Wędrowaliśmy już kilkukrotnie po szlakach Beskidu Sądeckiego, nie docierając jednak w pobliże Krynicy, oficjalnie mającej w swojej nazwie przydomek Zdrój, a potocznie określenie „górska”. Uznałem, że warto poznać tę atrakcyjną miejscowość i interesujące okolice, urozmaicone malowniczymi beskidzkimi pasmami wzniesień. Samo miasto jest znane nie tylko z leczniczo – sanatoryjnej oferty, Nikifora, Jana Kiepury, ale również jako centrum spotkań biznesowych i miejsce sportowej rywalizacji w ramach corocznych Festiwali Biegowych. Sensownym było, by tym razem dojechać na parking położony w centrum, dając możliwość łatwego dotarcia zarówno do węzłów szlaków turystycznych, jak i wielu atrakcji zlokalizowanych nieopodal. Mieliśmy zatem alternatywy pozwalające dostosować oczekiwania do zastanych warunków terenowych i atmosferycznych, a także ofertę dla młodzieży, której takim wyjazdem można było uatrakcyjnić czas wakacji. Kierując uwagę na arkusze map turystycznych (tutaj lub tutaj), by rozejrzeć się w okolicy, można było dostrzec główny cel trekkingu, jakim jest szczyt Jaworzyny Krynickiej. Mniej wyczerpujący spacer koncentrował zainteresowanie Górą Parkową i reprezentacyjną promenadą u jej podnóża. Biorąc to pod uwagę, a także fakt dysponowania na wędrówkę czasem 9-ciu godzin, zaproponowałem trzy trasy, z początkiem i końcem w miejscu parkowania autobusu.
- 1. Żółtym przez Górę Krzyżową na niebieski do Bacówki pod Wierchomlą, skąd fragmentami trasy rowerowej i nieznakowanej ścieżki leśnej do szlaku czerwonego prowadzącego do centrum Krynicy przez szczyt Jaworzyny. Trasa liczy ok 26 km, przy szacowanym czasie przejścia w granicach 9 godzin i sumie podejść 1 050 m. Jest to propozycja wymagająca dobrego przygotowania, optymalnych warunków, umiejętności nawigowania na nieoznakowanych ścieżkach i zmierzenia się z koniecznością skracania sugerowanych przez mapy czasów przejść. Szczegóły tutaj.
- 2. Podejście żółtym i zielonym na szczyt Jaworzyny Krynickiej oraz znajdującego się tam schroniska PTTK i zejście czerwonym do centrum miasteczka. Trasa liczy ok. 15,5 km, przy sugerowanym czasie przejścia w granicach 6 godzin i sumie podejść 870 m. Szczegóły tutaj.
- 3. Żółtym na Górę Parkową skąd nieoznakowanymi alejkami i ścieżkami spacerowymi do centrum strefy uzdrowiskowej i reprezentacyjnej. Proponowana trasa, którą można wariantowo urozmaicić liczy 6 km przy sumie podejść ok. 230 m. Jest to propozycja klasycznego spaceru ze zwiedzaniem napotkanych atrakcji, wiec sugestie czasowe nie mają w tym przypadku realnych odniesień. Szczegóły tutaj .
Wszystkie propozycje zyskały uznanie, a nawet zostały urozmaicone kolejką gondolową lub połączeniem dwóch opcji. Dokumentacja fotograficzna jest dostępna w galeriach autorskich prezentowanych poniżej.
Z zaproszenia na wyjazd :
Wyjazd z Blachowni o godzinie 4.30, z pod kościoła parafialnego przy ulicy Sienkiewicza. Godzinę odjazdu autobusu z Krynicy ustali kierowca przed opuszczeniem pojazdu przez podróżujących. Na wędrówkę można zaplanować 9 godzin, gdyż w takim reżimie czasu pracy kierowcy będzie realizowany przejazd autobusu.
Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.
Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.