W okolice Suchej Beskidzkiej – 16.11.2024 r.

W połowie listopada góry mogą witać przybyszów zarówno ostatnim tchnieniem słonecznej jesieni, jak  i chłodnym powiewem nadchodzącej zimy. Pozostając jednak przy tej bardziej optymistycznej wersji, która niemal w całej pełni się sprawdziła, zyskaliśmy doskonałą okazję by pospacerować ścieżkami Beskidów tam, gdzie przenikają się granice ich pasm – Żywieckiego, Makowskiego, Małego. Sugestywnie obrazuje to mapa turystyczna , którą przeglądając skoncentrujmy uwagę na miejscowości Sucha Beskidzka, będącej początkiem i końcem podjętych wędrówek. Autobus dojechał na parking usytuowany w centrum miasteczka, nieopodal dworca kolejowego i dawnego autobusowego i pozostał tam na ok. 6 godzin postoju, oferując ten czas na aktywną rekreację. Wracając do linkowanej wcześniej mapy dostrzeżemy, że generalnie z Suchej Beskidzkiej – planując kilkugodzinny spacer – można stosunkowo łatwo oddalić się od jej centrum na południe lub północ. Wychodząc z tego założenia, zaproponowałem dwa zróżnicowane warianty :

  • 1. Na południe, w kierunku wzniesienia Magurka, szlakami : czarnym, czerwonym, niebieskim. Długość drogi ok. 15,5 km, suma podejść 550 m, czas przejścia 5 godzin, z możliwością skrócenia ok. 0,5 km będąc w drodze powrotnej na obrzeżach miasta. Mapa i szczegóły tutaj.
  • 2. Na północ, przez Żmijową i Bacowskie Wierchy. Początkowo od ulicy Adama Mickiewicza szlakiem zielonym do Gołuszkowej Góry, skąd czerwonym aż na skraj lasu za osadą Koźle, a stamtąd nieznakowaną ścieżką przez Bacowskie Wierchy i Jasień do szlaku niebieskiego, prowadzącego do Zamku i okalającego go parku oraz na Rynek Miejski. Długość drogi ok. 15,3 km, suma podejść 550 m, czas przejścia 5 godzin. Ze względu na sugerowane przejście fragmentem nieoznakowanych turystycznie ścieżek, tę opcję kieruję do osób sprawnie posługujących się satelitarną nawigacją turystyczną, rozważając ponadto warunki terenowe atmosferyczne, z jakimi przyjdzie się zmierzyć. Mapa i szczegóły tutaj.
  • 3. Unikając dylematów związanych z częściowo nieoznakowaną trasą, można wysiąść z autobusu na zatoce przy przystanku kolejowym w Zembrzycach i podążając w odwrotnym kierunku jak w opcji 2, dotrzeć do Gołuszkowej Góry, skąd zielonym do Suchej Beskidzkiej i ulicą Adama Mickiewicza do autobusu. Ten wariant liczy ok. 13,5 km, przy sumie podejść 480 m i czasie przejścia 4,5 godziny. Można więc będzie jeszcze zajrzeć na Rynek, a nawet pod Suski Zamek. Mapa i szczegóły tutaj.

Okolice położone na północ od Suchej Beskidzkiej cieszyły się jednak większym zainteresowaniem, a wrażania z tych spacerów dokumentują autorskie galerie fotografii linkowane pod obrazkiem poniżej.

sucha_beskidzka_2024_min1

Informacje przekazane wyjeżdżającym :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.30 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Dokładna godzina odjazdu z miejsca postoju w Suchej Beskidzkiej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu. Proszę o sprawdzenie potwierdzenia zarezerwowanego miejsca w autobusie, które każdemu z wyjeżdżających przekazuję SMS-em.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji miejsc jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.