Zimowa wycieczka w Góry Opawskie – 11 luty 2012 r.

Warto było poczekać tydzień, by w nie mniej mroźny, ale bardziej słoneczny dzień, pospacerować zaśnieżonymi ścieżkami Gór Opawskich. Spodziewaliśmy się pięknej zimy, ale to co zastaliśmy na Biskupiej Kopie, nawet przerosło nasze oczekiwania. Było wręcz bajkowo. W pewnym stopniu ten niezwykły klimat oddają zdjęcia prezentowane w galerii, ale oglądając je, nie usłyszymy skrzypiącego pod stopami śniegu, trudno będzie dostrzec tańczące w lodowych kryształkach słoneczne promienie, nie poczujemy atmosfery bliskości przyjaciół, jakie daje wędrówka i wspólny stół, w napotkanym na szlaku schronisku. Choć nie wspinaliśmy się na niebosiężne turnie, w pamięci pozostanie urok przepięknej zimowej przyrody i przekonanie, że ta pora roku, w wielu miejscach maluje czarujące krajobrazy.

gory_opawskie_2012_minDo swoich galerii zdjęć zapraszają : Piotr Zaremba , Marcin z Gaszyna, Mira Gubała, ,Jarosław Bernat

Wyjątkowo niska temperatura mogła stworzyć poważne problemy związane z terminowym i bezpiecznym przejazdem. Dlatego uznaliśmy za sensowe odwołać wyjazd planowany wcześniej na  sobotę (4 lutego), zmieniając termin o tydzień – na 11 lutego. Prognozy na ten dzień – choć są wciąż zimowe – wyglądają jednak bardziej optymistycznie. Przepraszam za zmiany i zamieszanie. Mam nadzieję, że teraz uda się zrealizować tę wycieczkę sprawniej i ciekawiej.

Wszystkie ustalenia poczynione po 4-tym lutego pozostają aktualne.  Wyjeżdżamy niezależnie od pogody.

Choć i u nas sroga zima, to ta w górach, jest jeszcze piękniejsza. Warto byłoby tego doświadczyć. Dlatego zapraszam na wyjazd w Góry Opawskie. Niezbyt od nas odległe (ok. 150 km), niewysokie i stosunkowo łatwe, nawet na spacer zaśnieżonymi ścieżkami. Są położone w obszarze przygranicznym z Republiką Czeską, sąsiadując po naszej stronie z Głuchołazami. Początek i koniec trasy miałby miejsce w tym samym miejscu – w Jarnołtówku, skąd można wybrać wiele zróżnicowanych długością drogi, alternatywnych szlaków. Najatrakcyjniejszym, a zarazem wymagającym najwięcej wysiłku byłoby wejście na szlak niebieski i dojście przez Olszak do Pokrzywnej. Później za czerwonymi znakami do granicy i na Biskupią Kopę. Stamtąd zielonym do Zlotych Hor (a to już za granicą), skąd żółtym i niebieskim powrót na Biskupią Kopę. Od schroniska pod Kopą czerwonym powrót do Jarnołtówka. To około 23 kilometrów drogi, ale z ciekawymi widokami i interesującymi i wymagającymi podejściami. Jak widać z map, można w miarę potrzeby czy konieczności wybrać różne warianty powrotu do samochodu, mając możliwość odpoczynku w schronisku na Biskupiej Kopie. Można nie schodząc na czeską stronę, wrócić bezpośrednio ze schroniska. Można również odwrócić kierunek spaceru i najpierw żółtym szlakiem dotrzeć do schroniska. Tam odpocząć po drodze pod górę (po przejściu ok 5,5 kilometrów), ogrzać się i wracać szlakiem czerwonym wzdłuż granicy aż do niebieskiego. Później niebieskim przez Olszak do samochodu. Sam Jarnołtówek również oferuje infrastrukturę turystyczną i gastronomiczną. Wyjazd, o ile frekwencja pozwoli zapełnić samochód, będzie mieć miejsce w sobotę, 11 lutego. Wyruszymy jak zwykle spod kościoła parafialnego w Blachowni, przy ul. Sienkiewicza, o godz. 5.00. Na przejście wybranej trasy, należy planować czas do dziewięciu godzin. Jak zwykle, każdy indywidualnie odpowiada za swoje bezpieczeństwo i samodzielnie decyduje, jak zagospodaruje czas do godziny planowanego odjazdu (ok. 17.00 – szczegóły zostaną przekazane na miejscu). Proponowane trasy przejść stanowią informacje służące pomocą w poznaniu odwiedzanego terenu. KKTA organizuje transport i przygotowuje logistykę wyjazdu, nie biorąc odpowiedzialności za zdarzenia losowe. Więcej informacji pod adresem mailowym : krzysztof@bankowa.net

Tutaj link do interesującej strony internetowej poświęconej Górom Opawskim, a tutaj o schronisku pod Biskupią Kopą. Dla korzystających z nawigacji turystycznej TrekBuddy przygotowałem atlas składający się z dwóch przedstawionych w pierwszej części wpisu map oraz ślady opisywanej trasy w formacie gpx, kreślone na każdej z map. Niestety dokładność wrysowania na prawidłowo skalibrowane mapy szlaków turystycznych, jest na obu mapach nieco rozbieżna. Pogodę w okolicy Gór Opawskich można śledzić pod tym linkiem. W razie nagłego jej załamania, lub trudnych warunków terenowych, odpowiednio zmodyfikujemy przebieg wycieczki. Dzień wyjazdu zapowiada się mroźno, choć słonecznie. Należy uwzględnić te warunki, przy doborze odzieży. Przyda się tłusty krem do ochrony twarzy, kominiarka lub szalik i oczywiście termos z ciepłym napojem.

 

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii KKTA z euronet.net.pl, Starsze wpisy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz