Ze Świnnej w Beskid Żywiecki z „Aktywnymi Błeszno” – 18.11.2023 r.

Połowa listopada nawet w niewysokich górach może przynieść zimowe niespodzianki, ale nie zrażając się takimi okolicznościami, a co więcej mając w pamięci wiele ciekawych wędrówek o tej porze roku, wybraliśmy opcję spaceru szlakami Beskidu Żywieckiego. Krótki dzień i formalne ograniczenia związane z dojazdem zasugerowały wybór formuły 15-togodzinnego czasu pracy kierowcy i taką organizację dnia, by sprostać tym wymaganiom. Za cel dojazdu wybraliśmy położoną tuż obok Żywca miejscowość Świnna. Tam dojechał autobus, pozostając na parkingu w centrum tej miejscowości, w sąsiedztwie budynku Gminnego Ośrodka Kultury i kościoła parafialnego. Spoglądając na mapę łatwo dostrzec, że można z tego miejsca zaplanować interesującą widokowo pętlę kilkugodzinnej wędrówki. Zasugerowałem, by z miejsca postoju autobusu dojść do ulicy Przemysłowej i podążając dalej polną ścieżką dotrzeć ulicą Łączną do niebieskiego, pieszego szlaku turystycznego. Ten pierwszy około dwukilometrowy odcinek drogi był nieznakowany, ale nie sprawiło to problemu, gdyż początkowo pozostawaliśmy w zasięgu wzroku, a dysponujący wglądem w szczegółowe mapy lub korzystający z nawigacji GPS, służyli pomocą. Po około 7 kilometrach należało zejść ze szlaku niebieskiego na żółty, który przez Jastrzębicę prowadził do końca sugerowanej pętli. Po przejściu kolejnych 3,5 km, w przysiółku Przyłękowa zwanym Wikarówką dotarliśmy do interesującego Sanktuarium Maryjnego. Sugerowana trasa liczyła około 15 kilometrów, przy sumie podejść około 600 m i czasie aktywnego przejścia 5 godzin. Szczegóły tutaj lub pod tym linkiem. Tym razem zimowa aura już zadomowiła się w wyższych partiach Beskidów, co znacznie uatrakcyjniło spacer, ale miejscami przypomniało o trudniejszych okolicznościach, z jakimi możemy się zetknąć w nieodległym czasie.

swinna_2023_min_1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu ze Świnnej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

nformuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.