Z Wisły do Ustronia – 27.01.2018 r.

Pora roku sugeruje, że w tytule zaproszenia powinien pojawić się anons 0 zimowym spacerze. Jednak z perspektywy pierwszych styczniowych dni, nie jest to takie oczywiste. Tym niemniej, koniec pierwszego miesiąca roku to środek zimy. A co więcej, docelowym miejscem naszego wyjazdu będą górskie szlaki. Takie okoliczności wymagają przezorności co do bezpieczeństwa i optymalnej logistyki. Dlatego tym razem proponuję trasę niezbyt długą, łatwo dostępną, uczęszczaną, ze schroniskami oraz z początkiem końcem w miejscach możliwych dla dojazdu autobusu, nawet w przypadku trudniejszych warunków drogowych. Mimo, że przed laty bywaliśmy już w tych okolicach, zimowe (miejmy nadzieję) pejzaże stworzą nowe doznania i przyjemności. Przechodząc do meritum, proszę spojrzeć na mapę Beskidu Śląskiego i odszukać Wisłę oraz Ustroń. Będą to graniczne miejsca proponowanej trasy spaceru. Autobus dojedzie do osady Wisła Jawornik, gdzie korzystając z zatoki parkingowej przy szkole podstawowej rozpoczniemy spacer idąc za niebieskimi znakami szlaku turystycznego. Gdyby warunki drogowe uniemożliwiły dojazd do tego miejsca, trasę rozpoczniemy odpowiednio wcześniej. Niebieski szlak przez Czupel poprowadzi na Soszów. Tam zmieniając kolor szlaku na czerwony, ścieżką biegnącą wzdłuż granicy dojdziemy do Wielkiej Czantorii, skąd dalej czerwonym zejście do centrum Ustronia Polany, gdzie w okolicy stacji PKP będzie oczekiwał autobus. Szczegóły tej propozycji można dokładniej zanalizować tutaj lub tutaj. Z tych ustaleń wynika, ze długość drogi do przebycia wynosi zaledwie ok. 11,5 km, przy sumie podejść ok 700 m. Proszę jednak pamiętać, że śnieg, lód, błoto oraz strome zejście do Ustronia, mogą skutecznie wydłużyć czas przejścia. Gdyby jednak okoliczności na to pozwoliły, można dołożyć do ostatniego odcinka drogi ok. 3 km, schodząc po przejściu Wielkiej Czantorii łagodniejszym szlakiem niebieskim i w końcówce zielonym do drogi do głównej nr. 941, przebiegającej przez Ustroń i Wisłę (porównanie zejść tutaj).

Trudne do przewidzenia warunki terenowe i pogodowe będą wymagały zabrania ze sobą stosownego na tę porę roku ubioru, prowiantu i wyposażenia turystycznego. Bardzo przydatne mogą być kijki trekingowe i raczki na obuwie. Pamiętajmy również o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości, gdyż będziemy przebywać w strefie przygranicznej (chwilowo nawet poza jej przebiegiem). Ta okoliczność poddaje pod rozwagę potrzebę wykupienia na dzień wyjazdu dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza wyjedziemy o godzinie 5.30. Godzinę odjazdu z Ustronia ustalimy w drodze, zakładając maksymalnie 15-to godzinny czas pracy kierowcy.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.

wisla-ustron_2018_min

Dla użytkowników urządzeń do nawigacji turystycznej GPS przygotowałem do pobrania mapę kompatybilną z programami OruxMaps i TwoNav oraz ślad proponowanej trasy zapisany w formacie gpx.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.