Z Zulovej na ścieżki Gór Rychlebskich – 19.10.2019 r.

Po kilku wyjazdach na tatrzańskie szlaki przyszedł czas, aby wybrać się w teren nie wymagający skalnej wspinaczki, a oferujący w zamian przyjemność spokojnego spaceru w barwnych, jesiennych klimatach. Takie oczekiwania, dopełnione ciekawostkami obcej nam, bo czeskiej kultury i historii, mogliśmy napotkać wędrując po raz wtóry ścieżkami Gór Rychlebskich. Wczesną wiosną odwiedziliśmy Javornik, podchodząc stamtąd na Borówkową Górę. Październikowa wędrówka prowadziła w okolice oddalonej od Javornika o 12 km Zulovej, oferując jej uczestnikom pokonanie 19-to kilometrowej pętli prezentowanej na mapie. Dojechaliśmy do centrum miasteczka, gdzie autobus pozostał na parkingu w obrębie rynku (tutaj), skąd wyruszyliśmy niebieskim szlakiem w kierunku wzniesienia Bozi Hora, dominującego nad miasteczkiem. Ciekawa bryła niewielkiego kościołka i przepastny widok stanowiły nagrodę za krótkie podejście malowniczymi ścieżkami, wiodącymi z miejskiego bruku przez czereśniowy sad i usłany skałkami liściasty las. Szlak niebieski doprowadził dalej do zielonego i punktu widokowego na skalnej wychodni – Smolny Vrch.  Dalej proponowana trasa  biegła za znakami zielonymi przez miejscowość Cerna Voda aż do ruin historycznego grodu Kaltenstein. Od tego miejsca podążając za czerwonymi znakami pieszego szlaku turystycznego wróciliśmy do Zulovej. Niezwykle przyjazna pogoda i optymalne dla spaceru warunki terenowe, oraz brak presji upływającego czasu, stworzyły dobre warunki dla solidnej rekreacji i dały możliwość spokojnego kontemplowania uroków jesieni. A ta, zachwyciła pięknem krajobrazów, które można zobaczyć na prezentowanych w galeriach fotografiach.

zulova_2019__min

Z zaproszenia na wyjazd :

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza wyjedźmy o godzinie 5.00, kierując się w stronę Opola.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki. Tym razem trasa prowadzi poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj.

Dla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej GPS przygotowałem do pobrania ślad proponowanej trasy i mapę kompatybilną z programami OruxMaps oraz TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.