Tatry Bielskie – 07.09.2019 r.

Po raz kolejny chciałbym zaprosić na wędrówkę szlakami Tatr Bielskich. To prawda, że już odwiedzaliśmy tę okolicę. Jednak nie wszyscy wyjeżdżający ostatnio mieli wcześniej taką okazję. Co więcej, piękno krajobrazów Tatr Bielskich i niezwykła przyroda jaka je zdobi, przemawiają za kolejną wizytą. Na ich szlakach można liczyć na spotkania z kozicami i świstakami, ignorującymi turystyczny zgiełk, a przy korzystnej pogodzie, niezbyt odległe granie dwutysięczników dopełniają pięknem napotkane krajobrazy. Kolejnym argumentem prowokującym nawet do powtórnego przejścia trasy analogicznej jak 2013 roku, jest możliwość jej pokonania w odwrotnym kierunku. Co prawda mapy powielające nieaktualne informacje sugerują o jednokierunkowości przejścia pomiędzy Doliną Bielskiego Potoku a Przełęczą pod Kopą (zielono znakowana ścieżka przyrodnicza), ale oficjalna decyzja słowackiego zarządcy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP), dopuszcza obecnie ruch dwukierunkowy. Spójrzmy zatem na mapę, zwracając uwagę na miejsce początku wędrówki jakim jest zatoka parkingowa przy przystanku autobusowym o nazwie Biela Voda (Biała Woda). Tutaj, na początek żółtego szlaku dowiezie nas autobus, który wróci na miejsce postoju zlokalizowane na pograniczu mijanej wcześniej miejscowości Zdiar – parking ośrodka narciarskiego Strednica. Żółty szlak doprowadzi do schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. Stamtąd szlakiem czerwonym do Doliny Białych Stawów, skąd dalej (znaki czerwone i niebieskie) na Przełęcz Pod Kopą (Kopske sedlo). Od tego miejsca dalej za znakami czerwonymi pieszego szlaku turystycznego i równocześnie zielonymi ścieżki przyrodniczej, dotrzemy do parkingu, zwracając uwagę w końcowym odcinku, by zejść do drogi Doliną Bielskiego Potoku (od końca ścieżki przyrodniczej w Dolinie Monkovej wychodzimy na parking szlakiem zielonym). Opis, profil i mapowa charakterystyka tej trasy jest dostępna tutaj.

Innym wariantem, szczególnie dla tych, którym znane są okolice Zielonego Stawu Kieżmarskiego, byłoby rozpoczęcie wędrówki w miejscowości Tatranska Kotlina i przejście zielonym szlakiem do Chaty Plesnivec (Schronisko Szarotka) i dalej do Wielkiego Białego Stawu, skąd należałoby zejść do parkingu trasą opisaną wyżej.

Bardziej ekstremalnym pomysłem, skierowanym do najlepiej przygotowanych i możliwym do realizacji w optymalnych warunkach, przy znaczącym skracaniu mapowych czasów przejść, jest podejście pod lub na Jagnięcy Szczyt. Ten projekt został dokładnie opisany tutaj.

Do szczegółów tras odsyłam na portal mapy.cz. Po otwarciu linka należy zmienić wygląd mapy na turystyczną (lewe górne menu). Później aktywując środkowy wiersz w prawym dolnym rogu obejrzymy profil trasy, sumę podejść i zejść. Klikając nieco wyżej pojawią się na trasie ikonki z aktualnymi informacjami pogodowymi.

Przed podjęciem decyzji o wyborze spacerowych ścieżek, warto przejrzeć portale internetowe : Horska Zachranna SluzbaTatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, by zapoznać się z komunikatami turystycznymi, prognozą pogody oraz telefonicznymi numerami ratunkowymi (HZS – 18 300, TOPR – 985) i aplikacjami na telefon komórkowy, mogącymi zaoferować skuteczną pomoc w sytuacjach zagrożenia.

Ze względu na prawdopodobieństwo wyłączenia z ruchu lub ograniczenia przejazdu przez most drogowy na Łysej Polanie, granicę przekroczymy w Jurgowie, kierując się na miejscowość Podspady. Droga powrotna będzie przebiegać analogicznie i dlatego proszę nie planować opcji spaceru z dojściem do Morskiego Oka.

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza autobus odjedzie o godzinie 4.00. Szczegóły dotyczące powrotu ustalimy przed dojazdem na miejsce docelowe, biorąc pod uwagę konieczność 9-cio godzinnego postoju autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięc i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki. Tym razem trasa prowadzi poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj. Wędrówka w wysokich partiach Tatr wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia turystycznego (obuwie, odzież, prowiant i napoje, sprawny telefon komórkowy) oraz dostosowania posiadanej odzieży do nagłej, drastycznej zmiany temperatury oraz obfitych opadów.

tatry_bielskie_2019_minDla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami OruxMaps oraz TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.