Spacer na Śnieżnik – 27.04.2019 r.

Na poprzedniej wycieczce spoglądaliśmy ze szczytu wieży widokowej na Borówkowej Górze na majestatycznie wznoszącą się na horyzoncie ośnieżoną kopułę szczytową Śnieżnika. Wielu z nas uznało, że może to być cel kolejnego wyjazdu, pomimo faktu, że  dziesięć lat temu ostatni raz wędrowaliśmy szlakami tego masywu. Zapewne człowiek i siły przyrody przyczyniły się przez ten czas do zmian w krajobrazie, które warto zobaczyć. Co więcej, mnogość możliwych do wyboru dróg daje szansę przejścia ścieżek dla nas wówczas niepoznanych. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom, mając dodatkowo na uwadze atrakcyjność projektu i dostępność propozycji niemal dla wszystkich miłośników aktywnej, górskiej rekreacji, zapraszam na śnieżnicki trekking, którego początkowym miejscem będzie niewielka wioska o nazwie Bolesławów. Rzut oka na mapę pozwala zlokalizować zatokę autobusową z przystankiem, wskazaną na dogodne miejsce stanowiące początek naszego spaceru. Stąd proponuję udać się żółtym szlakiem  w kierunku kościoła i Przełęczy Staromorawskiej. Dalsze szczegóły trasy liczącej ok 18 km są dostępne tutaj. Korzystając z wariantu przejścia w początkowej fazie przez osadę Kamienica (również żółty kolor szlaku), można skrócić drogę o ok 1 km. Przy zejściu z wierzchołka Śnieżnika dotrzemy niebieskim szlakiem do schroniska, skąd znów żółtym zejdziemy do Kletna, w sąsiedztwo będącej atrakcją turystyczną tego rejonu – Jaskini Niedźwiedziej . Po przejściu dalszych ok. 1,5 km droga biegnąca wzdłuż szlaku doprowadzi na parking, gdzie będzie oczekiwał autobus. Gdyby była taka możliwość, kierowca skorzysta z miejsca postojowego usytuowanego ok. 300 m dalej, położonego przy obiekcie gastronomicznym „Biker’s Choice„, co zapewne spotka się z powszechnym zadowoleniem po trudach wędrówki. Ten projekt można rozbudować wydłużając trasę o 2 km, odchodząc z Przełęczy Staromorawskiej w kierunku leżącej na granicy Przełęczy Płaszczyna – szczegóły tutaj. Można dokładać kolejne kilometry, poruszając się w kierunku Śnieżnika szlakiem czerwonym biegnącym już po czeskiej stronie granicy.

Wyjedziemy z Blachowni, jak zwykle z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, o godzinie 5.00., kierując się w stronę Opola. Do dyspozycji na wędrówkę będziemy mieli ok. 9 godzin.  Godzinę odjazdu doprecyzujemy bezpośrednio przed opuszczeniem autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.   Tym razem trasa prowadzi w obszarze przygranicznym, a miejscami nawet poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając tutaj.

snieznik_2019_minDla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z aplikacjami OruxMaps i TwoNaw.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.