Spacerem w Beskid Śląsko – Morawski, w okolice miejscowości Kopřivnice – 25.02.2023 r.

Spacery szlakami czeskich Beskidów i Sudetów pozostawiły przyjemne i ciekawe wątki w naszej pamięci. Wędrując z Javornika, Żulowej, Sovinca, Jesenika, czy na Lysą Horę lub Radhost, poznawaliśmy ciekawe miejsca, przyjemne dla oka krajobrazy, historię tych okolic i aktualne warunki życia naszych czeskich sąsiadów. Właśnie u podnóża masywu Radhosta uwagę zwróciła ciekawa dolina, wówczas ledwie dostrzeżona, która teraz strała się punktem wyjścia na szlaki Beskidu Śląsko-Morawskiego. Korzystając z możliwości przejazdu autobusu przez granice państwa do Republiki Czeskiej, udaliśmy się do wrót tzw. Laskiej Bramy Beskidów, dojeżdżając do miejscowości Kopřivnice. Otaczają ją niewysokie, ale malownicze wzgórza, pokryte gęstą siecią szlaków turystycznych, spacerowych i rowerowych, które przebiegają w sąsiedztwie punktów widokowych oraz przyrodniczych i historycznych osobliwości. Niektóre z nich, jak choćby stary gród Štramberk, to światowej klasy dziedzictwo zamieszkujących tę okolicę ludności. To, co zastaliśmy, nawet przerosło nasze oczekiwania. Urokliwe miasteczko z niezwykłą zabudową, budząca się ku zaskoczeniu wszystkich wiosna i sprzyjająca pogoda zapewniły niezapomniane wrażenia, a piękne widoki prowokowały co chwila do ich utrwalania na cyfrowych plikach. By bez obaw o zagubienie się w labiryncie dróg i ścieżek skutecznie odszukać interesujące miejsca, proponowałem przed wyjazdem zainstalować w telefonie komórkowym aplikację mapy.cz i zdać się na jej nawigacyjne wsparcie. O praktycznym korzystaniu z tego narzędzia pisałem już wielokrotnie, a obecnie, gdy przebywaliśmy na terytorium Czech, okazało się to niezwykle pomocne. Właśnie w oparciu o tę mapę przedstawiłem propozycję wędrówki na wzgórza Laskiej Bramy Beskidów. Sugerowaną trasę liczącą 15,5 km można było w optymalnych warunkach pokonać bez dłuższych postojów w czasie ok. 5 godzin i 30 minut, zaliczając sumarycznie niemal 700 m podejść. W większości odcinków prowadziła znakowanymi ścieżkami szlaków turystycznych lub spacerowych, wyjąwszy centrum miasta Kopřivnice, gdzie odchodząc w stronę rynku można było znaleźć  wiele kolejnych interesujących obiektów. Odwracając kierunek spaceru, warto było zacząć od pętli prowadzącej przez gród Stramberk i później wyznaczyć jakąś własną propozycję jego kontynuacji. Taki pomysł spotkał się z zainteresowaniem, a wędrówka zaowocowała fotoreportażami dostępnymi poniżej w autorskich galeriach.

koprivnice_2003_min_1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Pamiętajmy jednak o konieczności posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Przydatne mogą być jakieś zasoby miejscowej gotówki (czeskie korony – 10 Kč = 2 PLN) i dodatkowe jednodniowe ubezpieczenie turystyczne, które można zakupić drogą internetową na przykład tutaj. Niewykorzystane pieniądze mogą poczekać na kolejną okazję, gdy na przykład udamy się w sąsiedztwo grodu i zamczyska Hukvaldy lub w okolice Jesenika (jak będzie zainteresowanie, to może w obie lokalizacje). Prognozę pogody można śledzić tutaj.

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Koprzywnicy zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.