Przez Błatnią do Brennej – 23.02.2019 r.

Zapraszając na kolejny zimowy wyjazd w Beskidy, nie sposób było uciec od dylematów i ograniczeń organizacyjnych, z którymi dzieliłem się poprzednio. Mając je wciąż na uwadze, zaproponowałem kolejny spacer po Beskidzie Śląskim. Tym razem punkt wyjścia został wyznaczony w miejscowości Górki Wielkie, położonej w okolicach Skoczowa. Wyruszyliśmy widocznym na mapie szlakiem zielonym, dobiegającym w okolicy szczytu Łazek do czerwonego, skąd przez Czupel można było dotrzeć do szczytu Błatniej i funkcjonującego tam schroniska PTTK. Masyw szczytowy Błatniej przywitał nas piękną pogodą i zimowymi pejzażami. Zejście do Brennej, prowadzące za zielonymi znakami pieszego szlaku turystycznego, nie nastręczało większych trudności, choć w niższych partiach trzeba było uważać na oblodzenia ścieżek. Schodząc najkrótszą drogą bezpośrednio do centrum wsi i miejsca, gdzie w okolicach budynku urzędu gminy parkował autobus, należało po wyjściu z lasu opuścić szlak zielony, przechodząc na czarny.  Tak zaplanowany spacer liczył ok. 12,8 km, a jego szczegóły są dostępne tutaj (wydruk) lub tutaj. Dysponując czasem i chęcią pokonania nieco dłuższej trasy, kilka osób zdecydowało się dotrzeć do Brennej, nie schodząc ze szlaku zielonego aż do głównej ulicy (Wyzwolenia) i tam pójść nieco dalej – do zbiegu z czarnym szlakiem pieszym, który poprowadził przez wzgórze Malina do szlaku zielonego biegnącego ze Starego Gronia. Schodząc nim w stronę centrum osady doszliśmy również do miejsca postoju autobusu. Ten wariant spaceru liczył ok. 18 km, a dokładniejszy jego opis można znaleźć tutaj (wydruk) lub tutaj. Oba przedstawione powyżej warianty można było również zmodyfikować, podchodząc od zejścia zielonym szlakiem pod Urząd Gminy wzdłuż głównej ulicy Brennej (ok. 800 m).

Zapraszam do galerii fotografii, które dokumentują ten wyjazd, będąc swoistym reportażem z ciekawie spędzonej soboty.

blatnia_2019__min

Z zaproszenia na wyjazd :

Warunki turystyczne mogą zmieniać się dynamicznie, więc ostateczną ocenę wyboru trasy spaceru będzie można podjąć dopiero na miejscu. Tymczasem, warto śledzić bieżące informacje publikowane na forach turystycznych, jak choćby tutaj, a także komunikaty publikowane przez Grupę Beskidzką GOPR, pamiętając przy okazji o ich telefonie alarmowym – numer 985. Spodziewając się trudnych warunków dla turystyki pieszej, zachowajmy bezpieczeństwo i rozwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze trasy. Sprawny telefon komórkowy i towarzystwo drugiej osoby bądź grupy, jest równie ważne jak sprzęt i prowiant.

Wyjedziemy z Blachowni, jak zwykle z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, o godzinie 5.30. Do dyspozycji na wędrówkę będziemy mieli ok. 7 godzin.  Godzinę odjazdu doprecyzujemy bezpośrednio przed opuszczeniem autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.   Konsekwencje zimowej pogody wymagają odpowiedniego przygotowania się do wędrówki i rozwagi w podejmowanych decyzjach.

Dla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z aplikacjami OruxMaps i TwoNaw.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.