Beskid Żywiecki, spacer przez Pasmo Jałowieckie – 14.05.2016 r.

Mieliśmy nadzieję, że limit nieprzychylnej pogody, która towarzyszyła naszym poprzednim wycieczkom po tej części Beskidu Żywieckiego został wyczerpany. Jednak byliśmy w błędzie i tradycji niestety stało się zadość. Deszcz, mgła, błoto pozostanie po raz wtóry symbolem wiosennej wycieczki szlakami przebiegającymi przez Pasmo Jałowieckie,  łączące Koszarawę z Suchą Beskidzką. Te dwie miejscowości, między którymi autobus przejechał na miejsce postoju w okolicach stacji kolejowej Sucha Beskidzka, stanowiły o możliwościach wyboru trasy spaceru. Zasugerowałem warianty przedstawione poniżej, nie wyłączając innych koncepcji zagospodarowania dnia, mając do dyspozycji 9 godzin na wędrówkę. Potencjalne możliwości można było można zanalizować spoglądając na mapę, na której należy aktywować warstwę o nazwie „Sygnatura” -  przycisk w lewym górnym rogu ekranu. Spośród tych trzech tras pierwsza i ostatnia cieszyły się największym zainteresowaniem, a drugą kilka osób zmodyfikowało wychodząc na Jałowiec szlakiem zielonym z przysiółka Lachy.

1. Koszarawa przystanek PKS Kolonia Kępki, skąd szlakiem żółtym przez Jałowiec, Kolędówki, Przysłop, dalej czerwonym do Suchej Beskidzkiej. Trasa liczy ok 23 km i charakteryzuje się : max wys 1 104 m npm, suma podejść 942 m, zejść 1 179 m, początek 578 m npm, koniec  340 m npm. Czas przejścia ok 7 godzin. Profil dostępny tutaj.

2. Lachowice zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła, skąd szlakiem niebieskim do osady Wsiórz, dalej zielonym na Kolędówki i jak w wariancie pierwszym żółtym do Przysłopa i czerwonym zejście do Suchej Beskidzkiej. Trasa liczy ok 19,5 km i charakteryzuje się : max wys 898 m npm, suma podejść 936 m, zejść 1 046 m, początek 438 m npm, koniec  340 m npm. Czas przejścia ok 6 godzin. Profil dostępny tutaj.

3. Stryszawa Dolna kościół św. Stanisława, skąd szlakiem niebieskim na Przysłop i zejście czerwonym do Suchej Beskidzkiej. Trasa liczy ok 13,5 km i charakteryzuje się : max wys 780 m npm, suma podejść 525 m, zejść 563 m, początek 379 m npm, koniec  340 m npm. Czas przejścia ok 4,5 godzin. Profil dostępny tutaj. Ten wariant można nieco wydłużyć, decydując się na przebycie pętli ścieżki dydaktycznej z Przysłopa przez Zakamień.

Mapę z nałożonymi trzema śladami tras można obejrzeć tutaj, a raport z urządzenia do nawigacji GPS z przebytej jednej z tras – pod tym linkiem.

Pogoda nie pozwoliła cieszyć się widokami, które z tych szlaków komponują się w piękne pejzaże. Pozostało cieszyć się z bliskiego kontaktu z przyrodą i z satysfakcji pokonania napotkanych przeciwności. Taki klimat odnajdziemy na prezentowanych w galeriach fotografii zdjęciach. Ten fotoreportaż należałoby jeszcze uzupełnić ciekawą obserwacją ludzkich zachowań. Spacerując po Suchej Beskidzkiej spotkaliśmy się z bezinteresowną życzliwością mieszkańców tego miasteczka, co o wiele trudniej dostrzec na naszych ulicach.

koszarawa__2016_min

reszta informacji z zaproszenia na wyjazd :

Z Blachowni wyjedziemy o godzinie 5,00 spod kościoła parafialnego przy ulicy Sienkiewicza. Godzina odjazdu z Suchej Beskidzkiej zostanie ustalona w drodze.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze trasy spaceru. Można decydować na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.

Dla osób korzystających z urządzeń do nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras, zapisane w formacie GPX,  oraz mapę dla programów TwoNav i OruxMaps. Pobierając (po zalogowaniu) bezpłatne mapy topograficzne Polski, z serwisu dystrybutora programu TwoNav (tutaj), należy wybrać „kafelki” o indeksach : POLAND_TOPO_15_05_426, POLAND_TOPO_16_05_427 oraz POLAND_TOPO_16_06_404.

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.