Z Zakopanego w Tatry – 09.09.2017 r.

Byłoby czymś niestosownym, by po wyjazdach na szlaki Tatr Słowackich, nie pospacerować lub powspinać się w polskiej części tego wspaniałego i najwyżej wznoszącego się fragmentu Karpat. Mimo, że pewnie zdecydowana większość zliczyła w swoim turystycznym dorobku wiele tatrzańskich szlaków, warto sprawdzić co się na nich zmieniło. Nawet, gdy nie dostrzeżemy materialnych różnic, widoki zawsze pozostaną piękne i na swój sposób inne. Czy to z powodu pory roku, pogody, widoczności, czy też w efekcie doznanych emocji lub poddaniu się subiektywnym nastrojom chwil, towarzyszących wędrowce. Sugerowałem w zaproszeniu, że wyjazd w rejon Zakopanego pod koniec pierwszej dekady września to prawdopodobieństwo stabilniejszej i bardziej przewidywalnej pogody, mniejszy tłok na szlakach i piękne kolory muraw pokrywających partie szczytowe Czerwonych Wierchów. Z tych oczekiwań tylko barwne kopuły wierchów nie zawiodły. Ilość napotkanych turystów była zapewne nie mniejsza niż w szczycie sezonu, nawet mimo halnego, który w partiach szczytowych dosłownie uniemożliwiał wędrówkę i dowiódł , jak trudne i nieprzewidywalne jest prognozowanie zjawisk pogodowych dla obszarów górskich.  W dolinach było nieco spokojniej i bardziej słonecznie, co przyniosło zadowolenie tym, którzy udali się na mniej ekstremalny spacer. Propozycji tras dla całodziennej wedrówki było wiele, ale niemal każdą weryfikował niezwykle silny i porywisty wiatr. Tym niemniej udało nam się dotrzeć do wielu ciekawych zakątków Polskich Tatr, co zostało udokumentowane w autorskich galeriach fotografii.

zakopane_2017__min

Z zaproszenia na wyjazd :

Nie sposób o wszystkim pisać, więc zachęcam do odwiedzenia tego portalu. Autobus dowiezie nas w rejon dzielnicy Bystre, na zatokę przystankową położoną w okolicach skrzyżowania ulic Oswalda Balzera i Mieczysława Karłowicza. Będzie to również miejsce zbiórki w drogę powrotną Stąd jest niedaleko do Kuźnic, na Nosal, bądź korzystając z busów miejscowej komunikacji – gdziekolwiek indziej, do wybranego przez siebie celu. Pomocą w podjęciu decyzji może służyć plan Zakopanego oraz mapy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tym razem nie będę sugerował żadnej trasy, gdyż doświadczenie uczy, że taka lokalizacja wyzwala mnóstwo własnej inicjatywy i pozwala najlepiej sprostać oczekiwaniom oraz zastanym na miejscu warunkom. Planując dzień pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i liczmy się z własnymi możliwościami tak, by w porę wrócić na umówioną godzinę odjazdu autobusu. Nie zapominajmy o niezbędnym wyposażeniu dla wysokogórskiej wędrówki, prawdopodobieństwie nagłych zmian pogody i warunków terenowych na szlakach. Pomocą w odpowiednim przygotowaniu mogą służyć aktualizowane codziennie informacje publikowane przez TOPR.

Z Blachowni wyjedziemy spod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 4.00. Godzinę powrotu ustalimy w drodze, zakładając nie mniej niż 9 godzin do momentu odjazdu. W związku z dużym zainteresowaniem tym wyjazdem i licznymi zgłoszeniami przekraczającymi pojemność jednego autobusu, dodatkowo skorzystamy z 23-osobowego busa, który proszę wypełnić pasażerami w pierwszej kolejności. Oba pojazdy dojadą do Blachowni, ale tylko do autobusu będą się dalej w drodze dosiadać kolejni pasażerowie. Opłata za przejazd w obu pojazdach będzie identyczna.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Tym razem wybieramy się w strefę przygraniczną, co zobowiązuje do posiadania ważnego dokumentu tożsamości.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.