Polanica Zdrój i okolice – 18.05.2024 r.

Mając nadzieję, że wiosna obdarzy świat swymi urokami i korzystając z możliwości dojazdu, odwiedziliśmy tym razem okolice Polanicy Zdrój. Ta niewielka miejscowość leżąca na pograniczu Gór Bystrzyckich i Stołowych znana jest od ponad stu lat ze swych walorów uzdrowiskowych i turystycznych. Stamtąd możemy wybrać się się na zróżnicowane długością interesujące pętle spacerowe, prowadzące poprzez wzniesienia sięgające niemal 800 m npm i malownicze formacje skalne. Można tak rozplanować czas, aby starczyło go jeszcze na zapoznanie się z urokami samego miasteczka, pośród których najciekawszym jest Park Zdrojowy i towarzyszące mu obiekty. Dojechaliśmy na parking, z którego po niespełna 700 m spaceru było można dotrzeć do Parku i centrum miejscowości.  Spoglądając na mapy turystyczne linkowane : tutaj oraz tutaj, można dostrzec mnogość szlaków turystycznych i znakowanych ścieżek spacerowych bądź rowerowych, prowadzących z parkingu gdzie pozostawał autobus, do ciekawych miejsc w bliższym i dalszym sąsiedztwie. Przy planowaniu dnia, warto było również zapoznać się z propozycjami prezentowanymi na portalu uzdrowiska, a także odwiedzanej przez nas wielokrotnie stronie „Hasające Zające„. Do tych wielu sugestii pozwoliłem sobie dołożyć jeszcze dwie opcje spaceru w formule zamkniętych pętli, prezentowane poniżej :

  • 1. Trasa o długości ok. 21 km, czasie przejścia 6,5 godz., sumie podejść 550 m (szczegóły tutaj)
  • 2.Trasa o długości ok. 16 km, czasie przejścia 4,5 godz., sumie podejść 330 m (szczegóły tutaj)

Wielość możliwości i przyjazna pogoda pozwoliły poznać urokliwe miejsca tak samej Polanicy Zdrój, jak i otaczających ją wzgórz sudeckiego pasma Gór Stołowych. Dokumentują to autorskie galerie fotografii, do obejrzenia których zapraszam.

polanica_2024_min1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w Polanicy Zdrój zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r., o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne ze znajomością i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.