Spacerem po Jesionikach – 18.03.2023 r.

Korzystając z możliwości dojazdu na teren Republiki Czeskiej, wyruszyliśmy na wczesnowiosenny spacer ścieżkami Wysokich Jesioników i Gór Rychlebskich. Miejscem wyjścia do takiej wędrówki był parking przy tzw. jaskiniach na Pozmezi, w miejscowości Lipowa-Zdrój Jaskinie (Lipová–lázně jaskyně). Samo zwiedzanie jaskiń ze względu na zimową przerwę okazało się niemożliwe, ale w zamian bez kłopotów skorzystaliśmy z miejsca postojowego dla autobusu, które na mapie zaznaczone zostało niebieskim pinem. Spoglądając na tę lokalizację łatwo dostrzec wiele szlaków i ścieżek prowadzących bądź to na południe, w kierunku górującego nad tą okolicą szczytu Seraka, bądź na zachód, w stronę miejscowości Jesenik Zdrój (Jesenik–lázně). Sam Jesenik i sąsiadujące z nim od zachodu wzniesienia odwiedziliśmy w 2014 roku. Kilka lat temu wędrowaliśmy z Jawornika i Żulowej przemierzając tereny położone na północ od Lipowej. Zatem to, co zostało w tych okolicach, dane nam było poznać tym razem. Dysponując dziewięcioma godzinami na wędrówkę, w zależności od pogody,  zastanych warunków terenowych i osobistej dyspozycyjności, można było przygotować wiele wariantów tras. Poniżej prezentuję na aplikacji „mapy.cz”, którą gorąco rekomenduję do zainstalowania w telefonach, kilka przykładowych tras, które zasugerowałem jako pomocne do stworzenia własnego projektu.

  • 1. Przez Lázně Jeseník (Jesenik Uzdrowisko) – mapa tutaj,  14,5 km, suma podejść 450 m, mapowy czas przejścia 4,5 godz. Można tę opcję zmodyfikować odwracając kierunek przejścia, skracając długość drogi o 1,5 kilometra i sumę podejść do niespełna 360 m – mapa tutaj (autor wariantu J. Rykała).
  • 2. Na Serak – mapa tutaj, 22,5 km, suma podejść 985 m, czas mapowy 7 godzin 45 minut. Przy podejmowaniu decyzji o wędrówce tym szlakiem warto rzucić okiem na aktualne obrazy masywu Seraka prezentowane na kamerach internetowych. Specyfiką tego obszaru jest długo zalegająca pokrywa śnieżna, co przy czasochłonnej wędrówce może stanowić poważne ograniczenie.
  • 3. Przez Żulovy vrch i Vapenną – mapa tutaj, 17 km, suma podejść 570 m, mapowy czas przejścia 5 godz 40 minut
  • 4. Przez Lipową Zdrój i Bobrowik – mapa tutaj, 16 km, suma podejść 520 m, mapowy czas przejścia 5,5 godz.

Pogoda i zastane warunki sprzyjały wędrówkom, więc można było aktywnie wypocząć, podziwiając atrakcyjne pejzaże, poznając historię okolic Jesenika i Lipovej, zadając sobie przy tym retoryczne pytanie, dlaczego u nas prawie wszędzie towarzyszą nam śmieci, bazgroły na budynkach, zdewastowane wiaty przystankowe, wypalone kosze a tam, choć z pozoru skromniej – wszędzie czysto. Spójrzmy z tą refleksją na autorskie galerie fotografii dostępne poniżej.

lipova_2023_min_1

Informacje przekazane przed wyjazdem:

Odjazd autobusu z Blachowni (tym razem w kierunku Opola) z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Lipowej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Pamiętajmy o konieczności posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Przydatne mogą być jakieś zasoby miejscowej gotówki (czeskie korony – 10 Kč = 2 PLN) i dodatkowe jednodniowe ubezpieczenie turystyczne, które można zakupić drogą internetową na przykład tutaj, albo wybrać najkorzystniejszą ofertę na portalu „Rankomat.pl” Niewykorzystane pieniądze mogą poczekać na kolejną okazję, gdy 15 kwietnia udamy się w sąsiedztwo grodu i zamczyska Hukvaldy. Prognozę pogody można śledzić tutaj.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.