Ze Straconki w Pasmo Beskidu Małego – 17.02.2024 r.

Życząc wszystkim zwolennikom górskich wędrówek wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, dopełnionych satysfakcją i zadowoleniem z aktywnego wypoczynku, podjęliśmy decyzje o wyjeździe tym razem na beskidzkie szlaki. Zimowa pora, której zwykle towarzyszą nieprzewidywalna pogodą oraz trudne warunki dla turystyki pieszej, zawsze generuje dylematy natury logistycznej – bezpieczny dojazd i miejsce parkowania, dostępność szlaków, schronisko na trasie, atrakcyjność miejsca, zainteresowanie propozycją itd. Biorąc to pod uwagę oraz dysponując możliwością transportu, zaproponowałem wyjście na szlaki Beskidu Małego. Spójrzmy na mapę, gdzie niebieskim pinem zostało oznaczone miejsce dojazdu autobusu, zlokalizowane przy kościele parafialnym w Bielsko-Bialskiej dzielnicy Straconka, położonej na południowo-wschodnim obrzeżu miasta. Oceniając zastaną pogodę i jej prognozy, przyjęliśmy 6 godzin na czas wędrówki. Planując trasę, można było dostrzec na mapie wiele znakowych ścieżek, zarówno dla kwalifikowanej turystyki pieszej jak i spacerowych oraz rowerowych. Wiele odcinków wspólnych i nagłe rozejścia mogą w terenie stworzyć pewien dyskomfort, dlatego wcześniej należało starannie przemyśleć obrany wariant. W planach spaceru uwzględniono nieodlegle schronisko PTTK na Magurce, gdzie obok miejsca na posiłek i odpoczynek, można przy dobrej widoczności znaleźć ciekawe miejsca. Aby pomóc wyjeżdżającym w przygotowaniu własnych projektów, przedstawiłem dwie klasyczne pętle spaceru, odpowiednie dla tej okolicy.

  • 1. Szlak czerwony przez Czupel, Gaiki do przełęczy, od Przełęczy Gaiki szlak niebieski do schroniska na Magórce Wilkowickiej przez Przegibek, a dalej żółtym (Szlak Papieski) przez Rogacz do Straconki. Długość drogi : ok. 12,5 km, przy sumie podejść 660 m. Dla warunków letnich, nie uwzględniając pobytu w schronisku sugerowany czas przejścia to ok. 4,5 godz.  Szczegóły tutaj lub tutaj. Gdyby drugi link uniemożliwiał pobranie opisu trasy w formacie PDF (do wydruku lub zapisania w telefonie), można to ograniczenie obejść aktywując ten link.
  • 2. Szlak zielony przez Jałowcową do czerwonego – po przejściu ok 3,5 km, przy wiacie turystycznej („Narciarskie Rozstaje”), dalej czerwonym do schroniska na Magurce Wilkowickiej, a stamtąd żółtym („Papieskim”) przez Rogacz do Straconki. Długość drogi : ok. 9,5 km, przy sumie podejść 500 m. Dla warunków letnich, nie uwzględniając pobytu w schronisku sugerowany czas przejścia to ok. 3,5 godz. Szczegóły : tutaj lub tutaj. Gdyby drugi link uniemożliwiał pobranie opisu trasy w formacie PDF (do wydruku lub zapisania w telefonie), można to ograniczenie obejść aktywując ten link.

Zastane warunki zaskoczyły nas całkowitym brakiem śniegu i dżdżystą, mglistą aurą. Na przemian deszcz i mżawka pozwoliła fotografującym na jedynie skromne udokumentowanie wędrówki, o czym można się przekonać otwierając fotogalerie.

straconka_2024_min_1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 6.30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu ze Straconki zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu. Proszę obserwować prognozy meteorologiczne, aby odpowiednio przygotować się na wędrówkę. Kijki trekkingowe, stuptuty, raczki mogą być przydatne.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

straconka_2024_min

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.