Szlakami Małej Fatry – 23.06.2018 r.

Stosownie do wcześniejszych zapowiedzi, zapraszam na wyjazd na Słowację, w górski masyw Malej Fatry. Gościliśmy już w tych okolicach w 2013 i 2016 roku. Z tamtych wyjazdów pozostały w pamięci dobre wspomnienia, co wyzwoliło chęć powrotu w te strony. Kto wówczas nie uczestniczył wycieczkach, z tym większą przyjemnością będzie kontemplował piękne górskie panoramy i zaskakujące atrakcyjnością ścieżki wiodące dnem skalnych wąwozów, przypominających najbardziej ekscytujące miejsca Słowackiego Raju. Do odwiedzenia proponuję chyba najciekawszą turystycznie północno-wschodnią część Małej Fatry, zwaną Krywańską, z dominującymi w krajobrazie graniami Rozsutec’ów i kanionami Białego i Hlboky’ego Potoku. Spójrzmy na mapę, odnajdując w jej górnym, prawym fragmencie miejscowość Biely Potok. Do tej niewielkiej osady dowiezie nas autobus, który później odjedzie na parking w Stefanowej. Z tego miejsca można wyruszyć na niebieski szlak turystyczny i pokonać trasę prezentowaną na mapie. Jak widać z opisu ta propozycja wymaga przejścia ok 17 km, przy sumie podejść szacowanej na ok 2 000 m., na co składają się w głównej mierze wspinaczki na oba Rozsutece, oraz wierzchołek Stoha. Analizując mapę i sąsiednie szlaki, można znaleźć wiele alternatyw eliminujących te trudności, dokonując wyboru może nieco mniej atrakcyjnych ścieżek, ale za to znacznie łatwiejszych do pokonania. Te modyfikacje warto wprowadzać już po opuszczeniu pierwszego odcinka niebieskiego szlaku, czyli na przełęczy zwanej sedlo Medzirozsutce. Wybierając z tego miejsca jakiś inny wariant należy tak zaplanować trasę, by zejść do osady Stefanowa, gdzie autobus pozostanie na parkingu na 9-cio godzinny postój. Chcąc zmierzyć się jednak z sugerowanym wariantem wędrówki, należy wziąć pod uwagę, że szacowany czas jej przejścia w zależności od źródła znacznie się waha, sięgając aż 9 godzin. Fakultatywny opis i mapa jest dostępna tutaj(do wydruku). Na tej stronie można również samodzielnie planować własne trasy, analizując ich długości oraz stopnie trudności, a po zalogowaniu zapisywać ślady, oraz archiwizować projekty na swoim profilu. Polecam również, aby przed wyjazdem zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej słowackiego GOPR-u (link tutaj).

Autobus wyjedzie z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 4,30. Godzinę odjazdu ze Stefanowej ustalimy przed opuszczeniem autobusu, uwzględniając normatywny 9-cio godzinny postój.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem trasa prowadzi po terytorium Słowacji. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając tutaj.

Wszystkie uzgodnienia dotyczące wyjazdu pozostają aktualne.

mala_fatra_2018_min

Dla użytkowników urządzeń do nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania pliki : z mapą w formacie kompatybilnym min. z programami OruxMaps i TwoNav oraz ze śladem proponowanej trasy.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.