Ze Sromowców w Pieniny – 30.09.2023 r.

Koniec września, to dla górskiego klimatu czas jesieni, ubogacony wieloma atrakcjami, które oferuje ta pora roku.  Bywaliśmy o tej porze w Pieninach i do dziś pozostały w pamięci piękne krajobrazy, ubarwione atrakcyjną przyrodą tych okolic. Nadarza się okazja, by znów się tam udać, rozpoczynając tym razem wędrówkę ze Sromowców Niżnych. Miejscowość ta jest znana przede wszystkim z przystani flisackiej, będącej początkiem spływu Dunajcem, ale  jest również doskonałym miejscem do rozpoczęcia spacerów w najbardziej atrakcyjne miejsca Pienin. Rzut oka na mapę, gdzie niebieski pin wskazuje orientacyjne miejsce dojazdu i zatokę parkingową dla autobusu, powinien potwierdzić tę sugestię. Możemy stamtąd wspinać się na najwyższe szczyty tzw. Pienin Właściwych – Trzy Korony, jak również pospacerować wzdłuż Przełomu Dunajca lub przechodząc przez przejcie graniczne ze Słowacją, odwiedzić Czerwony Klasztor i udać się dalej w kierunku pasma Haligowskich Skał. Zapewne każdy, w zależności od oczekiwań, dyspozycji, zastanych warunków znajdzie dla siebie odpowiednią trasę, by móc aktywnie i ciekawie zagospodarować 9 godzin, które pozostaną do odjazdu autobusu od jego opuszczenia. Aby zobrazować skalę wysiłku (analiza czasu, długości i profilu drogi) i pomóc w podjęciu optymalnej decyzji, sugeruję poniżej kilka tras, stanowiących zamknięte pętle z początkiem i końcem w miejscu  przewidywanego postoju autobusu.

  • 1. Przez Trzy Korony – szczegóły tutaj
  • 2. Przez Czerwony Klasztor, Haligowskie Skały, Leśnicę, Przełom Dunajca – szczegóły tutaj.
  • 3. Przez Przełęcz Szopka, Sokolicę, przeprawę flisacką przez Dunajec, Pienińską Drogę Przełomem Dunajca, Czerwony Klasztor – szczegóły tutaj.
  • 4. Przez Przeł Szopka, Sokolicę, przeprawę flisacką przez Dunajec, Orlicę, Leśnicę – Czerwony Klasztor – szczegóły tutaj

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu ze Sromowców zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Ze względu na poruszanie się w strefie przygranicznej  pamiętajmy o konieczności posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Przy przekroczeniu granicy wskazane byłoby również posiadanie jednodniowego ubezpieczenia turystycznego, które można zakupić drogą internetową na przykład tutaj, albo wybrać najkorzystniejszą ofertę na portalu „Rankomat.pl” .

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

pieniny_2023_min

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.