Spacerem z miejscowości Staré Město pod Sněžníkem przez Větrov – 06.05.2023 r.

Korzystając nadal z możliwości dojazdu w przygraniczne rejony Republiki Czeskiej, zrealizowaliśmy wędrówkę z miejscowości Stare Miasto pod Śnieżnikiem  (Staré Město pod Sněžníkem) w obrzeże masywu Śnieżnika (Králický Sněžník) i Gór Rychlebskich. Autobus dojechał w okolice centrum niewielkiej miejscowości Staré Město pozostając tam na 9 godzin regulaminowego postoju. Sygnalizowane powyżej linki kierują do informacji o atrakcjach turystycznych tego regionu, ale dla nas znów najwartościowszą ofertą była użyteczność portalu mapy.cz oraz bezpłatnej aplikacji tego produktu, przeznaczona do zainstalowania na telefonie komórkowym. Korzystając z tych narzędzi zasugerowałem spacer niespełna szesnastokilometrową trasą, możliwą do przebycia w 5,5 godziny, przy sumie podejść ok. 550 m. Prowadziła znakowanymi ścieżkami pieszych szlaków turystycznych, w większości w odkrytym terenie, dając możliwość podziwiania interesujących, wiosennych pejzaży. Jej atrakcje to miejsce widokowe z zapleczem turystycznym i wieżą, będącą rekonstrukcją dziewiętnastowiecznego obiektu wzniesionego na szczycie Śnieżnika, a idąc dalej przez szczyt Větrov do kompleksu narciarskiego Paprsek – hotel górski z restauracją oraz bar. Schodząc, mieliśmy możliwość zatoczymy jeszcze niewielką pętlę uliczkami miasteczka, zapoznając się z jego ciekawostkami. Szczegóły trasy tutaj. Analizując mapę łatwo można było dostrzec opcje przedłużenia trasy alternatywnie przez Velke Vbrno, Male Vbrno, Jelen, wyjście z miejscowości Branna leżącej na trasie dojazdu i inne, bądź jej skrócenia przechodząc przez przełęcz za szczytem Vetrov i kierując się na wyznaczoną na mapie drogę powrotną. Większość wybrała opcję podstawową, nie żałując tej decyzji, gdyż pogoda pozwoliła delektować się pięknymi widokami, o czym można się przekonać oglądając prezentowane w autorskich galeriach fotografie.

stare_mesto_2023_min_1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5,30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w  Starym Mieście zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Pamiętajmy o konieczności posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Przydatne mogą być jakieś zasoby miejscowej gotówki (czeskie korony – 10 Kč = 2 PLN, lub bankowa karta płatnicza) i dodatkowe jednodniowe ubezpieczenie turystyczne, które można zakupić drogą internetową na przykład tutaj, albo wybrać najkorzystniejszą ofertę na portalu „Rankomat.pl” . Prognozę pogody można śledzić tutaj.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.