Wędrówka szlakami Beskidu Małego – 30.11.2019 r.

Zapewne niebawem przyjdzie się nam zmierzyć z wyzwaniami, jakie stawiać będzie coraz chłodniejsza pogoda i krótkie dni. Takie okoliczności nie pozwalają na dalekie wyjazdy, długie wycieczki i stawiają ograniczenia logistyczne w dowolności wyboru miejsc postojowych i dostępności szlaków turystycznych. Z perspektywy kilku tygodni żadne prognozy nie są wystarczająco precyzyjne, więc przy projektowaniu miejsca wędrówki, zebrane doświadczenia i przewidywalność potencjalnych trudności muszą zostać wzięte pod uwagę. Mając taki bagaż  wyzwań, skierujmy raz jeszcze uwagę w stronę wzniesień Beskidu Małego, położonego w niewielkiej od nas odległości i licznie odwiedzanego przez turystów. W 2013 roku, w towarzystwie marcowej mgły, mżawki i śnieżnej brei zalegającej ścieżki, pokonaliśmy bez kontemplowania widoków z odległymi panoramami trasę z Bielsko-Bialskiej Straconki do Czernichowa. Wróciliśmy tam raz jeszcze, mając nadzieję, że tym razem takie okoliczności nas nie dotkną. Oczekiwania prawie się spełniły. Prawie, bo niskie chmury przesłaniały widoki jedynie w najwyższych partiach trasy. Mnogość dostępnych w tej lokalizacji szlaków, dała wiele możliwości dla wyznaczenia przebiegu dłuższej lub krótszej wycieczki, w ramach czasowych limitujących jej przebieg w granicach 7-miu godzin. Kolejnymi, korzystnymi okolicznościami była możliwość odpoczynku w Schronisku PTTK na Magurce Wilkowickiej, oraz wykorzystanie skrótu, jakim była możliwość rozpoczęcia spaceru z Przełęczy Przegibek, przez którą przejeżdżał autobus w drodze na parking w Czernichowie. Analizując wcześniej linkowaną mapę turystyczną Beskidu Małego, zlokalizujmy pierwsze miejsce dojazdu w okolicy kościoła p.w. MB Pocieszenia, położone przy skrzyżowaniu ul. Górskiej z ul. Złoty Potok. Z tego miejsca można było zaplanować  przejścia :

  1. Mała Straconka – Łysa Przełęcz – Schronisko PTTK (szlak żółty) – Czupel – Rogacz – Suchy Wierch – Czernichów (szlak niebieski) . Szczegóły z możliwością wydruku opisu tutaj lub tutaj.
  2. Czupel (654 mnpm) – Gaiki (szlak czerwony) – Przełęcz Przegibek – Sokołówka – Schronisko PTTK (szlak żółty) – Czupel – Rogacz – Suchy Wierch – Czernichów (szlak niebieski). Szczegóły z opcją wydruku tutaj lub tutaj.

Wysiadając na Przegibku, mogliśmy wyruszyć w kierunku Czernichowa przez :

  1. Sokołówka – Schronisko PTTK (szlak żółty) – Czupel – Rogacz (szlak niebieski) – Przysłop (szlak czerwony) – Łysy Groń (szlak żółty) – Czernichów (szlak zielony). Szczegóły jak wyżej tutaj lub tutaj
  2. Sokołówka – Schronisko PTTK (szlak żółty) – Czupel – Rogacz - Suchy Wierch – Czernichów (szlak niebieski). Szczegóły tutaj lub tutaj.

Jak widać, co również potwierdziły zapisane pod linkami w galeriach fotografii raporty z wędrówek, dodatkowo mogliśmy kompilować te propozycje.

straconka_2019_min

Z zaproszenia na wyjazd :

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza wyjedziemy o godzinie 5.00., przejeżdżając przez Romanów. Godzinę wyjazdu w drogę powrotną ustalimy przed rozpoczęciem spaceru.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

Dla użytkowników turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania plik ze śladami proponowanych tras oraz mapę kompatybilną miedzy innymi z aplikacjami OruxMaps i TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.