Nagroda dziennikarska Grand Prix dla Pana Andrzeja Siwińskiego

Fundacja Rozwoju Aktywności Społecznej im. księdza Kazimierza Znamirowskiego, ogłosiła wyniki drugiej edycji konkursu dziennikarskiego im. redaktor i byłej dziennikarki „Gazety Częstochowskiej” Joanny Bar. W tym roku jury konkursu przyznało nagrodę Grand Prix dla wybitnego dziennikarza, wieloletniego współpracownika „Gazety Częstochowskiej”, Pana Andrzeja Siwińskiego.

a_siwinski_gp_20230210_1_min

Pan Andrzej na łamach „Gazety Częstochowskiej” przez wiele lat publikował cykle poświęcone pamięci polskim bohaterom: „Przydrożne i cmentarne ślady II wojny światowej”, „Od parafii do parafii w byłym województwie częstochowskim”. To zacytowane wcześniej uzasadnienie wyboru Kapituły możemy uzupełnić własnym, wielokrotnie przeżywanym doświadczeniem obcowania z historią regionu częstochowskiego, jego bohaterami i problemami współczesności, z czym Pan Andrzej, wielokrotnie obecny na tym blogu, dzielił się przez lata z uczestnikami wycieczek rowerowych, których był organizatorem i czytelnikami wydawanych publikacji. Okazją do wręczenia nagrody stało się spotkanie środowisk i instytucji dbających o zachowanie pamięci i historycznej ciągłości zmagań o odzyskanie prawdziwej wolności pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Głównym punktem uroczystości, która miała miejsce 10 lutego 2023 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II, była premiera filmu „Czas Jaguara – bitwa o Polskę”, poświęconemu Żołnierzowi Wyklętemu – Niezłomnemu Stanisławowi Lisieckiemu (pełna wersja filmu dostępna tutaj). Fabuła filmu dotyka zdarzeń, które rozgrywały się niemal na pograniczu Gminy Blachownia, dokąd Pan Andrzej kilkukrotnie zapraszał na rowerowe rajdy wskazując miejsca godne pamięci i prezentując postacie bohaterów poległych w walce o wolną Polskę. Wspomniany w filmie wątek , był przed laty również miejscem zadumy i refleksji, co dokumentuje poniżej archiwalna fotka.

a_siwinski_gp_20230210_2_minSerdecznie gratulujemy Panu Andrzejowi tak znaczącego wyróżnienia. Dziękujemy za twórczy wysiłek, który nie tylko przełożył się na mobilizacje do podjęcia wyzwania promującego aktywny wypoczynek, ale równocześnie obudzenia wrażliwości na piękno przyrody oraz naszą historyczną i społeczną tożsamość. Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu autorstwa Witolda Strąka, dokumentującego wspomniane powyżej wydarzenie i obecność Częstochowskiej Grupy Rowerowej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.