma Babiogórskiego. Tę sytuację dobrze obrazuje turystyczna mapa Beskidu Żywieckiego gdzie niebieskim pinem zaznaczyłem miejsce dojazdu autobusu, który dotrze tam od strony Zawoi. Planując trasę wędrówki należy uwzględnić dyspozycję czasową w ilości 9 godzin oraz miejsce powrotu usytuowane na parkingu na Przełęczy Krowiarki. Można również uwzględnić możliwość opuszczenia autobusu przed dojazdem do miejsca docelowego na dogodnej dla kierowcy zatoce przystankowej. Biorąc te okoliczności pod uwagę proponuję poniżej kilka wariantów spacerów, które mogą być sugestią do dalszych kompilacji.

  • 1. Trasa o długości 14 km, czasie przejścia 7 godz. 30 min i sumie podejść 1 210 m. Prowadzi z zatoki autobusowej z pogranicza Zawoi czarnym i zielonym szlakiem do schroniska na Markowych Szczawinach, a dalej żółtym tzw. Percią Akademików (lub Akademicką) na szczyt Babiej Góry, skąd zejście czerwonym przez Sokolicę na Przełęcz Krowiarki. Ścieżka zwana Percią Akademików ze względu na utrudnienia związane z zaleganiem śniegu jest zamykana na okres zimy (zwykle do około połowy maja). Jest to również przejście jednokierunkowe – podejściowe. Aktualności i obszerne informacje dla turystów są publikowane na stronie internetowej Babiogórskiego Parku Narodowego. Szczegóły trasy tutaj. Perć Akademików została udostępniona w tym roku już od 24 kwietnia, ale gdyby pojawiły się niekorzystne warunki terenowe lub atmosferyczne, wówczas ze schroniska na Markowych Szczawinach można kierować się na szczyt przez Przełęcz Brona. Szczegóły tutaj.
  • 2. Trasa o długości 13 km, czasie przejścia 6 godz. 30 min i sumie podejść 1 070 m. Jest alternatywą skracającą wariant nr. 1 przez rezygnację z podejścia do schroniska od Zawoi Markowe. Szczegóły tutaj. Pozostałe okoliczności związane z przejściem Percią Akademików jak wyżej.
  • 3. Trasa o długości 14,3 km, czasie przejścia 6 godz. 10 min i sumie podejść 730 m. Klasyczne przejście niemal bez podejść do schroniska skąd stromo na Przełęcz Brona i szczyt Babiej Góry. Zejście na Przełęcz Krowiarki przez Sokolice. Szczegóły tutaj. W zależności od upodobań, zastanych i prognozowanych warunków oraz momentu dotarcia do schroniska, można tę trasę przejść w odwrotnym kierunku.

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Dokładna godzina wyjazdu z miejsca postoju na Przełęczy Krowiarki zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu. Proszę o sprawdzenie potwierdzenia zarezerwowanego miejsca w autobusie, które każdemu z wyjeżdżających przekazuję SMS-em.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji miejsc jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

biabia_gora_2025_min

 

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Z Soblówki w Beskid Żywiecki – 26.04.2025 r.

Szukając dogodnego dla dojazdu i  interesującego turystycznie miejsca na, wybraliśmy Soblówkę. Autobus dojechał w tej niewielkiej miejscowości, ukrytej w Beskidzie Żywieckim u wrót tzw. „Worka Raczańskiego” do parkingu zlokalizowanego w sąsiedztwie miejscowego kościoła i tam pozostał na czas regulaminowego postoju. Z tego miejsca, jak widać na mapie, można było zaplanować ciekawą, dostosowaną do obiektywnych możliwości wędrówkę w bliższe lub dalsze okolice. Również, co ciekawe, za granicę. Dodatkowo w zasięgu spaceru pozostawały dwa schroniska. Zastanawiając się nad sposobem zagospodarowania dnia, zaproponowałem  skorzystać z poniższych podpowiedzi i modyfikować je według własnych oczekiwań i pomysłów.

  • 1. Przez Bacówkę na Hali Rycerzowej – 10,5 km, suma podejść 550 m, czas przejścia 4,5 godz. Szczegóły tutaj. Tę opcję można wydłużyć o kilometr podchodząc na szczyt Wielkiej Rycerzowej.
  • 2. Przez Mładą Horę i Bacówkę na Rycerzowej – 13,7 km, suma podejść 700 m , czas przejścia 5 godz. 45 minut. Szczegóły tutaj.
  • 3. Z przejściem na Słowację przez miejscowości Tanecnik i Demanova – 20 km, suma podejść 620 m, czas przejścia 6 godz. 50 minut. Początek drogi z Soblówki tzw. Szlakiem Pasterskim (słabo oznakowany żółtymi kwadratami), stromym i błotnistym w sąsiedztwie granicy. Przy trasie nie napotkamy schronisk. Szczegóły tutaj. Opcją dla tego wariantu może być zejście z pasa granicznego w kierunku Rycerzowej (schronisko), co wydłużyłoby trasę o ok. 2 km i czas o pół godziny. Szczegóły tutaj.
  • 4. Przez schroniska PTTK na Rycerzowej i Przegibku – 21 km, suma podejść 1 000 m, czas przejścia 8 godz. 15 minut. Szczegóły tutaj.
  • 5. Z przejściem na Słowację przez Sedlo Beskid i Vychylovke – 27 km, suma podejść 850 m, czas przejścia 9 godz. Ten wariant jest do rozważenia przy realnej możliwości skracania czasów sugerowanych przez mapy turystyczne. Nie prowadzi przez schroniska. Szczegóły tutaj.

Ze względu na długi czas przejścia i niestety niedostępne jeszcze na Słowacji sezonowe atrakcje turystyczne, piąta trasa nie znalazła chętnych, w przeciwieństwie do pozostałych, co udokumentowano w autorskich galeriach fotografii, dostępnych po kliknięciu w obrazek poniżej.

soblowka_2025_min1

Czytaj dalej

Opublikowano Informacja, Sport i turystyka | Komentowanie nie jest możliwe

Jerzy Walaszczyk – pożegnanie

jurek_minDwadzieścia lat temu na pierwszych spotkaniach i wyjazdach w ramach projektu Katolickiego Klubu Turystyki Aktywnej byliśmy z Tobą. I tak trwało to przez lata, do momentu gdy choroba postawiła bariery nie do pokonania. Ale nawet wtedy Jurku, aktywnie śledziłeś nasze poczynania. A my wierzyliśmy, że  jeszcze powędrujemy po górskich szlakach. Przeznaczenie poprowadziło Cię na inną ścieżkę, z której teraz będziesz spoglądał na nas z niebiańskich połonin. My zaś, mijając Twoje stałe miejsce w autobusie będziemy z nostalgią wspominać wspólnie przeżyte chwile. A ja, dołożę do tego kilometry rowerowych rajdów i pasję fotografowania, która zbliżyła nas do siebie ponad czterdzieści lat temu. Pamięć, naznaczona bólem rozstania, pozostanie niczym pamiętnik minionych lat, a dobro którym śp. Jurek obdarzał napotkanych na swojej drodze życia bliźnich, niech przyniesie mu owoc życia wiecznego.

Składając serdeczne wyrazy współczucia bliskim informuję, że ceremonia pogrzebowa śp. Jerzego Walaszczyka rozpocznie się we środę 16 kwietnia mszą św. o godz. 14.30, odprawioną w kościele parafialnym Świętego Michała Archanioła w Blachowni, po której nastąpi złożenie zwłok do grobu na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Msze Św. za duszę śp. Jerzego Walaszczyka od przyjaciół z Katolickiego Klubu Turystyki Aktywnej zostaną odprawione w kościele Świętego Michała Archanioła w Blachowni w terminach : 21.05.2025 godz.17.00,  27.05.2025 godz. 17.00,  18.09.2025 godz. 17.00

 

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe

Wielkanoc 2025 r.

Jakże trudno nie zauważyć wrośnięty w krajobraz polskiej ziemi Chrystusowy Krzyż. Często stojący samotnie na rozstajach dróg, przyzywając swym majestatem fundamentalną dla chrześcijańskiej teologii doktrynę zmartwychwstania. Zazwyczaj sponad jego rozpiętych ramion spogląda w dół przeorana śmiertelnym bólem twarz człowieka – Bożego Syna. Wypatruje ostatnim ludzkim tchnieniem tych, którzy wędrując w jego cieniu zechcą podążać dalej. Jedni Go nawet nie zauważą, bo z wiarą w ideały i zasady, które zbudowały europejską cywilizację i sprawiedliwy porządek świata, żyje się teraz trudniej. Inni rzucą nienawistne spojrzenie, gdyż ten znak zalega głęboko zagrzebanym w podświadomości wyrzutem sumienia wobec niegodziwości jakie czynią lub wyzwala emocjonalną afirmacją zniewolenia demoniczną mocą. Jeszcze inni, choć się zatrzymają, jedynie z akademicką wrażliwością roztrząsać będą artystyczne walory tej przydrożnej rzeźby. Pewnie powiedzą o sobie, że są wierzący, ale niepraktykujący, bo daleko im do kościoła. Będą też i tacy, którzy nigdy nie dopuściliby do siebie jakże przewrotnie zdefiniowanej przynależności – praktykujący, a niewierzący. Przecież wydaje się niemożliwym bywać w świątyni, z pozoru nawet nabożnie uczestniczyć w liturgii, a poza jej murami ignorować wszelkie zobowiązania związane z więzią przynależności do wspólnoty Kościoła, który jest przecież owocem ziemskiej troski Chrystusa o wieczne dobro człowieka i materialnym darem Jego posłannictwa. Ludzka pycha, akceptacja kłamstwa, zawiść i niepohamowana rządza pozyskiwania doraźnych korzyści skutecznie przesłania im wolę zrozumienia moralnych zasad postępowania, wzniesionych na filarach katolickiej nauki społecznej i etyki wzywającej do pełnego poszanowania godności człowieka. Święta Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Chrystusa to dobry czas by zadać sobie pytanie, w którą stronę po tych splecionych pod przydrożnym Krzyżem dróg pójść dalej. Co uczynić, by Oblicze spowite cierniową koroną pojaśniało nadzieją ujrzenia narodu prawego, akceptującego Dekalog jako prawo naturalne i nadrzędne. Społeczeństwa otwartego na Boże Miłosierdzie, szanującego swą historię, niepodległość i tradycję, potrafiącego odrzucić obce chrześcijańskiej moralności neoliberalne zasady nowego światowego ładu. Skoro dziś tak wiele w naszych rękach i decyzjach, życzę godnego przeżywania Błogosławionych Świat Wielkiej Nocy.

wielkanoc_2025_min

Opublikowano Informacja | Komentowanie nie jest możliwe