Przez Błatnią do Brennej – 23.02.2019 r.

Zapraszając na kolejny zimowy wyjazd w Beskidy, nie sposób uciec od dylematów i ograniczeń organizacyjnych, z którymi dzieliłem się poprzednio. Mając je wciąż na uwadze, bo pewnie w ciągu trzech tygodni radykalnych zmian trudno oczekiwać, chciałbym zaproponować kolejny spacer po Beskidzie Śląskim. Tym razem punktem wyjścia byłaby miejscowość Górki Wielkie, położona w okolicach Skoczowa. Widoczny na mapie szlak zielony dobiega w okolicy szczytu Łazek do czerwonego, skąd przez Czupel można dotrzeć do szczytu Błatniej i funkcjonującego tam schroniska PTTK. W jego otoczeniu, z masywu szczytowego Błatniej warto rozejrzeć się po okolicy, by później rozpocząć zejście za zielonymi znakami w kierunku Brennej. Schodząc najkrótszą drogą bezpośrednio do centrum wsi i miejsca, gdzie w okolicach budynku urzędu gminy będzie parkował autobus, należy po wyjściu z lasu opuścić szlak zielony, przechodząc na czarny.  Tak zaplanowany spacer liczy ok. 12,8 km, a jego szczegóły są dostępne tutaj (wydruk) lub tutaj. Jeżeli warunki, czas i inne okoliczności pozwolą na więcej, można zmodyfikować zejście do Brennej, nie schodząc ze szlaku zielonego aż do głównej ulicy (Wyzwolenia) i pójść nieco dalej do zbiegu z czarnym szlakiem pieszym, który poprowadzi przez wzgórze Malina do szlaku zielonego biegnącego ze Starego Gronia. Schodząc nim w stronę centrum osady dojdziemy do miejsca postoju autobusu. Ten wariant spaceru liczy ok. 17,5 km, a dokładniejszy opis można znaleźć tutaj (wydruk) lub tutaj. Oba przedstawione powyżej warianty można również zmodyfikować, podchodząc od zejścia zielonym szlakiem pod Urząd Gminy ulicą Bukową (ok. 800 m).

Warunki turystyczne mogą zmieniać się dynamicznie, więc ostateczną ocenę wyboru trasy spaceru będzie można podjąć dopiero na miejscu. Tymczasem, warto śledzić bieżące informacje publikowane na forach turystycznych, jak choćby tutaj, a także komunikaty publikowane przez Grupę Beskidzką GOPR, pamiętając przy okazji o ich telefonie alarmowym – numer 985. Spodziewając się trudnych warunków dla turystyki pieszej, zachowajmy bezpieczeństwo i rozwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze trasy. Sprawny telefon komórkowy i towarzystwo drugiej osoby bądź grupy, jest równie ważne jak sprzęt i prowiant.

Wyjedziemy z Blachowni, jak zwykle z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, o godzinie 5.30. Do dyspozycji na wędrówkę będziemy mieli ok. 7 godzin.  Godzinę odjazdu doprecyzujemy bezpośrednio przed opuszczeniem autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.   Konsekwencje zimowej pogody wymagają odpowiedniego przygotowania się do wędrówki i rozwagi w podejmowanych decyzjach.

Wszystkie ustalenia dotyczące wyjazdu pozostają aktualne.

blatnia_2019_minDla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z aplikacjami OruxMaps i TwoNaw.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.