Na Facebookowym profilu Lokalnej Grupy Działania Zielony Wierzchołek Śląska pojawiło się zaproszenie skierowane do amatorów rowerowych wycieczek i miłośników lokalnej historii, które za zgodą organizatora zamieszczam poniżej i o ile warunki atmosferyczne pozwolą na wyjazd, gorąco rekomenduję do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
W sobotę – 3 grudnia LGD Zielony Wierzchołek Śląska organizuje rajd rowerowy nawiązujący do nie tak dawnej historii górnictwa rud żelaza ziemi częstochowskiej.
W powiecie kłobuckim dzieje wydobycia rud i wytapiania z nich żelaza sięgają średniowiecza. W okresie powojennym do końca lat 70-tych, działały tu m.in. kopalnie w Pankach, Truskolasach, Golcach, Grodzisku kop. „Wręczyca”. Ostatnia kopalnia została zamknięta w 1982 r., była to kopalnia „Wręczyca”. Rowerową wędrówkę śladami hutnictwa i górnictwa rud żelaza zaczniemy od Panek, gdzie w 1934 r. pracowała kopalnia „Krystyna”.
Rajd planowany jest na 3 grudnia 2022 r., chyba że pogoda spłata śnieżnego figla, wówczas jest opcja przesunięcia wycieczki na inny termin.
Trasa: Panki – Konieczki – Truskolasy – Panki, ok. 25 km. Start godz. 9., Panki kawiarnia „U Braci”.
Organizator prosi o kontakt i zapisy w biurze LGD Kłobuck, ul. Staszica 12 lub telefonicznie: 34 3172530 509139870.
Więcej szczegółów i opis trasy tutaj.
Niemal zimowe warunki atmosferyczne nie zniechęciły organizatorów i uczestników od realizacji zamierzonego przedsięwzięcia, co zaowocowało interesującą rowerową wycieczką do miejsc związanych z górnictwem ród żelaza, zlokalizowanych w sąsiedztwie Panek i Truskolasów. Oprócz walorów rekreacyjnych kojarzonych z rowerową aktywnością i pieszym trekingiem po zboczach kopalnianych hałd, mogliśmy dzięki ciekawej narracji Marka Zycha poznać tajniki historii odwiedzanych miejsc. Można było pogłębić powierzchowną wiedzę, na przykład dowiadując się, że przedsiębiorstwo Maskpol S.A w Konieczkach, to zakład powstały na bazie kopalni z końca lat 60-tych ubiegłego wieku, która będąc gotową do podjęcia wydobycia, decyzjami administracyjnymi pozostała nieuruchomiona, a budynki i zasoby techniczne przebranżowiono. Marek podzielił się z uczestnikami Rajdu bogatą wiedzą, za co dziękujemy, kierując również te słowa w stronę stowarzyszenia Zielony Wierzchołek Śląska, które jak zwykle sprostało wszelkim oczekiwaniom biorących udział w w imprezie. Nim obejrzymy bogatą fotorelację przygotowaną przez Krzysztofa Świtalskiego, udostępnioną na facebookowym profilu LGD, zapraszam tymczasem do rzucenia okiem na skromniejszy zestaw fotek.