Coraz krótszy dzień i nieprzewidywalne warunki pogodowe, mogące utrudnić dłuższą wędrówkę, skłaniają do wyboru mniej odległych i łatwiejszych do pokonania tras. Mam nadzieję, że w te oczekiwania wpisało się przejście z pogranicza Jeleśni (osada Mutne), do Ślemienia. Do przejścia było ok. 13 kilometrów. Początkowo szlakiem żółtym, a od punktu widokowego Gachowizna – zejście do Ślemienia szlakiem niebieskim. Koniec trasy miał miejsce przy skansenie zwanym Żywieckim Parkiem Etnograficznym. Z jej przebiegiem oraz charakterystyką można zapoznać się tutaj lub tutaj. Pomimo informacji zamieszczonej na stronie internetowej Etnoparku o niedostępności od listopada w dni weekendowe, administrator skansenu zapewnił, że po wcześniejszym zgłoszeniu co najmniej dziesięcioosobowej grupy, zwiedzanie na zwykłych warunkach będzie możliwe. Słowa dotrzymał, a chętnych znalazło się o wiele więcej. Warto wiec było posłuchać ciekawej opowieści przewodnika i rzucić okiem na ten od niedawna funkcjonujący obiekt, propagujący kulturę i historyczną spuściznę Żywiecczyzny.
Z zaproszenia na wyjazd :
Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.
Dla użytkowników turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania plik ze śladem proponowanej trasy oraz mapę kompatybilną miedzy innymi z aplikacjami OruxMaps i TwoNav.