Radhošť i Radegast – spacer ścieżkami Beskidu Śląsko-Morawskiego 23.04.2016 r.

Nie tak dawno celem naszej wycieczki była Lysá hora, najwyższy szczyt pasma Beskidu Śląsko-Morawskiego. Naturalną koleją rzeczy stała się chęć lepszego poznania tego nieodległego od granicy z Polską zakątka Czech. Zamysł ten sprowokował do wycieczki w zachodnią część beskidzkiej krainy, by dowiedzieć się o czym mówi wątek prasłowiańskiej legendy, przypisującej górze Radhost siedzibę boga Radegasta. Aby tam dotrzeć, dojechaliśmy autobusem do niewielkiej miejscowości Trojanovice, sąsiadującej z miasteczkiem Frenštát pod Radhoštěm, do centrum którego wróciliśmy ze spaceru. W trasę ruszyliśmy za niebieskimi znakami pieszego szlaku turystycznego, prowadzącego od parkingu przy hotelu Ráztoka (mapa tutaj). Tym, którzy nie skorzystali z innego wariantu, niebieski szlak towarzyszył do końca spaceru. Z pod hotelu droga  poprowadziła kolejno przez : ośrodek turystyczno-narciarski Pustevny, Radegast, Radhošť, węzeł szlaków Cerna hora, Sedlo Pindula, Maly Javornik i dalej do centrum Frenštátu pod Radhoštěm. Kilka osób zdecydowało się na przejście z Małego na Velky Javornik, by ze wzniesionej na jego szczycie wieży widokowej rozejrzeć się po okolicy. Choć pogoda nie była najlepsza, wzrok sięgał aż po Polskę i Słowację. Warto więc było dołożyć niecałe dwa kilometry wybierając ten wariant. Bardzo interesujące pejzaże odległych beskidzkich pasm, układających się jeden za drugim, towarzyszyły nam od przełęczy Pustevny aż do zejścia z wierzchołka Radhosta. Na tym odcinku drogi można było podziwiać niespotykaną nigdzie indziej architekturę dziewiętnastowiecznych pensjonatów osady turystycznej Pustevny, wołoską dzwonnicę, a nieco dalej, tuż pod szczytem Radhosta, kamienny posąg boga gościnności, płodności i urodzaju – Radegasta. To monumentalne przedstawienie mitycznego bóstwa Słowian, sąsiaduje z nie mniej okazałym pomnikiem poświęconym chrystianizującym tę okolicę biskupom Cyrylowi i Metodemu. Pod ich imieniem wzniesiono nieopodal obszerną kaplicę, nawiązującą bryłą i wystrojem do budowli sakralnych Wołoszczyzny. Miejsce to zostało poświęcone tym dwóm świętym, zwanym również Apostołami Słowian. W ten sposób symbolicznie nawiązaliśmy do obchodzonego aktualnie 1  050 – lecia przyjęcia chrztu przez Mieszka I, bo gdyby święci Cyryl i Metody nie dokonali dzieła ewangelizacji na Morawach, księżna Dobrawa pewnie nie przybyłaby na piastowski dwór, a jubileusz Chrztu Polski obchodzilibyśmy znacznie później. W ten sposób prozaiczna, turystyczna wycieczka, zyskała dodatkowe historyczne konotacje.

Podstawowy wariant trasy liczył ok. 22 kilometry i charakteryzował się sumą podejść 925 m, zejść 1 112 m, przy maksymalnej wysokości 1 120 m npm. Jej profil można zanalizować tutaj. Fotoreportaż, zastępujący wiele słów i opisów zastanych miejsc, czy sytuacji, jest dostępny w autorskich galeriach fotografii, do obejrzenia których zapraszam.

radhost_2016_min

Wpis z zaproszenia na wyjazd :

Z Blachowni wyjedziemy z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 5.00, kierując się tym razem w stronę Tarnowskich Gór, by na obwodnicy wjechać na drogę A1 w w kierunku Ostrawy. Godzinę powrotu ustalimy dojeżdżając do celu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze trasy spaceru. Można decydować na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem wybieramy się poza granice kraju, co zobowiązuje do posiadania ważnego dokumentu tożsamości oraz wskazanym jest wykupienie na ten dzień turystycznej polisy ubezpieczeniowej.

Dla osób korzystających z urządzeń do nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania ślad proponowanej trasy zapisany w formacie GPX,  oraz mapę odwiedzanej okolicy dla programów TwoNav i OruxMaps. Użytkownikom OruxMaps polecam bardzo dokładną mapę wektorową Czech, do pobrania pod tym linkiem.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.