Ekstremalna Droga Krzyżowa 2023 r.

Już po raz czternasty, tradycyjnie z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową, 31 marca na ponad 900 trasach w Polsce i poza jej granicami odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy, wyruszą po mszy świętej o godz. 20:00 z rozważaniami Drogi Krzyżowej, przygotowanymi specjalnie na to wydarzenie.
EDK to forma osobistej, modlitewnej wędrówki. To rozważanie misterium męki Pańskiej poza murami świątyń. W trakcie nocnego, ponad 40-to kilometrowego marszu, uczestnicy mają czas na refleksje i naprawdę bliskie, bardzo indywidualne spotkanie z Chrystusem. To piękne ubogacenie rekolekcji wielkopostnych.
Mottem tegorocznej EDK jest wyzwanie : „Idę, bo szukam nadziei”. Mamy jej obecnie duży deficyt w tak niespokojnej, pełnej lęków sytuacji. Bez nadziei nie da się żyć. Nadzieja nieba jest jednym z fundamentów chrześcijańskiego życia. Nadzieja rodzi się z zaufania Bogu. Spróbuj spotkać się z Nim w ciemności i ciszy towarzyszącej tej nocnej wędrówce. Podejmij trud i idź, odnów siebie i swoje życie.
Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście 40 km nocą, w samotności i skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem. Od dzisiaj miarą EDK nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału.
Więcej szczegółów dotyczących tras EDK i zapisów na to wydarzenie na stronie internetowej: www.edk.org.pl.

edk_2023_min

Przytoczoną powyżej treść zaproszenia, skierowanego przez organizatorów EDK do zainteresowanych tym projektem, uzupełnię kilkoma praktycznymi informacjami.

Spoglądając na mapy tras dostrzeżemy, że dwie z nich prowadzą przez Blachownię. Jedna mając swój początek w Kochcicach, a druga w Truskolasach. Obie kończą się pod Jasnogórskim Klasztorem. Pierwsza z nich, choć trudniejsza i wymagająca więcej wysiłku daje ogromną satysfakcję głębokiego przeżycia tego misterium w leśnej ciszy, daleko od cywilizacyjnego zgiełku. Jej koordynator – Janusz Wojtyna zaprasza gorąco do zmierzenia się z tym wyzwaniem, a także do drugiego przedsięwzięcia, któremu patronuje – EDK Św. Anna – Częstochowa. Do Kochcic możemy dotrzeć pociągiem zarówno z Częstochowy (odjazd 18.35), jak również wsiadając do tego samego składu Kolei Śląskich w Blachowni o 18.51. Na stację kolejową w Kochanowicach pociąg przyjeżdża na 19.08, a stamtąd do kościoła NSPJ w Kochcicach pozostanie do pokonania 4,3 km, co pozwoli dotrzeć na mszę św, rozpoczynającą się o godzinie 20.00. Z decyzją uczestnictwa w EDK wiąże się dokonanie zapisu na listę uczestników. Przed wyruszeniem w trasę można będzie po mszy św nabyć pakiet z rozważaniami tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Organizator oferuje również specjalną aplikację na telefony komórkowe spełniającą funkcję nawigacji satelitarnej oraz umożliwiającą odsłuchanie rozważań przy każdej Stacji Drogi Krzyżowej.

Na trasach EDK zaznaczaliśmy w latach ubiegłych swoją obecność. Zapewne i w tym roku nie będzie inaczej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.