W tatrzańskie doliny – 16.03.2024 r.

Tegoroczna zima dość skąpo obdarza nas swymi urokami. Nawet na beskidzkich, czy Sudeckich tysiącznikach trudno napotkać śnieg, czego świadkami byliśmy wędrując w połowie lutego w okolicach Bielska-Białej, a na początku marca w masywie Śnieżnika. Co będzie się dziać dalej – trudno wyrokować. Tym niemniej spróbowaliśmy poszukać zimy w Tatrach zakładając, że może będzie tak, jak na fotce poniżej, która dokumentuje nasz pobyt w Tatrach w 2009 roku, albo przedwiosenna aura ubarwi już te krajobrazy łanami kwitnących krokusów, co praktycznie miało miejsce. Doświadczyliśmy takich atrakcji 16 marca, gdyż w tę sobotę był możliwy wyjazd w okolice Zakopanego, z możliwością spaceru dolinami : Kościeliską i Chochołowską, oraz w miarę możliwości w ich okolicach. Autobus dojechał na parking u wrót Doliny Chochołowskiej, zatrzymując się również w zatoce autobusowej przy wylocie Doliny Kościeliskiej. W drogę powrotną również i w tym miejscu było można wsiadać. Zastane warunki pogodowe i terenowe zdeterminowały wybór tras spacerowych tak, by zachować bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Patrząc na mapę tej okolicy zdecydowaliśmy wybierać szlaki w niższych partiach. Tym razem nie sugerowałem żadnych konkretnych tras, gorąco zachęcając do korzystania z portali internetowych : www.mapy.cz oraz www.mapa-turystyczna.pl, pozwalających na wykreślenie i oszacowanie wybranej trasy pod kątem czasu przejścia (dla optymalnych warunków letnich), długości, sumy podejść, profilu itp. Ułatwiając to zadania wskazałem zalinkowane trzy warianty : 1, 2, 3 co mogło pomóc w przygotowaniu wędrówki pomiędzy dolinami oraz podzieliłem się uwagą, że oprócz posiadania klasycznych, drukowanych map, warto korzystać z nawigacji turystycznej GPS obsługiwanej przez zainstalowaną w telefonie aplikację (np. mapy.cz, OziExplorer i inne). Telefon w czasie wędrówki czyni ją bezpieczniejszą, dając również możliwość kontaktu i połączenia z numerem alarmowym -  TOPR 985 lub 601 100 300. Bezpośrednio przed wyjazdem warto było zapoznać się się komunikatami turystycznymi i prognozą pogody z internetowej strony Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz z informacjami zamieszczonymi na Portalu Tatrzańskim.

Dokumentacja fotograficzna z wędrówki jest prezentowana poniżej w autorskich fotogaleriach.

doliny_tatrzanskie_2024_min_1

Informacje przekazane wyjeżdżającym :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Dolinie Chochołowskiej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.