Pełnia wiosny to dobry czas na obserwacje przyrody i aktywny relaks. By go nie zmarnować, zaplanowaliśmy rowerową wycieczkę, dającą możliwość obcowania z darami natury i poznania ciekawostek związanych z historią naszej okolicy. Wyznaczona została trasa o długości ok. 65 km, prezentowana na mapie. W jej sąsiedztwie można napotkać : Użytek Ekologiczny Bagno w Jeziorze, Rezerwat Cisy Nad Liswartą, kapliczkę Matki Bożej w Łebkach, linię przebiegu dawnej granicy między zaborami, miejscowość Zborowskie ze śladem po dawnej fabryce fajek glinianych, materialne pamiątki po po ostatnim właścicielu dóbr kochcickich – hrabim Ludwiku Karolu von Ballestremie. Historia rodu Ballestremów pojawia się tej trasie nad kilkunastoma stawami, które w swym majątku hrabia zagospodarował, przy zabytkowym kościółku w Pawełkach, w pałacowo-parkowej rezydencji w Kochcicach oraz na śródleśnym uroczysku Brzoza, sąsiadującym z ponad stuletnim stanowiskiem rododendronów, zwanych przez botaników różanecznikami katawbijskimi. Tam, na przygotowanej do biwakowania polanie, zawsze można zatrzymać się się na chwilę odpoczynku i pobiesiadowania przy ognisku.
Projekt wycieczki był zachęcający, jednak pogoda z godziny na godzinę odbierała nadzieje na wyjazd. Pytającym w niedzielny poranek o ostateczną decyzję, sugerowałem jej podjęcie w miejscu zbiórki, spoglądając jednak na zachmurzone niebo z dużym sceptycyzmem. Kiedy jednak kilka osób dojechało pod OSiR, zdecydowaliśmy zaryzykować, choćby dla przejechania fragmentu trasy. I w ten sposób, mimo burzy, którą przeczekaliśmy w kochcickim pałacu, deszczu towarzyszącego nam w drodze powrotnej z Brzozy, kałuż i błota na leśnych ścieżkach, udało się osiągnąć zamierzony cel. Rododendrony na śródleśnym stanowisku praktycznie jeszcze nie zakwitły. Trzeba poczekać tydzień lub dwa, by można było podziwiać je w pełnej krasie. Za to ciekawie wygląda budynek dawnej fabryki fajek w Zborowskich, który został przykryty nowym dachem i zabezpieczony przed dalszym niszczeniem .
Dla korzystających z urządzeń do nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania plik ze śladem proponowanej trasy, zapisany w uniwersalnym formacie gpx oraz mapę dla programów TwoNav i Oruxmaps.