Ze Szczyrku przez Skrzyczne – 05.03.2022 r.

Stopniowe wygaszanie restrykcji pandemicznych i zmiany z tym związane w zakresie  organizacji transportu zbiorowego, pozwoliły na powrót do tradycyjnych wyjazdów na górskie szlaki. Wyruszyliśmy z nadzieją napotkania prawdziwych zimowych atrakcji, których u nas brakowało i nie zawiedliśmy się. Zimowa aura bywa kapryśna i nieprzewidywalna, a bezpieczeństwo i pewność dojazdu nakładają dla tej pory roku dodatkowe  ograniczenia. Towarzyszące temu wymogi zawężają wybór tras spaceru do miejsc łatwo dostępnych i ścieżek możliwych do pokonania. Biorąc to pod uwagę zdecydowaliśmy pokonać trasę ze Szczyrku Górnego przez Skrzyczne do położonej po drugiej stronie masywu miejscowości Lipowa (przysiółek Ostre). Można się z nią zapoznać tutaj  lub tutaj. Jej długość to 9,5 km, przy czasie przejścia ok. 3,5 godz ( w warunkach letnich i bez przerwy na schronisko) oraz sumie podejść niespełna 700 m. W miarę korzystnych okoliczności, jak widać na mapie turystycznej, można było ten projekt uatrakcyjnić, wędrując różnymi wariantami szlaków, a nawet poza znakowanymi ścieżkami. Autobus dowiózł nas do Szczyrku Górnego, w sąsiedztwo obiektu zwanego Gondolą .  Stamtąd wrócił na parking, na który większość zeszła ze Skrzycznego niebieskim szlakiem. Po opuszczeniu autobusu wyruszyliśmy wzdłuż żółtego szlaku pieszego, prowadzącego na Małe Skrzyczne. Jest to stosunkowo niedawno wyznakowana ścieżka turystyczna, której nie znajdziemy na mapach wydanych przed 2020 rokiem. Od Małego Skrzycznego kolor szlaku zmienił się na zielony, a od schroniska na Skrzycznem na niebieski. Wrażenia z wędrówki dokumentują autorskie galerie zdjęć, do obejrzenia których zapraszam.

skrzyczne_2022_min

Z zaproszenia na wyjazd :

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowana trasa stanowi jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.