Tatry Słowackie. Przez Lodową Przełęcz – 08.07.2017 r.

Po spacerach w niższych górach, przyszedł czas na Tatry. Coraz trudniej znaleźć w nich miejsca i szlaki, dokąd jeszcze w ramach wyjazdów KKTA nie dotarliśmy. Może więc warto powtórzyć szczególnie te przejścia, które zapisały się w pamięci pięknem zastanych pejzaży, lub rozczarowaniem z powodu pogody, która skutecznie wyeliminowała tę przyjemność, prowokując do powtórnego spaceru. Sięgając do pierwszej formuły wspomnień, Lodowa Przełęcz, przebyta na trasie spaceru z września 2008 roku jest wzorcowym przykładem. Tym razem wyjechaliśmy liczniejszą grupą, o bardziej zróżnicowanych oczekiwaniach i doświadczeniach, więc wychodząc temu na przeciw zaproponowałem kilka zróżnicowanych wariantów. Spójrzmy zatem na mapę, ogniskując uwagę na drogę okalającą po słowackiej stronie łańcuch Tatr (tzw. Droga Wolności, biegnąca od Łysej Polany do Szczyrbskiego Jeziora). Wzdłuż jej biegu odnajdujemy miejscowości : Tatranska Javorina, Biela Voda (Kiezmarskie Zlaby) oraz Tatranska Lesna. Ta pierwsza była punktem docelowym, gdzie w okolicy kościoła i budynku poczty parkował autobus, a dwie kolejne stanowiły miejsca wyjścia na trasy spacerów. Jak zwykle zasugerowałem alternatywne warianty tras, o zróżnicowanej długości i skali trudności. Analiza mapy podpowiadała kolejne ich modelowanie. Na czas spaceru będziemy dysponowaliśmy ponad dziesięcioma godzinami, licząc ten czas od momentu opuszczenia samochodu. Moje propozycje przedstawiały się następująco :

  • 1. Trasa łatwa, biegnąca z zatoki przy przystanku autobusowym Biela Voda przez Dolinę Białych Stawów, Przełęcz pod Kopą, Dolinę Zadnich Koperszadów, Dolinę Javorową do miejscowości Tatranska Javorina. Początkowo znaki żółte, a po 25 min spaceru dochodzące znaki niebieskie, prowadzić będą do końca szlaku. Szczegóły tutaj i tutaj oraz tutaj. Przedłużając tę trasę o nieco ponad 2,5 km i dodatkowe 45 minut spaceru, można odwiedzić niezwykle malowniczo położone schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (opis tego wariantu jest dostępny tutaj). Co prawda za miesiąc wybierzemy się raz jeszcze w te okolice, wędrując przez ten rejon z Tatrzańskiej Łomnicy przez Skalnate Pleso i Rakuską Czubę, ale skalną ścianę Jstrzębiej Wieży, opadającej pionowym, kilkusetmetrowym urwiskiem do Zielonego Stawu, można podziwiać z werandy schroniska wielokrotnie.
  • 2. Trasa trudna, biegnąca z miejscowości Tatranska Lesna przez Doliny Studenną i Pięciu Spiskich Stawów, Lodową Przełęcz oraz Jaworową Dolinę do centrum miejscowości Tatranska Javorina. Początkowo znaki żółte, a później zielone, aż do końca trasy. Szczegóły tutaj i tutaj oraz tutaj.
  • 3. Trasa bardzo trudna, wymagająca doświadczenia w poruszaniu się na skalnych półkach z ubezpieczeniami i odpornością na  ekspozycje oraz dobrego przygotowania wytrzymałościowego. Praktycznie jest przedłużeniem wariantu drugiego o przejście miedzy Rainerową Chatą a Lodową Przełęczą przez Dolinę Staroleśną i Czerwoną Ławkę. Szczegóły tutaj i tutaj, oraz tutaj. Przejście tej trasy będzie możliwe jedynie w optymalnych warunkach terenowych i pogodowych, przy założeniu krótszego niż sugerowany na mapach czas pokonywania kolejnych odcinków. Mapa linkowana we wpisie oraz wiele starszych publikacji nie uwzględnia dokonanej w 2013 zmiany dopuszczającej dwukierunkowy ruch powyżej Zbójnickiej Chaty i przy przechodzeniu Czerwonej Ławki (dwa równoległe łańcuchy).

Wszystkie trzy projekty znalazły się w zainteresowaniu wyjeżdżających i mimo niepewnej pogody i trudności napotkanych w wysoko położonych odcinkach szlaków, trasy zostały sprawnie pokonane. Zmienna pogoda oferująca zarówno słońce i błękitne niebo, jak i rzęsisty deszcz, poprzedzony chmurami okrywającymi skaliste turnie szarą mgłą, tworzyła interesujący, dynamicznie zmienny klimat, który często można napotkać w wysokich górach. Dzięki temu co chwila ta sama przestrzeń kreowała inne krajobrazy i wyzwalała odmienne nastroje. Część tych wrażeń zostało wpisane w obrazy utrwalone na fotografiach , do obejrzenia których zapraszam.

lodowa_2017_min

Wpis z zaproszenia na wyjazd :

Każda z propozycji prowadziła w obszary skaliste, wysoko położone, oddalone od schronisk, co wymaga posiadania stosownego prowiantu i wyposażenia (ubiór, obuwie, telefon z roamingiem). W najwyższych partiach konieczne będą rękawice (Czerwona Ławka), kijki trekingowe i być może nawet raczki na obuwie. Koniecznym będzie również śledzenie prognoz pogody i komunikatów publikowanych na internetowych portalach słowackiej Górskiej Służby , TOPR-u  oraz na Portalu Tatrzańskim.

Z Blachowni, spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza wyjedziemy o godzinie 4.00. Godzinę odjazdu z Jaworzyny ustalimy przed dojazdem na miejsce.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem wybieramy się poza granice kraju, co zobowiązuje do posiadania ważnego dokumentu tożsamości oraz wskazanym jest wykupienie na ten dzień turystycznej polisy ubezpieczeniowej. W internecie znajdziemy wiele ofert ubezpieczeń turystycznych z możliwością wykupienia polisy w trybie on-line. Sugeruję otworzyć ten link, gdzie za niespełna 3,50 zł znajdziemy satysfakcjonującą nas propozycję.

Korzystający z urządzeń do nawigacji GPS mogą pobrać ślady sugerowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami OruxMaps i TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.