Szczawnica – 10.09.2022 r.

Atrakcyjne miejscowości z ich niebanalnym otoczeniem przyciągają odwiedzających. Z taką ofertą można się spotkać przybywając do Szczawnicy. Właśnie do tego uzdrowiska mogliśmy dojechać w drugą sobotę września. Źródła internetowe wskazują w jego administracyjnych granicach wiele ciekawych miejsc. Jeszcze więcej przyjemności można było doświadczyć, spacerując po otaczających wzniesieniach Pienińskiego Parku Narodowego. Podejmując decyzję o wyjeździe, zasugerowałem rzut oka na mapę. Miejscem  9-cio godzinnego postoju autobusu była zatoka obok dawnego dworca autobusowego PKS przy ul. Głównej. Wielu z nas bywało w Pieninach, poznając urok tych gór, ale pewnie każda kolejna wędrówka przyniosła satysfakcję i zapisała się dobrymi wspomnieniami. Dzieląc się własnym doświadczeniem, zasugerowałem przykładowe trzy zróżnicowane trasy spaceru :

1. Z bulwaru spacerowego nad Grajcarkiem szlakiem żółtym przez Palenicę i Szafranówkę do linii granicy ze Słowacją. Dalej po jej pokonaniu do Przełomu Dunajca i wzdłuż biegu rzeki na parking – 8,3 km, przy sumie podejść 400 m i czasie spaceru ok. 3,5 godz. (szczegóły tutaj). Opcjonalnie na Palenicę można podjechać kolejką

2. Znacznie rozbudowana opcja poprzednia o przejście z Palenicy przez Wysoki Wierch, Czerwony Klasztor i ścieżkę spacerowo-rowerową wzdłuż brzegu Dunajca – 28 km, przy sumie podejść 1 240 m i mapowym czasie 10-ciu godzin (szczegóły tutaj). Przy optymalnych warunkach terenowych i dobrym przygotowaniu kondycyjnym, skrócenie wędrówki o godzinę jest możliwe.

3. Spacer po centrum uzdrowiskowym od bulwarów nad Grajcarkiem przez Bryjarkę, Bereśnik, Połoniny, Szczawnicę Wyżną – 12,5 km przy sumie podejść 540 m i czasie ok. 4,5 godz. (szczegóły tutaj)

Pogoda znów okazała się dużo łaskawsza od prognoz i fragment tego, czym przywitała nas Szczawnica i jej okolice, można obejrzeć w autorskich galeriach fotografii.

szczawnica_2022_min_1

Informacje dla wyjeżdżających :

Poruszając się w strefie przygranicznej jak również ja przekraczając, należy posiadać przy sobie aktualny dokument tożsamości, jak również wielce pomocnym możne być dodatkowa polisa ubezpieczeniowa, którą można zawrzeć drogą internetową na przykład tutaj (opcja „strefa II) lub tutaj.

Odjazd autobusu z Blachowni z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 4,30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu ze Szczawnicy zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach informuję, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.