Z Bystrej na szlaki Beskidu Śląskiego – 28.01.2023 r.

Na ubiegłorocznej, jesiennej wędrówce padło kilka razy pytanie o najbliższy, zimowy górski trekking. Wówczas trudno było  o precyzyjny plan, ale najczęściej oczekiwano na jakiś styczniowy termin. Zima stwarza wiele ograniczeń, bo jakże przewidzieć warunki z wyprzedzeniem kilku tygodni, by mieć pewność dojazdu i optymalne szanse na interesujący spacer. Ważąc różne okoliczności, zaryzykowaliśmy aktywnie zagospodarować ostatnią, styczniową sobotę, korzystając z możliwość dotarcia autobusem do miejscowości Bystra, leżącej na pograniczu Bielska-Białej. Byliśmy tam zimową porą dziesięć lat temu i pozostały miłe wspomnienia. I tym razem decyzja była trafna, bo Beskidy przywitały nas przepiękna zimową aurą. Spójrzmy na mapę, gdzie niebieskim pinem zostało zaznaczone miejsce przyjazdu i zarazem całodziennego parkingu (Zajazd Pod Źródłem).  Ze względu na stosunkowo krótki czas dojazdu, nawet przy założeniu 15-to godzinnego dnia pracy kierowcy, na spacery można było dysponować około siedmioma godzinami. W zaproszeniu zasugerowałem opcjonalnie cztery warianty tras :

  • 1. Przez Klimczok, Szyndzielnię, Kozią Górę – trzy schroniska, długość trasy 13,2 km, suma podejść 700 m, letni czas przejścia bez postojów 5 godz 20 min. Szczegóły tutaj.
  • 2. Przez Klimczok i Szyndzielnię – dwa schroniska, długość trasy 11,5 km, suma podejść 620 m, letni czas przejścia bez postojów 4 godz 30 min. Szczegóły tutaj.
  • 3. Przez Klimczok – jedno schronisko, długość trasy 9,6 km, suma podejść 650 m, letni czas przejścia bez postojów 4 godz. Szczegóły tutaj.
  • 4. Przez Klimczok i Chatę na Groniu – schronisko i punkt gastronomiczny, długość trasy 11,2 km, letni czas przejścia bez postojów 4 godz 40 minut, suma podejść 685 m. Szczegóły tutaj.
  • 4. Przez Chatę na Groniu – punkt gastronomiczny, długość trasy 8,6 km, letni czas przejścia bez postojów 4 godz,, suma podejść 570 m. Szczegóły tutaj.

Ze względu na sprzyjające warunki, co można dostrzec przeglądając galerie fotografii, większość wybrała przejście przez Klimczok i Szyndzielnię.

bystra_2023_min_1

Z zaproszenia na wyjazd :

Analizując szczegóły wariantów proszę zwrócić uwagę na kolory szlaków turystycznych biegnących wzdłuż proponowanej trasy oraz każdorazowo proponuję otworzyć jej profil wysokościowy. Można również odwrócić kierunek przejścia i powtórnie przeanalizować profil, wybierając korzystniejszy dla własnych oczekiwań. Aktywny na stronie mapy odnośnik „eksportuj” pozwala pobrać plik ze śladem wyświetlanej trasy.

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 6.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Bystrej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.