Z Zulovej na ścieżki Gór Rychlebskich – 19.10.2019 r.

Po kilku wyjazdach na tatrzańskie szlaki przyszedł czas, aby wybrać się w teren nie wymagający skalnej wspinaczki, a oferujący w zamian przyjemność spokojnego spaceru w barwnych, jesiennych klimatach. Takie oczekiwania, dopełnione ciekawostkami obcej nam, bo czeskiej kultury i historii, zapewne odnajdziemy wędrując po raz wtóry ścieżkami Gór Rychlebskich. Wczesną wiosną odwiedziliśmy Javornik, podchodząc stamtąd na Borówkową Górę. Teraz proponuję wyjazd do oddalonej od Javornika o 12 km Zulovej i pokonanie 19-to kilometrowej pętli prezentowanej na mapie. Dojedziemy do centrum miasteczka, gdzie autobus pozostanie na parkingu (prawdopodobnie tutaj), skąd wyruszymy niebieskim szlakiem w kierunku wzniesienia Bozi Hora. Szlak niebieski doprowadzi do zielonego i punktu widokowego Smolny Vrch. Rezygnując z tego podejścia skracamy spacer o ok. 3,5 km. Dalej proponowana trasa  biegnie za znakami zielonymi przez miejscowość Cerna Voda aż do ruin historycznego grodu Kaltenstein. Od tego miejsca za szlakiem czerwonym wrócimy do Zulovej. Prognozowany czas przejścia to ok 6 godzin, przy sumie podejść 430 m. Jeżeli pogoda i warunki terenowe będą korzystne, możemy zdecydować na 9-cio godzinny postój autobusu, co pozwoli wygospodarować czas poznanie miasteczka i niespieszną wędrówkę. Sporo informacji zawiera relacja z wyprawy prowadzonej tą samą trasą.

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza wyjedźmy o godzinie 5.00, kierując się w stronę Opola.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki. Tym razem trasa prowadzi poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj.

zulova_2019_minDla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej GPS przygotowałem do pobrania ślad proponowanej trasy i mapę kompatybilną z programami OruxMaps oraz TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.