Krynica Zdrój – 16.07.2022 r.

Wędrowaliśmy już kilkukrotnie po szlakach Beskidu Sądeckiego, nie docierając jednak w pobliże Krynicy, oficjalnie mającej w swojej nazwie przydomek Zdrój, a potocznie określenie „górska”. Warto moim zdanie poznać tę atrakcyjna miejscowość i interesujące okolice, urozmaicone malowniczymi beskidzkimi pasmami wzniesień. Samo miasto jest znane nie tylko z leczniczo – sanatoryjnej oferty, ale również jako centrum spotkań biznesowych i miejsce sportowej rywalizacji w ramach corocznych Festiwali Biegowych. Jest zatem seans, by tym razem dojechać na parking położony w centrum (przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Szkolnej), co zapewne wynagrodzi dodatkowy koszt (ok. 2,50 zł na osobę), dając możliwość łatwego dotarcia zarówno do węzłów szlaków turystycznych, jak i wielu atrakcji zlokalizowanych nieopodal. Będziemy mieli zatem alternatywy pozwalające dostosować oczekiwania do zastanych warunków terenowych i atmosferycznych, a także ofertę dla młodzieży, której takim wyjazdem można uatrakcyjnić czas wakacji. Skierujmy więc uwagę na arkusze map turystycznych (tutaj lub tutaj), by rozejrzeć się w okolicy. Pobieżny rzut oka koncentruje cel trekkingu na szczyt Jaworzyny Krynickiej, a mniej wyczerpującego spaceru – na Górę Parkową, choć przy większej determinacji, schodząc z Jaworzyny da się wygospodarować trochę czasu na rzut okiem na historyczne centrum zdrojowe miasteczka (ok. 300 m od parkingu). Biorąc to pod uwagę, a także fakt dysponowania na wędrówkę czasem 9-ciu godzin, proponuję trzy trasy, z początkiem i końcem w miejscu parkowania autobusu.

  • 1. Żółtym przez Górę Krzyżową na niebieski do Bacówki pod Wierchomlą, skąd fragmentami trasy rowerowej i nieznakowanej ścieżki leśnej do szlaku czerwonego prowadzącego do centrum Krynicy przez szczyt Jaworzyny. Trasa liczy ok 26 km, przy szacowanym czasie przejścia w granicach 9 godzin i sumie podejść 1 050 m. Jest to propozycja wymagająca dobrego przygotowania, optymalnych warunków, umiejętności nawigowania na nieoznakowanych ścieżkach i zmierzenia się z koniecznością skracania sugerowanych przez mapy czasów przejść. Szczegóły tutaj.
  • 2. Podejście żółtym i zielonym na szczyt Jaworzyny Krynickiej oraz znajdującego się tam schroniska PTTK i zejście czerwonym do centrum miasteczka. Trasa liczy ok. 15,5 km, przy sugerowanym czasie przejścia w granicach 6 godzin i sumie podejść 870 m. Szczegóły tutaj.
  • 3. Żółtym na Górę Parkową skąd nieoznakowanymi alejkami i ścieżkami spacerowymi do centrum strefy uzdrowiskowej i reprezentacyjnej. Proponowana trasa, którą można wariantowo urozmaicić liczy 6 km przy sumie podejść ok. 230 m. Jest to propozycja klasycznego spaceru ze zwiedzaniem napotkanych atrakcji, wiec sugestie czasowe nie mają w tym przypadku realnych odniesień. Szczegóły tutaj .

Wyjazd z Blachowni o godzinie 4.30, z pod kościoła parafialnego przy ulicy Sienkiewicza. Godzinę odjazdu autobusu z Krynicy ustali kierowca przed opuszczeniem pojazdu przez podróżujących. Na wędrówkę można zaplanować 9 godzin, gdyż w takim reżimie czasu pracy kierowcy będzie realizowany przejazd autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

Informację o tej propozycji sobotniego wyjazdu zamieszczam celowo wcześniej, by wysondować zainteresowanie takim projektem, zdając sobie sprawę z ewentualnymi kolizjami tego terminu z indywidualnymi planami urlopowego, czy wakacyjnego wypoczynku.

krynica_2022_min

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.